ARTICLE AD
Poletni vrtovi so polni obljub in pričakovanj. Med vsemi rastlinami, ki jih ljubiteljski vrtnarji gojijo z največjim ponosom, paradižnik zaseda posebno mesto. Njegovi sijoči plodovi predstavljajo vrhunec poletja, a le, če jih spremlja pravilna oskrba. Eden najpogostejših problemov, s katerimi se srečujejo vrtnarji, je gnitje na dnu ploda, znano tudi kot črna gniloba ali pomanjkanje kalcija. Rešitev je lahko preprostejša, kot se zdi: tekoči kalcij.

Kaj je tekoči kalcij in zakaj deluje
Hitreje dostopen od drugih oblik kalcija
Tekoči kalcij je prehransko dopolnilo za rastline, ki vsebuje kalcij v kelatirani ali vodotopni obliki. Ta se hitro absorbira skozi liste ali korenine. V primerjavi s tradicionalnimi apnenčastimi pripravki, ki potrebujejo tedne za razgradnjo, je tekoči kalcij učinkovit že v nekaj urah po nanosu.
Učinek na celične stene
Kalcij je ključen za tvorbo močnih celičnih sten in za transport hranil znotraj rastline. Pomanjkanje vodi do slabšega prenosa vode in hranil, kar se najprej opazi na najmlajših plodovih.
Pravi trenutek za dodajanje kalcija
Paradižnik v fazi nastajanja plodov
Najbolj občutljiva faza je začetek zorenja. Takrat paradižnik potrebuje največ kalcija. Če opazite prve znake rumenenja listov ali se na spodnjem delu ploda pojavi rjava lisa, ukrepajte takoj. Po podatkih vrtnarskega centra v Lukovici se največ tovrstnih težav pojavi prav med tretjim in petim tednom po cvetenju.
Novi plodovi ostajajo zdravi
Jožica iz okolice Trebnjega je na paradižnikih sorte San Marzano opazila, da se spodnji del ploda mehča. Po uporabi tekočega kalcija v obliki foliarnega pršila so se težave povsem ustavile, novi plodovi pa ostajajo zdravi že tri tedne.
Pravilno razmerje za zalivanje in škropljenje
Navodila proizvajalcev so le izhodišče
Večina izdelkov s tekočim kalcijem ima priporočeno razmerje 10 do 20 mililitrov na 1 liter vode za foliarno škropljenje, in 30 do 50 mililitrov na 10 litrov vode za zalivanje ob korenino.
Ne pretiravajte z odmerki
Prekomerni kalcij lahko povzroči neravnovesje z drugimi hranili, predvsem z magnezijem in kalijem. Zato je bolje škropiti večkrat z manjšimi količinami, kot enkrat z močnim koncentratom.
Koliko vode potrebuje paradižnik s tekočim kalcijem
Poletna vročina zahteva prilagoditev
Dodajanje tekočega kalcija ne pomeni, da paradižnik potrebuje manj vode. Nasprotno, zalivanje mora ostati redno, vendar prilagojeno vremenskim razmeram. Rastlina mora biti vedno dobro hidrirana, sicer kalcij ne bo potoval do plodov.
Optimalna količina vode
Na sončen dan paradižnik v polni rasti porabi približno 1 do 1,5 litra vode dnevno. V vročih obdobjih se ta količina poveča na 2 litra. Zalivanje naj bo globinsko, enkrat dnevno ali vsak drugi dan, da voda doseže celoten koreninski sistem.
Najboljši čas za zalivanje
Zalivajte zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Tekoči kalcij, dodan v vodo za zalivanje, se tako enakomerno porazdeli in izognemo izhlapevanju.
Foliarno škropljenje in njegovi učinki
Prednosti škropljenja po listih
Foliarna uporaba pomeni hitrejšo absorpcijo hranil, saj se tekoči kalcij prenese neposredno skozi listno povrhnjico. Priporočljivo je škropljenje zgodaj zjutraj ali oblačnem dnevu.
Opozorilo pred soncem
Škropljenje pri visokih temperaturah lahko povzroči ožige. Liste pred uporabo poškropite s čisto vodo in testirajte na enem listu, preden poškropite celotno rastlino.
Prepoznavanje znakov pomanjkanja kalcija
Značilni simptomi
- Črna ali rjava mehka lisa na spodnjem delu ploda
- Zvijanje ali rumenenje najmlajših listov
- Počasna rast kljub zalivanju
Kaj ne smemo zamenjati s pomanjkanjem kalcija
Znaki so lahko podobni poškodbam zaradi sončnih opeklin ali pomanjkanja magnezija. Vedno preverite stanje korenin, vlažnost tal in splošno kondicijo rastline.
Kdaj tekoči kalcij ni rešitev
Neodpravljena osnovna težava v tleh
Če je zemlja zbita ali premalo rodovitna, tekoči kalcij ne bo imel učinka. Prav tako ne pomaga, če rastlina zaradi pregretja ne more črpati hranil iz tal.
Analiza zemlje je dobra naložba
V vrtnarskih centrih priporočajo, da vsaj enkrat na tri leta naredite analizo tal. Tako boste točno vedeli, kaj zemlji primanjkuje in kakšno dopolnilno prehrano potrebujejo vaše rastline.
Naravne alternative in domače rešitve
Jajčne lupine niso dovolj
Čeprav so priljubljena domača rešitev, jajčne lupine sproščajo kalcij zelo počasi in ga rastlina v akutnih primerih ne more uporabiti. Prav tako ne zagotavljajo natančnega odmerjanja.
Lesni pepel in kameno moko
Pepel vsebuje nekaj kalcija, a lahko spremeni pH tal. Kamena moka ima veliko kalcija, vendar deluje zelo počasi. Tekoči kalcij ostaja najbolj neposredna in merljiva rešitev.
Združevanje z drugimi hranili
Pazljivo z dušikom in fosforjem
Prekomerna uporaba dušika povzroča bujno rast na račun plodov, medtem ko fosfor v velikih količinah lahko zavira sprejem kalcija. Priporočljivo je, da tekoči kalcij uporabljate ločeno ali z dobro uravnoteženimi pripravki.
Idealna dopolnila
Tekoči kalcij se dobro kombinira z morskimi algami, huminskimi kislinami ali aminokislinami. Te snovi krepijo odpornost in omogočajo boljši izkoristek hranil.
Dolgoročna skrb za zdrave rastline
Redna uporaba prinaša rezultate
Enkraten odmerek ni dovolj. Kalcij je element, ki se ne premika znotraj rastline. Vsak nov list ali plod potrebuje svojo zalogo. Zato je pomembno, da dopolnjevanje ponavljamo vsakih 10 do 14 dni.
Vzdrževanje strukture tal
Z dodajanjem komposta, pravilnim kolobarjenjem in globinskim rahljanjem tal se vzdržuje optimalno okolje za sprejem hranil. Paradižnik, ki raste v dobro pripravljeni zemlji, ima več možnosti, da razvije zdrave plodove brez bolezni.
Naj rastejo zdravi in močni plodovi
V tem obdobju, ko paradižnik pospešeno oblikuje plodove, ima vsak hranilni dodatek velik vpliv na končni rezultat. Tekoči kalcij ni zgolj rešitev za težave, temveč način za dosego najboljših rezultatov. Z redno uporabo, pravim odmerjanjem in pozornostjo pri zalivanju bo vaš paradižnik odporen, sočen in brez madežev. In prav to si želi vsak vrtnar.
Objava V teh dneh paradižnikom na vrtu dodajte to hranilo se je pojavila na Vse za moj dan.