ARTICLE AD
V nedeljo okoli 13.25 se je v Pierotijevi ulici v Zagrebu zgodil umor, ki je šokiral javnost. Po poročanju hrvaških medijev policija sumi “Sonjo Hranjec”, transseksualnega pevca, znanega v punk skupini Abergaz. Žrtev je umetnik, znan po svojih uličnih nastopih, nesoglasja med njima pa naj bi po poročanju hrvaških medijev trajala več mesecev.
Kljub dejstvu, da je šlo za transspolno osebo, so osrednji mediji pri nas poročali le o tem, da je “36-letna ženska z ostrim predmetom do smrti zabodla 43-letnega moškega”, kar odraža nekritičen pristop in pomanjkljivo poročanje. Izpuščanje ključnih informacij zavaja javnost, krepi ideološko pristranskost, hkrati pa je marsikomu očitno, da je takšno poročanje skladno z levičarsko agendo, o kateri smo že večkrat poročali.
Osumljenec umora je po poročanju hrvaških medijev 36-letna “Sonja Hranjec”, ki se je rodil kot moški in se pred približno petnajstimi leti odločil za spremembo spola. Pred tem je bil v alternativnih zagrebških krogih in na splošno na Hrvaškem znan kot Njeca Hranjec, panker, aktivist in pevec skupine Abergaz. Žrtev je Vedran G., umetnik, znan po svojih performansih na zagrebških ulicah. Tako kot osumljenec je tudi on živel v Medici, zapuščeni farmacevtski tovarni v Zagrebu. Gre za zelo podobno zadevo, kot je ljubljanska “Metelkova”.

Po izjavah sosedov nesoglasja na tem območju niso nova. Konflikt, ki se je zgodil aprila, ko je Hranjčeva poklicala policijo, je tako le eden od primerov, kot poročajo hrvaški mediji. Policija še vedno raziskuje dogodek in okoliščine.
Slovenski osrednji mediji Sonjo Hranjec dosledno omenjajo kot žensko in pri tem ne navajajo, da je transspolna oseba. Ta izpust je mogoče razumeti kot poskus politične korektnosti, ki prikriva biološke in zgodovinske dejavnike, pomembne za razumevanje primera. Takšen pristop odraža nekritično sprejemanje transspolne ideologije, ki zanemarja objektivna dejstva, kot je njegovo biološko ozadje, ki bi lahko vplivalo na dinamiko konflikta z žrtvijo.
“Osumljenka umora v Zagrebu je Sonja Hranjec, prej znana kot Davor – transspolna aktivistka in nekdanja punkovska osebnost ANTIFE. Ta primer razkriva kaotično mešanico identitetne politike in nasilnega kriminala v mestnem podzemlju,” je ob tem zapisal profil Cupo Cupovski, ki je le eden od kritičnih glasov na družbenem omrežju X. Ta je prav tako kritičen do pomanjkljivega poročanja o storilkini pravi identiteti.

Namesto tega so se naši osrednji mediji bolj osredotočili na senzacionalistične vidike umora, kar odvrača pozornost od družbenih vprašanj, kot je vpliv transspolnega aktivizma na skupnost. Kritiki LGBT opozarjajo, da takšno poročanje krepi naracijo, ki poveličuje transspolne posameznike, ne da bi kritično ovrednotilo njihovo vedenje ali dejanja.
A. H.
The post Ko ideologija v slovenskih medijih preglasi dejstva: Morilec je moški in ne ženska first appeared on Nova24TV.