Von der Leyen: 15-odstotne carine bodo veljale tudi na izvoz avtomobilov v ZDA (dopolnjeno)

4 hours ago 11
ARTICLE AD

Carine v višini 15 odstotkov bodo veljale na izvoz velike večine blaga iz EU v ZDA, vključno z avtomobili in farmacevtskimi izdelki, je danes po sklenitvi trgovinskega dogovora s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Za trgovino z določenimi strateškimi proizvodi bodo veljale ničelne carine.

“Določili smo enotno 15-odstotno carinsko stopnjo za veliko večino izvoza iz EU. Ta stopnja bo veljala za večino sektorjev, vključno z avtomobili, polprevodniki in farmacevtskimi izdelki,” je po današnjem srečanju s Trumpom v njegovem letovišču na Škotskem povedala von der Leyen.

Glede avtomobilskega sektorja je poudarila, da so trenutno v veljavi carine v višini 27,5 odstotka. ZDA so namreč pred meseci uvedle 25-odstotne dodatne carine na uvoz avtomobilov in avtomobilskih delov v državo, carine na uvoz iz EU pa so pred tem znašale 2,5 odstotka.

“S te ravni smo prišli na 15 odstotkov. Petnajstih odstotkov ne gre podcenjevati, vendar pa je to najboljše, kar smo lahko dosegli,” je povedala. Kot je dodala, je za EU pomembno, da bo 15-odstotna carinska stopnja veljala tudi za farmacevtske izdelke in polprevodnike.

ZDA carinske ukrepe za ta dva sektorja še pripravljajo, vendar pa je von der Leyen zagotovila, da bo na uvoz farmacevtskih izdelkov iz EU v ZDA v vsakem primeru veljala danes dogovorjena stopnja.

Predsednica komisije je pojasnila še, da danes doseženi okvirni trgovinski dogovor vključuje uvedbo ničelne stopnje carin na medsebojno trgovanje z nekaterimi strateškimi proizvodi. Med temi so letala in sestavni deli, določene kemikalije, generična zdravila, kritične surovine, pa tudi določeni kmetijski proizvodi. Za katere kmetijske proizvode točno bo šlo, bosta strani določili v prihodnjih dneh.

EU se je v okviru dogovora prav tako zavezala, da bo do konca mandata predsednika Trumpa od ZDA kupila za 750 milijard dolarjev energentov, kot so utekočinjeni zemeljski plin, nafta in jedrsko gorivo. “Želimo se povsem znebiti ruskih fosilnih energentov,” je povedala von der Leyen in pojasnila, da bo EU kupila za 250 milijard evrov ameriških energentov na leto.

Današnji dogovor po njenih besedah prinaša gotovost v negotovih časih. “Prinaša stabilnost in predvidljivost za državljane in podjetja na obeh straneh Atlantika,” je povedala von der Leyen, ki je pogajanja označila za zelo težka.

Kot je še dejala, predstavlja okvir, na podlagi katerega bosta strani znižali carine še za več drugih izdelkov, naslovili necarinske ovire ter sodelovali na področju ekonomske varnosti. Podrobnosti bodo dorekli v prihodnjih dneh in tednih.

Predsednika Evropske komisije in ZDA sta danes na Škotskem sklenila okvirni trgovinski dogovor, s čimer se bo EU izognila 30-odstotnim carinam, s katerimi ji je sredi julija zagrozil ameriški predsednik. Carine na uvoz večine blaga iz EU v ZDA bodo tako od avgusta znašale 15 odstotkov.

Efektivna splošna carinska stopnja je trenutno pri 14,8 odstotka. Trump je sredi aprila na uvoz večine blaga v ZDA uvedel 10-odstotne dodatne carine, povprečna carinska stopnja na uvoz iz EU pa je pred tem znašala 4,8 odstotka.

Na uvoz jekla in aluminija v ZDA medtem po Trumpovih navedbah bodo še naprej veljale 50-odstotne carine. Von der Leyen pa je glede tega dejala, da si bosta Bruselj in Washington skupaj prizadevala za to, da bi na področju jekla in aluminija dosegli pravično globalno konkurenco in zmanjšanje medsebojnih ovir. “Carine bodo znižane in uvedene kvote,” je povedala.

Read Entire Article