ARTICLE AD
Afera, povezana z Marjanom Fabjanom, enim najuspešnejših slovenskih trenerjev juda, je v javnosti sprožila burne odzive. Obtožbe o domnevnih zlorabah, objavljene v osrednjih medijih, kot je Dnevnik, so Fabjana prikazale v negativni luči, a članek na portalu Prava.si razkriva, da gre za zrežiran poskus diskreditacije.
Ključni dokaz – Viber sporočilo iz septembra 2022 – nakazuje, da je afera del notranjih bojev za oblast v Judo zvezi Slovenije (JZS) in političnih interesov.
Marjan Fabjan, trener Judo kluba Sankaku iz Celja, ki je vzgojil šest prejemnikov olimpijskih medalj, se je znašel pod plazom obtožb o psihičnem, fizičnem in spolnem nasilju. Članek Tine Jereb v Dnevniku, ki temelji na anonimnih pričevanjih, je sprožil medijski vihar, a časovna umestitev in ozadje zgodbe vzbujata dvome. Portal Prava.si trdi, da je afera posledica konflikta med Fabjanovim klubom Sankaku in Judo klubom Bežigrad, ki ga vodi Sašo Šindič. Konflikt je povezan z bojem za nadzor nad JZS, pri čemer naj bi Šindič in njegovi zavezniki skušali oslabiti Fabjanov vpliv.
To domnevno nakazuje sporočilo z dne 7. septembra 2022, naslovljeno na neznanega prejemnika: “Serbus. Bi naredil še meni eno uslugo? Jaz bom rekel za tebe, da je Aleš rekel, da mu je Vito želel pokazati video. Ti pa prosim pokliči Fabija in ga posnemi. Napelji ga, nato pa ga začni spraševati, če res misli, da so punce od Apolona vrgle nekaj v pijačo Leili, da je bila takšna pijana. Pa mi potem video pošlješ. Hvala ti.” Sporočilo sugerira, da je nekdo že pred tremi leti načrtoval diskreditacijo Fabjana z lažnimi obtožbami, povezanimi z domnevnim incidentom z judoistko Leilo Mazouzi.

Incident z Leilo Mazouzi
Leila Mazouzi je bila po navedbah Prava.si tarča lažnih obtožb Aleša Vrbančiča, člana izvršnega odbora JZS. Vrbančič je trdil, da je videl posnetek hčere profesorja športne vzgoje Kolje Heriča in Mazouzijevo v domnevno neprimernih odnosih z odraslimi moškimi, in namigoval, da so ji tekmovalke iz kluba Apolon podtaknile drogo v pijačo, zaradi česar je bila opita. Obtožba naj bi bila del pritiska na Heriča, da bi sodeloval pri diskreditaciji Fabjana, kar je zavrnil. To je domnevno skoordiniral Mitja Jenuš, ki je na sodišču spremenil svojo izjavo, kar je omogočilo Vrbančičevo oprostitev, incident pa razkriva poskus manipulacije znotraj JZS.
Jenuš, podpredsednik JZS, je imel ključno vlogo pri izgubi Petra Sevnika na volitvah za predsednika JZS. Sevnik, ki je obljubljal dva milijona evrov lastnih sredstev za razvoj juda, je bil po navedbah portala izkoriščen, saj je Jenuš na dan volilne skupščine umaknil svojo podporo in omogočil zmago Bogdana Gabrovca. Jenuš je po navedbah portala ustanovil 32 fiktivnih judo klubov pod imenom Apolon, ki jih vodi z enega naslova, pogosto z najetimi zastopniki, ki so glasovali po njegovih navodilih. Ti klubi so bili hitro potrjeni s strani generalnega sekretarja JZS Aljaža Sedeja, kar je povzročilo odstop štirih članov izvršnega odbora JZS.
Sašo Šindič, vplivna oseba v Judo klubu Bežigrad in soustanovitelj podjetja Datastat, je označen kot vodja domnevne “hobotnice” znotraj JZS. Po poročanju Prava.si je koordiniral kampanjo proti Fabjanu in vodil mrežo posameznikov, ki so na volitvah leta 2024 zagotovili Gabrovčevo zmago. Šindičeva vloga v Datastatu mu omogoča dostop do virov in povezav, ki jih domnevno izkorišča za vplivanje na slovenski judo.

