NSi brez podpore koalicijskih poslancev za spremembe pri dohodnini

8 hours ago 10
ARTICLE AD

Poslanci so se seznanili s predlogom novele zakona o dohodnini, s katero bi razbremenili nekatere samostojne podjetnike in znižali obdavčitev najemnin. Predlog so pripravili v poslanski skupini NSi, podporo so mu napovedali poslanci opozicije, v Svobodi, SD in Levici pa so menili, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Glasovanje bo v torek.

Predlog novele zakona o dohodnini sega na dve področji – obdavčitev t. i. normirancev ter stopnjo dohodnine od oddajanja premoženja v najem. Poslanci NSi v obeh primerih predlagajo razbremenitev zavezancev.

Sistem obdavčitve dohodkov iz dejavnosti po sistemu normiranih odhodkov bi vrnili na stanje pred uveljavitvijo zadnje novele zakona o dohodnini 1. januarja letos. Meja za priznavanje normiranih odhodkov bi se tako pri t. i. polnih normirancih vrnila nazaj na 100.000 evrov letnih prihodkov, pri t. i. popoldanskih normirancih pa nazaj na 50.000 evrov.

Poleg tega bi se meja za uveljavljanje 80-odstotnih normiranih odhodkov za polne normirance zvišala na 80.000 evrov ter za popoldanske na 40.000 evrov. Znova bi se določila tudi enotna meja za izstop iz sistema normiranih odhodkov pri povprečju 150.000 evrov prihodkov zadnjih dveh let, kot je pred zadnjo novelo zakona veljalo za vse zavezance.

Poslanec NSi Jernej Vrtovec je pojasnil, da se je “vladna koalicija v tem mandatu dvakrat dobesedno spravila na normirance, na podjetnike, na obrtnike, na hrbtenico slovenskega gospodarstva”. Sistem obdavčitve normirancev je bil v preteklosti zelo preprost, predvidljiv in administrativno nezahteven, zato se mora po njegovih besedah nujno vrniti v obliko, kot smo jo poznali pred aktualno vlado.

Z novelo bi poleg tega znižali obdavčitev najemnin. Trenutna davčna stopnja je s 25 odstotki absolutno previsoka, je dejal Vrtovec. Zaradi tega so najemnine višje in ljudje jih ne zmorejo več plačevati, je opozoril in predlagal znižanje splošne stopnje dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem na 15 odstotkov. Še bolj bi jo znižali v primeru oddajanja stanovanj mladim do dopolnjenega 30. leta in družinam z mladoletnimi otroki, in sicer na pet odstotkov.

V vseh treh poslanskih skupinah koalicije so tem predlogom odrekli podporo. “Prejšnji sistem obdavčitve normirancev je nekaterim privilegirancem omogočal minimalno plačilo davkov, kar pa ni bilo pošteno do ostalih,” je povedala Andreja Kert (Svoboda). Glede obdavčitve najemnin pa je Milan Jakopovič (Levica) menil, da predlagani ukrep v ničemer ne spodbuja dolgoročnega oddajanja stanovanj in kar kliče h goljufanju, hkrati pa spodbuja kratkoročno sezonsko oddajanje stanovanj domačim in tujim študentom po tipično navitih cenah.

Nasprotno je Tine Novak v imenu nepovezanih poslancev povedal, da v predlogu novele zakona vidijo strateški odgovor na poslabšanje gospodarskih razmer in poglabljajočo se stanovanjsko krizo. “Cilj je jasen – prispevati k vzpostavitvi predvidljivega in spodbudnega poslovnega okolja ter k reševanju stanovanjske problematike, zlasti za mlade in družine,” je soglašal s predlagatelji. Da bodo predlog podprli, ker da prinaša smiselne rešitve, je dejal tudi Franc Breznik (SDS).

Ali se bo za predlog novele zakona nadaljeval zakonodajni postopek, bo znano zadnji dan redne julijske seje DZ, v torek.

Read Entire Article