Presenečenje v Alpah – Po rekordno toplem juniju na prelazu Stelvio ponoči zapadel sneg

7 hours ago 11
ARTICLE AD

Alpe, Italija – Si lahko predstavljate? Komaj smo se navadili na poletno vročino in rekordno topel junij, ki je bil ponekod v Evropi celo najtoplejši doslej, zdaj pa nas je že doletelo pravo poletno presenečenje. Z občutno hladnejšim zrakom, ki se je v zadnjih dneh zavihtel k nam iz severne Evrope, je ponoči v italijanskih Alpah zapadel sneg. Bela odeja je prekrila tudi ikonični prelaz Stelvio, kar je redkost za ta del poletja.

Nepričakovan sneg sredi julija na prelazu Stelvio

Prizor je bil zjutraj osupljiv! Sneg je ponoči začel padati na višinah nad 2.000 metri, z belo odejo pa se je prebudil tudi znameniti prelaz Stelvio. Ta legendarni prelaz, ki velja za enega najvišjih v vzhodnih Alpah in je s svojimi 2.757 metri nadmorske višine priljubljena točka za kolesarje, motoriste in ljubitelje gorskih panoram, je bil tako prekrit s svežim popadom. Še bolj neverjetno je dejstvo, da je bila snežna meja le pred nekaj dnevi, ob poletni vročini, nad 4.000 metri nadmorske višine.

Van de warmste junimaand ooit, naar sneeuw middenin de zomer. Het gebeurt op dit moment in de hoge delen van de Alpen, op een hoogte vanaf 2000 meter. https://t.co/JDQcTDFzAI #sneeuw #Alpen #halvemeter #gletsjers #onweer

Webcam: Konkordiahütte. pic.twitter.com/4Wl6XdZT1n

— Weerverteller.nl (@weerverteller) July 8, 2025

Mocht je vandaag in de #Alpen onderweg zijn houd dan rekening met winterse condities #sneeuw vanaf 1800-2000m. Dat geldt dus ook voor de hoger gelegen passen zoals bv de Großglockner Hochalpenstraße – Edelweißspitze (beeld vanmorgen) pic.twitter.com/Tpk8dGLKwb

— Johanns (Alpen)weer @johannsalpenweer.bsky.social (@Alpenweerman) July 8, 2025

Passo Stelvio je sicer eno izmed le štirih ledeniških smučišč v Alpah, ki so trenutno še odprta, kar mu daje poseben status tudi v poletnem času. A tokratna količina snega je presenetila mnoge – na visokih predelih Alp, kot je razvidno tudi preko spletnih kamer (recimo Konkordiahütte), so ponekod poročali celo o osupljivem pol metra novega snega. To je sredi julija resnično nekaj, kar ne vidimo vsak dan!

Vzrok v drastičnem dotoku hladnega zraka iz severne Evrope

Kaj je povzročilo takšen vremenski preobrat? Vzrok leži v nenadnem in izrazitem dotoku hladnega polarnega zraka, ki se je iz severne Evrope spustil proti jugu. Ta hiter padec temperature in posledično sneženje na tako relativno nizki nadmorski višini v tem letnem času, še posebej po seriji vročinskih valov in rekordno toplem juniju, kaže na izjemno močan atmosferski prehod.

Medtem ko so poletni snežni zameti v visokogorju sicer običajen pojav in del dinamike gorskega vremena, je tokratna snežna odeja, ki je zajela tudi tako prometen prelaz, redek dogodek in jasen znak močnega vremenskega preobrata. Poudarja pa tudi, kako nepredvidljivo je lahko gorsko vreme, ki se lahko drastično spremeni v le nekaj urah.

Za vse, ki se te dni odpravljate v Alpe, je to še en opomin: vedno je ključno skrbno spremljati vremenske napovedi. Tudi sredi poletnih mesecev se lahko namreč narava pokaže v popolnoma drugačni luči, kot smo jo vajeni. Visoka gorstva imajo vedno svoje zakonitosti, na katere moramo biti pripravljeni, ne glede na letni čas.

Napisal: K. J.

Vir: X – VinodoMet, Weerverteller.nl, Johanns (Alpen)weer

The post Presenečenje v Alpah – Po rekordno toplem juniju na prelazu Stelvio ponoči zapadel sneg first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article