ARTICLE AD
Na spletnih forumih, zlasti na Redditu, se vsako leto pojavi vprašanje: kateri hrvaški otok je po mnenju Slovencev najbolj precenjen? Mnenja so raznolika, razprave vročekrvne, argumenti pa pogosto prehajajo iz osebnih izkušenj v širše kulturne ocene. V tem spletnem dialogu se zrcali tudi širši odnos Slovencev do hrvaškega turizma – med nostalgijo, kritiko in zahtevnostjo.

Pag se pogosto znajde na vrhu seznama
Monotonija, pomanjkanje sence in preteklost, ki ni več dovolj
Med najpogosteje omenjenimi je otok Pag, ki je mnogim sinonim za kamnito pokrajino brez sence, dolgočasne plaže in občutek, da se je čas ustavil. Kritiki navajajo, da je bilo včasih mogoče najti samotne zalivčke, danes pa so ti prekriti s kampi. Vzporedno nekateri poudarjajo, da ima otok vseeno skrite kotičke, ki jih večina ne pozna, zato mu ni pošteno kar tako soditi.
Pag je pogosto žrtev primerjav – ne le z drugimi hrvaškimi otoki, temveč tudi z bolj eksotičnimi destinacijami, kot so grški otoki, Sardinija ali celo Dalmacija na celini. Nekateri uporabniki v razpravah omenjajo, da Pag nima več tiste “duše”, ki jo je imel nekoč, in da je občutek umetne betonske strukture postal premočan.
Po drugi strani so bolj naklonjeni obiskovalci opozorili, da si otok zasluži več raziskovanja in da številni obiskovalci sodijo na podlagi prekratkih obiskov ali napačnih lokacij.
Hvar ne prepriča vsakogar
Lep, a pretirano opevan in predrag
Drugi pogosto omenjeni otok je Hvar. Nekateri ga opisujejo kot eleganten in lep, vendar opozarjajo, da njegove cene niso v skladu s tem, kar ponuja. Očitek leti tudi na gnečo, elitizem in dejstvo, da večina obiskovalcev vidi le glavno mesto, medtem ko je preostali del otoka pogosto zapostavljen.
V komentarjih pogosto naletimo na omembo dejstva, da je Hvar v zadnjih desetletjih postal destinacija za “bogate in slavne”, kar pa ni nujno kompliment. Občutek dostopnosti, ki je bil nekoč značilen za jadranske otoke, se je tu v veliki meri izgubil. Poleg tega je infrastruktura pogosto pod nivojem tiste, ki bi jo pričakovali glede na cene. Prijaznost domačinov, čistoča in urejenost kopališč so pogosto vprašljive, še posebej v glavni sezoni.
Krk in Rab pod drobnogledom
Krk: množični turizem in prevelik vpliv Slovenije
Krk mnogi doživljajo kot najbolj “slovenski” otok, kar za nekatere pomeni domačnost, za druge pa izgubo pristnosti. Kritike vključujejo gnečo, povprečne plaže in visoke cene za tisto, kar otok nudi.
Pogosto se omenja tudi dejstvo, da ima Krk zelo dobro prometno povezavo – bližina mostu in razmeroma kratek čas vožnje iz Slovenije pomenita, da je otok zelo oblegan. Prav to pa je za marsikoga tudi razlog za nezadovoljstvo. Gneča, dolge kolone in občutek, da si “še vedno v Sloveniji”, odvzamejo občutek pravega dopusta.
Rab: raj za otroke, manj za druge
Rab ima mešane ocene. Pohvaljen je zaradi peščenih plaž, ki so primerne za družine z majhnimi otroki, vendar se odraslim obiskovalcem zdi, da otok ponuja premalo vsebine, razen če so že zaljubljeni v lokacijo. Nekateri so bili razočarani nad neurejenostjo in masovnostjo.
V Reddit razpravah so Rabu očitali tudi pomanjkanje osnovne infrastrukture, kot so javni WC-ji na bolj odročnih plažah. Ponekod se je pojavilo mnenje, da je za otok, ki tako množično privablja družine, premalo narejenega za dostojno logistiko. Obenem pa mnogi Rab zagovarjajo kot edini otok z resnično mehkim peščenim dnom, kar je na Jadranu prava redkost.
