Kako o komunizmu in njegovih zločinih učijo v slovenskih šolah?

5 hours ago 18
ARTICLE AD

“V srednji šoli imaš 155 ur o Hitlerju, tri minute o Stalinu in nič o Pol Potu. Nič o Mau Cetungu. Komaj kaj se omeni Fidela Castra. Presenetljivo je, da se ne učimo o Mau ali Pol Potu – navkljub obsegu njunih zločinov,” preko družabnih omrežij problematizira ameriški pisatelj in politični komentator Rob Henderson. Da ima šola velikanski vpliv na oblikovanje percepcije, pri nas konkretno do napačne percepcije do komunizma, poudarja nekdanja učiteljica in strokovnjakinja na področju šolstva Mojca Škrinjar. 

Rob Henderson je s svojim nedavnim zapisom opozoril na obstoj problematike, ki vlada v šolskem sistemu. Kot je izpostavil, se o Mau Cetungu ne govori, čeprav je ta ubil več ljudi kot kateri koli diktator v zgodovini. “Ocene se gibljejo od 40 do 80 milijonov smrtnih žrtev. Samo med protidesničarsko kampanjo in kulturno revolucijo je bilo ubitih od enega do dveh milijonov ljudi. Pa vendar nas niso ničesar naučili o tem.”

Pol Pot je po navedbah Hendersona še en primer. “V samo štirih letih je namreč ubil približno četrtino do tretjino prebivalstva Kambodže – gre za približno dva milijona ljudi. In spet tišina. Morda ste nekateri od vas hodili v boljše šole kot jaz, toda večina ljudi, s katerimi se pogovarjam, pravi, da se tudi o Mau ali Pol Potu niso naučili ničesar.”

Pol Pot in Mao Cetung (Foto: Wikipedia)

V nadaljevanju je spomnil, da smo kot otroci brali Dnevnik Ane Frank, v srednji šoli pa Schindlerjev seznam ali Pianista. “Niti nisem bil odličen učenec, ampak še vedno se spominjam vseh lekcij, knjig in razprav o Hitlerju in nacistih. Odraščaš z zavedanjem, da je najslabše, s čimer te lahko imenujejo, Hitler ali nacist. In to je v redu – Hitlerja bi morali preučevati. Lahko pa bi naredili prostor tudi za druge brutalne diktatorje, zlasti tiste na skrajni levi,” je izpostavil in dodal, da se jih iz nekega razloga komaj omenja.

Kako v slovenskih šolah obravnavajo komunistične diktatorje in zločince?

Z enakim problemom se soočamo tudi v našem šolskem sistemu. V šolah se denimo ne obravnava ustrezno nekdanjega predsednika Socialistične republike Jugoslavije Josipa Broza Tita, kot se sicer druge diktatorje. Temu je tako, čeprav je znano, da so v času Tita nastala posebna taborišča in zapori, kakršne smo lahko v filmih videli v nacistični Nemčiji in boljševistični Sovjetski zvezi. Spomnimo, da je po podatkih Črne knjige komunizma, ki je nastala na podlagi preučevanj Nacionalnega centra za znanstveno raziskovanje (najpomembnejše znanstvene ustanove v Franciji), Titov režim odgovoren za smrt okoli pol milijona ljudi, zlasti političnih nasprotnikov, trupla pa so bila samo v Sloveniji najdena na več kot 600 moriščih. Na seznam največjih množičnih morilcev pa je Tita uvrstil tudi britanski Daily Mail.

Josip Broz Tito (Foto: Wikipedia)

V učbenikih tega genocida ne obravnavajo primerno

Na obstoj nepravilne percepcije do komunizma pri nas nas je nedavno opomnil Evropski parlament. Sprejeta je bila namreč resolucija o ohranjanju spomina na žrtve povojnega komunističnega obdobja v Sloveniji, ki sporoča, da je komunizem totalitaren režim in da si žrtve zaslužijo dostojen pokop in pa spomin. Strokovnjakinjo na področju šolstva  Mojco Škrinjar smo povprašali, kolikšen vpliv na to percepcijo imajo šole. Kot pravi, gre tukaj za velikanski vpliv. “Gre za najbolj pomemben vpliv. Kar se tiče komunizma, ne moremo reči, da ni opisan v učbenikih, ampak je opisan zelo na kratko in ne tako kritično, kot bi ta moral biti. Daleč od tega. Da ne govorimo o tem, kako se potem to izpredava, kako se torej to prenaša učencem, dijakom, koliko te pozornosti dajejo učitelji.”

Nekdanja poslanka SDS Mojca Škrinjar (Foto: Veronika Savnik)
Škrinjarjeva verjame, da so učitelji zgodovine, ki so objektivni, ki znajo to povedati, vendar so očitno v manjšini. “Krivim seveda učbenike, ki namenjajo bistveno premalo prostora temu grozljivemu genocidu in ga ne obravnavajo primerno. Mislim, da je šola, kar se tiče kritičnega mišljenja in pravilnega pogleda na zgodovino, resnično rak rana,” je sklenila.
Ž. N.
The post Kako o komunizmu in njegovih zločinih učijo v slovenskih šolah? first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article