Bogdan Gabrovec, nekdanji predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije in aktualni predsednik JZS, je obtožen finančnih nepravilnosti. Po poročanju Prava.si si je v prejšnjem mandatu izposodil 50.000 evrov brezobrestnega kredita iz sredstev JZS za poplačilo osebnih dolgov, kar naj bi bilo kaznivo. Čeprav je dolg vrnil, JZS ni pojasnila podrobnosti posojila, kar je prijavljeno Finančni upravi RS (Furs). Gabrovec je ignoriral prijave zoper Fabjana, kar nekateri vidijo kot del strategije za ohranitev oblasti.

Eno od ključnih vlog je z objavo članka “odigrala” novinarka Dnevnika Tina Jereb, ki je po navedbah Prava.si povezana z JZS prek svojega moža, funkcionarja zveze Saša Jereba. To vzbuja dvome o objektivnosti njenega poročanja in nakazuje, da je bil članek morda del usklajene medijske kampanje.
Ostali akterji
V mrežo so domnevno vpletene osebe iz političnih, policijskih in pravosodnih krogov: Nik Lemež, mestni svetnik SD, Gorazd Meško, Damjan Dragman – Buyo, Gorazd Dogša, policist na Policijski upravi Maribor, Zoran Kos, Brane Vuzem, Miro Bilić, Mitja Železnikar, soustanovitelj Datastata, in Simon Mohorović, ki so podpirali Gabrovca ali volilne manipulacije. Donald Rus, direktor Policijske uprave Maribor in brat Denisa Rusa, je domnevno zaviral preiskave.

Direktor Policijske uprave Maribor Donald Rus
Darko Kraševec in Denis Rus pa sta člana disciplinske komisije, ki sta zavrnila obravnavo dokazov proti Fabjanu, domnevno pa nista ukrepala niti zoper Alena Vučino, 22-letnega reprezentanta, ki je po navedbah portala skrivaj snemal mladoletno osebo v spodnjem perilu na pripravah JZS v Izoli in posnetek z zaničevalnimi komentarji delil na spletu, ker je deklica zavrnila njegovo snubljenje.
Po dveh letih je Vučina po zaslugi Heričevih odvetnikov objavil javno opravičilo v Večeru. Kljub temu je JZS imenovala Vučinovo mamo, Bojano Vučino, vodjo občinske uprave v Oplotnici brez izkušenj v judu, v izvršni odbor, kjer je takoj obtožila Fabjana za dejanja njenega sina. Vito Dragič, pravnomočno obsojen zaradi spolnega napada na mladoletno Brino Puhalj, je bil zaščiten s strani Judo kluba Impol, medtem ko je Fabjan Puhaljevo sprejel v svoj klub in Dragiču prepovedal vstop. Alen Vučina je celo pričal v prid Dragičevemu značaju. Mitja Železnikar, soustanovitelj Datastata, in Robert Kojc, povezan z Gibanjem Svoboda, pa sta del mreže, ki podpira tovrstne mahinacije znotraj JZS. Podobne primere zlorabe moči v športnih zvezah so bile v preteklosti že razkrite, kar daje težo trditvam portala.
Fabjanova obramba in podpora
Marjan Fabjan je v odprtem pismu v Delu zanikal obtožbe, označujoč jih za “zlonamerno podtikanje zavistnih posameznikov”. Priznava, da so nekatere trenerske metode iz preteklosti danes nesprejemljive, a kategorično zanika zlorabe.

Podporo so mu izrazile nekdanje judoistke, kot sta Ana Velenšek in Mateja Rehar, ki sta poudarili njegovo predanost. Kolja Herič je potrdil obstoj komunikacije, ki dokazuje poskus diskreditacije Fabjana, in v odprtem pismu v Delu ostro kritiziral Aljaža Sedeja zaradi neetičnega delovanja, manipulacij z volitvami in finančnih nepravilnosti v JZS.
Po vseh navedbah se zdi, da je afera Fabjan zrežiran medijski konstrukt, namenjen diskreditaciji uspešnega trenerja zaradi notranjih bojev za oblast v JZS in političnih interesov, povezave z SD, Gibanjem Svoboda in mariborsko policijo pa še dodatno krepijo sum o koordinirani akciji v prizadevanju ohranjanja moči določenih akterjev na vrhu zveze.
A. H.
The post Fabjanova afera: Resnica ali zrežiran napad Judo zveze? first appeared on Nova24TV.