ARTICLE AD
S tem je odprt pot za države, prizaeten zaradi podnebnih sprememb, da lahko vložijo odškodninske zahtevke.
Kot so povedali, lahko pravne posledice mednarodnih nezakonitih ravnanj s področja zaščite pred podnebnimi spremembami vključujejo odškodnine ali druge oblike povračila oz. odprave nastale škode.
O teh primerih naj bi se odločalo o vsakem posebej, pogoj pa je jasna neposredna zanesljiva vzročna povezava med nezakonitim dejanjem in nastalo škodo.
Podnebje je treba po njihovih navedbah zaščititi za sedanje in prihodnje generacije. “Segrevanje planeta močno omejuje nekatere človekove pravice, vključno s pravico do življenja”, so še poudarili.
Pravniki menijo, da bi lahko odločitev pomenila prelomno točko za okoljsko pravičnost in podnebne spore po vsem svetu. Sodniki so morali preučiti več deset tisoč strani vlog držav in organizacij z vsega sveta.
Generalna skupščina ZN-a je sicer 15 sodnikom Meddržavnega sodišča naložila, naj odgovorijo na dve temeljni vprašanji, in sicer kaj morajo države narediti po mednarodnem pravu, da zaščitijo okolje pred izpusti toplogrednih plinov za sedanje in prihodnje generacije, ter kakšne so posledice za države, katerih izpusti so povzročili okoljsko škodo, zlasti ranljivim otoškim državam.
The post Se obetajo tožbe med državami zaradi podnebnih sprememb? appeared first on Eko Dežela.