Pobuda za ustanovitev regijskega parka Snežnik: tu je zakladnica narave!

4 hours ago 6
ARTICLE AD

Dr. Gregor Kovačič, župan Občine Ilirska Bistrica, je poudaril: »Ohranjena narava in tradicionalna ekstenzivna kmetijska kulturna krajina širšega območja Snežnika sta naša skupna dediščina. Na ta območja dobro ohranjenega naravnega okolja, tudi z bogato zgodovinsko, etnološko in arheološko dediščino, smo lahko domačini izredno ponosni. Hkrati vse omenjeno predstavlja razvojno priložnost občine.”

Dodal je še, da že danes to območje predstavlja veliko: tu se izkorišča gozd, kmetuje, izvaja turizem, tu se občanke in občani ter obiskovalci rekreirajo, sprehajajo, najdejo mir in sprostitev, oddih, občudujejo ptice, rože, različne naravne pojave in posebnosti.  “Prav je, da to ohranimo tudi za naše zanamce, hkrati pa izkoristimo možnosti, ki ga zavarovanje ponuja za razvoj občine. Informacijo o parku delimo v povsem začetni fazi, zato imamo odprte možnosti, da vključimo predloge občank in občanov ter drugih deležnikov. Vse podatke o tem bodo našli na spletnem mestu Občine Ilirska Bistrica – www.ilirska-bistrica.si

Dragocene izkušnje in podpora sosednjih parkov

Pobudo ustanovitve parka so s prepoznavanjem vrste priložnosti pospremili tudi direktor Notranjskega regijskega parka Leon Kebe; višji svetovalec za Krajinski park Pivška presihajoča jezera Tadej Kogovšek z Občine Pivka; vodja projekta LIFE FOR LIFELINES in varstveni ornitolog z Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije Tomaž Mihelič; vodja strokovne službe Javnega zavoda parka Škocjanske jame Borut Peric, strokovna sodelavka za področje turizma z Regionalne razvojne agencije Zeleni kras Morana Polovič in Radko Carli, direktor sektorja za distribucijsko omrežje Elektro Primorska, ki je projektni partner v projektu LIFE FOR LIFELINES.

Parki so ključni pri sodelovanju in povezovanju za pridobivanje sredstev s področij varstva narave, podnebnih sprememb in trajnostnega razvoja, je pa za to potrebna dobra organizacija, so poudarili predstavniki sosednjih parkov. V delovanje parkov so domačini vključeni prek različnih aktivnosti in organiziranih odborov. Parki omogočajo povezovanje in vključevanje kmetijstva, gozdarstva, turizma, podjetništva in tudi drugih panog.

Predstavniki parkov so izrazili navdušenje, da se Ilirska Bistrica podaja na pot ustanavljanja parka. Notranjski regijski park je ustanovljen že skoraj 23 let in zaposluje 27 ljudi – poleg varstva naravne in kulturne dediščine v svoje delovanje vključuje turizem in kulturne dogodke. Krajinski park Pivška presihajoča jezera je bil ustanovljen leta 2014 (11 let), Regijski park Škocjanske jame je bil ustanovljen leta 1997 (28 let).

Snežnik je zakladnica narave

Domačini danes Snežnik redno obiskujejo – tu je prostor druženja, sproščanja, rekreacije, iskanja miru in tišine. Nekaterim izmed njih pa tudi vir prihodka zaradi gozdarstva, kmetijstva ali turistične dejavnosti.

V širšem območju snežniške planote je več kot 50 vrhov, okrog 300 jam in brezen, izjemno pestra je sestava gozda (bukev, jelka, gorski javor, jerebika, črni in rdeči bor, smreka …), popisanih je bilo več kot 90 različnih tipičnih življenjskih okolij – habitatnih tipov.

Med živalskimi vrstami beležijo izjemno pestrost metuljev, hroščev, ptic, dvoživk in sesalcev. Samo izjemno tihi in pozorni obiskovalci bi lahko opazili divjo mačko. Med pticami po zanimivosti izstopajo planinski orel, beloglavi jastreb, veliki skovik, slegur, kotorna, kačar, podhujka, belohrbti detel … Tu so prisotni netopirji – širokouhi netopir, mali podkovnjak. Med dvoživkami lahko srečamo planinskega močerada prav do vrha Snežnika. Planince navdušuje rdeča murka.

foto: Marjan Krebelj

V tem območju prevladuje gozd, v manjšem deležu trajna travišča. Med območji z naravovarstvenim statusom so zavarovana območja z vplivnim območjem, naravne vrednote (več kot 400) in območja ohranjanja biotske raznovrstnosti (3 ekološko pomembna območja, 3 območja Nature 2000). Med območji z varstvenim statusom pa gozdni rezervati (4), varovalni gozdovi in gozdovi s posebnim namenom. Tukaj sta dva največja gozdna rezervata v Sloveniji.

Osnovni predlog Občine Ilirska Bistrica je, da vasi na robu parka ne vključujejo v park. Pri spodbujanju razvoja bodo v celoti upoštevali občinski prostorski načrt. Poleg tega so seveda zavezani k spoštovanju že obstoječe področne zakonodaje s področij: kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo, ohranjanje narave, urejanje prostora ….

Dr. Gregor Kovačič, župan Občine Ilirska Bistrica, poudarja: »Več kot 88 % območja občine Ilirska Bistrica ima že različne oblike varstva. Zato si v sodelovanju s prebivalci in strokovnjaki želimo odgovoriti na vprašanje, ali smo pripravljeni povezati obstoječa varovanja narave ter potrebe razvoja skupnosti v Regijski park Snežnik. S tem bi kot skupnost pridobili večje možnosti upravljanja območja ter boljše priložnosti za trajnostni razvoj kmetijstva, gozdarstva, turizma in podjetništva. Naš osnovni predlog bo, da bi zavarovali pretežno gozdnati del, v manjšem deležu tudi trajna travišča. Samih vasi na robu parka pa predlagamo, da ne bi vključevali v območje parka.«


Preberite tudi:

The post Pobuda za ustanovitev regijskega parka Snežnik: tu je zakladnica narave! appeared first on Eko Dežela.

Read Entire Article