Tapiserija iz Bayeuxa se po skoraj tisoč letih vrača na britanska tla

6 hours ago 6
ARTICLE AD

Francija bo Britanskemu muzeju od septembra prihodnje leto za deset mesecev posodila tapiserijo iz Bayeuxa iz 11. stoletja, sta se med nedavnim državniškim obiskom francoskega predsednika Emmanuela Macrona v Veliki Britaniji dogovorila uradni London in Pariz.

Tapiserijo, ki prikazuje normansko osvojitev Anglije leta 1066, bo Francija posodila v zameno za starodavne zaklade, predvsem z anglosaškega najdišča Sutton Hoo, enega najpomembnejših arheoloških najdišč v Angliji. V skladu z dogovorom bodo ti posojeni muzejem v Caenu in Rouenu v severni Franciji, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Skoraj 70 metrov dolga tapiserija, ki datira v čas okoli leta 1077, pa bo prvič po skoraj tisoč letih ponovno na britanskih tleh. Da bo temu tako, je posledica tega, da bo muzej v normandijskem mestu Bayeux, ki običajno hrani tapiserijo, za dve leti zaprt zaradi prenove. V Britanskem muzeju bo po poročanju britanskega BBC na ogled od prihodnje jeseni do julija 2027. Leto 2027 bo sicer v znamenju stoletnice rojstva prvega normanskega kralja Anglije Viljema Osvajalca.

“S simbolično in neprecenljivo vrednostjo posojenih kosov ta izmenjava brez primere kaže na željo po oživitvi kulturnih odnosov med državama ter raven zaupanja, ki danes obstaja med nami,” je za francoske medije povedal Macron.

Britanska ministrica za kulturo Lisa Nandy je tapiserijo označila za “eno najbolj ikoničnih umetniških del, kar jih je bilo kdaj ustvarjenih v Združenem kraljestvu” in pozdravila izmenjavo. “Britanski muzej je eden najbolj obiskanih muzejev na svetu in je primeren kraj za razstavljanje tega najdragocenejšega dela zgodovine našega naroda,” je dodala.

Direktor Britanskega muzeja Nicholas Cullinan je izpostavil velik pomen te izjemne priložnosti za razstavo v Britanskem muzeju.

Čeprav je izvor tapiserije predmet ugibanj, nekatere študije kažejo, da je bila tapiserija verjetno zasnovana in izdelana v Angliji. Profesor Levi Roach, strokovnjak za srednjeveško zgodovino z angleške Univerze v Exeterju, ocenjuje, da je bila tapiserija “verjetno izdelana v Canterburyju (ali blizu njega) v letih po (normanski) osvojitvi”.

Tapiserija iz Bayeuxa prikazuje slavno bitko pri Hastingsu, ko je Viljem Osvajalec prečkal Rokavski preliv iz Francije, da bi premagal angleške sile v južni Angliji.

Britanskih šolarji se še danes učijo o vojaškem porazu leta 1066, v katerem je angleški kralj Harold umrl, potem ko ga je francoska puščica zadela v oko. Dogodek velja za prelomen trenutek v dolgi in krvavi zgodovini anglo-francoskega rivalstva.

Tapiserija je bila skozi svojo zgodovino razstavljena na različnih lokacijah v Franciji, nazadnje v muzeju Bayeux. Pred kratkim so jo tudi prvič restavrirali po letu 1870, potem ko sta Pariz in London že leta 2018 napovedala, da jo bosta posodila Veliki Britaniji.

Read Entire Article