Bol, Lošinj, Susak in Korčula
Brač in posebej Bol so bili omenjeni kot razočaranje – predvsem zaradi gneče, dragih parkirišč in občutka, da slika z razglednice ne ustreza realnosti. Legendarna plaža Zlatni rat naj bi bila v sezoni dobesedno neprehoden pas turistov, gostinskih stojnic in gneče. Očitek leti tudi na urejenost parkirišč in visoke cene za osnovne storitve.
Susak pa je bil za marsikoga pozitivno presenečenje, čeprav so obiskovalci opozarjali na meduze in omejenost infrastrukture. Otok z redkim peščenim terenom ima sicer svoj čar, vendar zna biti logistično zahteven, saj ni dostopen z avtom in nima razvejane ponudbe. Tisti, ki iščejo mir, pa prav zaradi tega otok vzljubijo.
Lošinj in Korčula sta po mnenju nekaterih izgubila čar zaradi prevelike urbanizacije in slabih izkušenj z nastanitvami. Komentatorji opozarjajo, da je vse več hotelov namenjenih masovnemu turizmu in da je avtentičnost, ki je nekoč zaznamovala ta otoka, počasi izginila. Korčula, ki je bila nekoč znana kot “mala Dubrovnik”, naj bi danes težko izpolnila to primerjavo, če obiskovalec zaide na napačen del otoka.

Komentarji, ki so se zapisali v spomin
Na Redditu se najdejo tudi bolj humorne ali absurdne pripombe. Nekdo je na primer zapisal, da “plaže pod Lubenicami so lepe, ampak zadaj je vse posrano”, kar ilustrira težavo z infrastrukturo. Drug uporabnik je poudaril, da so “plaže videti kot pokopališče s peskom”, kar nakazuje na pomanjkanje vegetacije in sence. Tretji je dopisal, da “morje zgleda kot Sava pri Brodu”.
Ob tem pa ne manjkajo tudi empatični glasovi, ki opozarjajo, da je vsak otok svet zase in da gre velikokrat za napačne predstave ali napačen del otoka, ki ga človek obišče.
Eden izmed komentatorjev je priznal, da ga je Korčula razočarala, ker je izbral napačno lokacijo, medtem ko je bil obisk prijateljev na drugem koncu otoka čisto drugačna zgodba.
Vse je stvar pričakovanj
Komentatorji pogosto poudarjajo, da vtis o otoku ni le stvar narave ali turistične ponudbe, temveč tudi izbire lokacije, termina, družbe in lastnih pričakovanj. Nekdo je lahko razočaran nad Korčulo, ker je izbral napačen apartma, drug pa bo v isti destinaciji doživel najlepši dopust življenja.
Zanimivo je tudi, kako pogosto se pojavi primerjava s Grčijo, zlasti z Lefkado, Rodosom, Ciprom ali Kreto. Slovenci, ki so obiskali te destinacije, pogosto pravijo, da se po tem težko vrnejo na Hrvaško, saj je odnos domačinov bolj sproščen, infrastruktura bolj prijazna turistu in razmerje med ceno in kakovostjo bolj ugodno.
Na koncu šteje osebna izkušnja
Vsak otok ima svoje zagovornike in kritike. Kar je za nekoga precenjena betonirana plaža, je za drugega prostor brez skrbi. Redditova debata ni dala enotnega odgovora, je pa razkrila, da so Slovenci izjemno pozorni opazovalci, zahtevni gostje in predvsem ljudje, ki od morja ne pričakujejo le sonca, ampak doživetje.
Največji doprinos teh razprav ni v iskanju absolutnega zmagovalca ali poraženca, temveč v odkrivanju raznolikosti izkušenj in v zavedanju, da ni otoka, ki bi bil univerzalno najboljši ali najslabši. V poplavi oglasov in idealiziranih fotografij je neposredna izkušnja uporabnikov dragocen korektiv.
Objava To so najbolj precenjeni hrvaški otoki po mnenju slovenskih uporabnikov Reddita se je pojavila na Vse za moj dan.