Majevski koledar: 4 napovedi uresničile, ena ne

13 hours ago 17
ARTICLE AD

Koledar je starodavni sistem, s katerim so predvidevali pomembne dogodke, kot so sončni mrki, gibanje Venere in obdobja sprememb. Vse je presenetljivo točno– razen slavne prerokbe o konca sveta leta 2012, ki se ni uresničila. V tem članku razkrivamo štiri prerokbe Majev, ki jih je potrdila tudi znanost – in eno veliko izjemo.

4 napovedi, ki jih je majevski koledar pravilno postavil (in ena ni)

Majevski koledar


Majevski koledar je znan po svojih strašljivo natančnih napovedih.

  • Nekje v obdobju okoli 1000 pr. n. št. do 250 n. št. so starodavni Maji zasnovali enega najnatančnejših sistemov merjenja časa v človeški zgodovini.
  • Majevski koledar je sistem koledarjev, ki so se uporabljali v predkolumbovskem času in v številnih sodobnih skupnostih gvatemalskega višavja, v Veracruzu , Oaxaci in Chiapasu v Mehiki.

Koledar – osnove

Osnove majevskega koledarja temeljijo na sistemu, ki je bil v splošni uporabi po vsej regiji in sega vsaj v 5. stoletje pred našim štetjem. ima številne skupne lastnosti z današnjimi koledarji in koledarjema Mixtekov in Aztekov.


Božanstvo Itzamni se je v majevski tradiciji tisto, ki naj bi preneslo znanje o koledarju prednikom Majev.
Tako se koledar še vedno ceni, prenaša iz roda v rod in s pridom uporablja na vseh področjih. Je neverjetni koledar, ki velja za natančnega pri napovedih.

napovedi, ki jih je majevski koledar pravilno uresničilVir: unsplash.com

Zgodovina majevskega koledarja


Kdaj je bil točno zasnovan je še danes skrivnost. Predvidevajo da se je to zgodilo nekje med leti 1000 pr. n. št. in 250 pr. n. št. Omenjen je čelo podatek o 2000 let pr. n. št. Ker je tako zelo kompleksen, je skoraj nemogoče postaviti pravi časovni okvir nastanka.

Pogosto zmotno prepričanje je, da je bil koledar en sam dokument. V resnici je bil to dovršen sistem, ki je obsegal več medsebojno povezanih ciklov ali »štetih časov« , od katerih je vsak meril čas na drugačen način. Med najbolj znane spadajo:

Skrivnosti imena

Kaj se skriva v imenu? Izvor imen naših mesecev:

  • Tzolkin je 250 dnevni koledar, kise še danes uporablja pri duhovnih in verskih obredih.
  • Haah je 356 dnevni sončev koledar, ki je namenjen načrtovanju kmetijskih aktivnosti – sajenje, obiranje pridelka in podobno. Uporablja se tudi za načrtovanje vsakodnevnih aktivnosti.

Vir: YouTube – The Maya Calendar

Majevski Duhovni pomen in prerokba


Dandanes, ko nekdo govori o majevskem koledarju, najverjetneje misli na Tzolk’in. Njegov poudarek na misticizmu in prerokbah je tisto, od koder izvira večina sodobnih napovedi.

Pred nekaj tisoč leti so starodavni duhovniki in šamani uporabljali 260-dnevni koledar za sledenje gibanju planetov in mrkom.

Zakaj 260 dni? Strokovnjaki menijo, da to število odraža obdobje človeške nosečnosti in rastni cikel koruze, ki sta osrednjega pomena za življenje in sistem verovanja Majev.

Napovedi

Štiri ključne napovedi
Večina ljudi pozna strašljivo natančne napovedi majevskega koledarja, toda če ste slučajno bili izven mreže, smo spodaj našteli štiri najbolj znane.

Dolžina sončnega leta


Haab je sončno leto meril kot 365 dni, kar odraža napredno znanje Majev o astronomiji. Bilo je skoraj popolnoma natančno. Dejansko sončno leto traja 365,2422 dni, kar upošteva delni dan, ki na koncu tvori prestopno leto.


Sončni in lunini mrki


Presenetljivo je, da je majevski koledar kljub temu, da ni imel nobene tehnologije, lahko napovedal lunine in sončeve mrke stoletja vnaprej.

Po besedah arheologa in astronoma Ismaela Artura Montera Garcíe z Univerze v Tepeyacu so Maji natančno napovedali približno 55 % vseh mrkov – kar priča o njihovih impresivnih opazovalnih sposobnostih in matematični natančnosti.


Dresdenski kodeks

Kodeks je najobsežnejši ohranjeni majevski rokopis in vsebuje podrobne tabele mrkov. V njih so Maji opazili, da se mrki običajno pojavljajo v ciklih (danes jih imenujemo Sarosovi cikli) po 18 let in 11 dni.

S preučevanjem teh vzorcev so lahko napovedali prihodnje gibanje Sonca, Lune in Zemlje.


Maji so imeli intimen odnos z Venero, ki so jo povezovali z bogom K'awiilom, vladarjem vojskovanja in kozmičnega reda.Vir: unsplash.com

Gibanje Venere


Maji so imeli intimen odnos z Venero, ki so jo povezovali z bogom K’awiilom, vladarjem vojskovanja in kozmičnega reda.

Zato so obsesivno spremljali gibanje planeta po nebu in s svojimi naprednimi sistemi za merjenje časa napovedovali njegovo pot tisoče let v prihodnost.

Koledarski nemiri leta 1752: Ko je Britanija izgubila 11 dni
Starodavni astronomi so opazili, da Venera sledi vzorcu štirih različnih faz:

  • Jutranja zvezda (vzhaja pred soncem) – 236 dni
  • Izginotje (za Soncem) – 90 dni
  • Večernica (vidna po sončnem zahodu) – 250 dni
  • Še eno izginotje (med Zemljo in Soncem) – 8 dni

Cikel je skupaj trajal 584 dni. Stoletja pozneje so astronomi ta izračun potrdili z uporabo sodobnih naprav. Maji so ga izračunali na oko! Brez pomoči tehnologije.

Read Entire Article