KPK ugotovila, da je bil Hajdinjak iz Darsa izrinjen nezakonito

7 hours ago 9
ARTICLE AD

 

Valentin Hajdinjak je bil iz Darsa očitno izrinjen nezakonito. Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v postopku razrešitve nekdanjega prvega moža Darsa Valentina Hajdinjaka zaznala korupcijska tveganja. Zato je nadzornemu svetu Darsa izdala priporočila, Slovenski državni holding (SDH) pa pozvala, naj preveri, ali posamezni nadzorniki še zadostijo zakonskim merilom za opravljanje te funkcije, poroča STA.

KPK je postopek uvedla oktobra 2023 na podlagi medijskega poročanja in dodatnih prijav o domnevnih nepravilnostih v Darsu, povezanih s posli za avtovleke vozil. V KPK so danes sporočili, da so v predhodnem preizkusu pridobili pojasnila in dokumentacijo ter preverili očitke, ki sodijo v pristojnost komisije. Očitkov o sumih kaznivih dejanj in domnevnem kartelnem dogovarjanju, ki sodijo v pristojnost drugih organov, niso preverjali, so pa eno izmed prijav v obravnavo odstopili policiji.

KPK ni ugotovil nepravilnosti

KPK na podlagi razpoložljive dokumentacije in izjav ni potrdila očitkov o nedovoljenih pritiskih na takratnega predsednika uprave Hajdinjaka, prav tako ni ugotovila nepravilnosti pri sodelovanju oz. domnevnem nezakonitem lobiranju Odvetniške pisarne Zidar Klemenčič glede sprememb zakonodaje, so zapisali.

Odvetnica Nina Zidar Klemenčič (Foto: sta)

KPK ugotovil nepravilnosti pri razrešitvi

Zato pa je KPK zaznala korupcijska tveganjav postopku Hajdinjakove razrešitve predsednika uprave Darsa. Nadzorni svet je novembra 2023 obravnaval kršitev delovnih obveznosti takratnega predsednika uprave Hajdinjaka, pri čemer so bili vsi člani nadzornega sveta prepričani, da gre za hujše kršitve obveznosti. Čeprav bi lahko skladno z zakonom o gospodarskih družbah nadzorni svet odločil o njegovi krivdni razrešitvi, mu je ponudil možnost odstopa, so opisali.

“Takšno ravnanje je po oceni komisije v nasprotju z dobro prakso ter priporočili in pričakovanji SDH, ki določajo, da nadzorni organ v primeru obstoja hujših kršitev in s tem krivdnih razlogov za odpoklic članov organov vodenja praviloma ravna skrbno, če člane organov vodenja odpokliče. V tem primeru nadzorni svet Darsa tega ni storil, svojega ravnanja pa tudi ni ustrezno pojasnil. Takšna možnost diskrecijskega odločanja nadzornega sveta po mnenju komisije predstavlja korupcijsko tveganje,” so v obrazložitvi zapisali v KPK.

Valentin Hajdinjak je lani odstopil z mesta predsednika uprave Darsa. (Foto: STA)

Očitki, ki so odnesli Hajdinjaka del medijskega konstrukta

Šlo je za reportažo Pop TV, za katero je Nika Kunaver dobila celo novinarsko nagrado Watch Dog Društva novinarjev Slovenije (DNS). V veliko sramoto DNS, pa  reportaža Kunaverjeve o korupciji na Darsu, ki pa po opravljeni reviziji ni izkazala neposrednih kršitev zakonodaje.

Po ugotovitvah posebne revizije Dars nabavne postopke v veliki večini primerov vodi na zakonit oziroma predpisan način, so po izdaji poročila za slovenski Forbes sporočili z Darsa.

A kaj je pokazala revizija?

Posebna revizija Darsa, ki jo je izvedla družba Ernst & Young, je namreč pokazala, da Dars večinoma vodi nabavne postopke zakonito in v skladu s predpisi. V zadnjih petih letih je bil revizijski zahtevek vložen v le 10 % postopkov, pri čemer je Državna revizijska komisija predlogu ugodila ali delno ugodila v polovici primerov. Revizija ni odkrila neposrednih kršitev zakonodaje, vendar je opozorila na povečano tveganje napačne ocene vrednosti pri samostojnih naročilih brez sodelovanja inženirjev, pomanjkljivo metodološko ocenjevanje in morebitne višje ocenjene vrednosti od dejanskih tržnih cen.

Predsednik uprave Dars-a Valentin Hajdinjak (Foto: STA)

Revizija je zaznala en primer suma, da so razpisni pogoji glede na izbranega ponudnika izpostavili potrebo po večji preglednosti pri notranjih kontrolah. Prav tako je opozorila na indic kartelnega dogovarjanja zaradi geografskih omejitev pri prevozu asfalta. Pri sklenitvi “in-house” pogodbe z družbo DRI upravljanje investicij ni bilo ugotovljenih kršitev, saj je Dars pridobil pravno mnenje. Revizija je pregledala 275 poslov, pri 57 pa so bili sklenjeni aneksi, ki so bili skladni z zakonodajo. Nadzorni svet Darsa je na podlagi ugotovitev revizije določil dodatno forenzično revizijo 12 poslov in pripravo načrta za izboljšanje.

Revizija je pri tem sledila obtožbam o podkupovanju in kartelnem dogovarjanju, zaradi česar je lani odstopil tedanji predsednik uprave Valentin Hajdinjak. Oktobra letos je vodenje Darsa prevzel Andrej Ribič.

Predsednik uprave Dars-a Andrej Ribič in premier Robert Golob. Foto: Bobo

Spomnimo, da so v prispevku Kunaverjeve po naših virih uporabili štiri leta star posnetek, za svojo zgodbo pa za domnevnega žvižgača uporabili igralca. Kritični del javnosti je kaj hitro opazil, da pri zgodbi nekaj “ne štima”, ugibanja o neiskrenem poročanju režimske POP TV pa so podkrepile tudi nekatere ostale verodostojne medijske osebe.

I. K.

The post KPK ugotovila, da je bil Hajdinjak iz Darsa izrinjen nezakonito first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article