Kdaj uporabiti gumb za notranji zrak v avtu in zakaj je to pomembno?

3 hours ago 6
ARTICLE AD

Na armaturni plošči skoraj vsakega avtomobila se nahaja majhen gumb s simbolom puščice, ki kroži znotraj avtomobilčka. Gre za funkcijo notranjega kroženja zraka, ki jo ima večina vozil že desetletja. Kljub temu pa marsikdo ne ve, kdaj jo uporabiti. Napačna uporaba ni le neučinkovita, temveč lahko vpliva na zdravje potnikov, porabo goriva in celo varnost. Članek odgovarja na vprašanje, zakaj obstaja ta funkcija, kako deluje in kdaj jo dejansko vključiti – ne glede na letni čas.

Klimatska naprava v avtuAvtomobil, klima naprava

Kako deluje gumb za recirkulacijo zraka

Recirkulacija pomeni kroženje notranjega zraka

Funkcija notranjega kroženja zraka deluje tako, da namesto zunanjega zraka kroži že ohlajen ali ogret zrak znotraj potniške kabine. Sistem tako ne vleče zraka od zunaj, temveč deluje s tistim, ki je že v avtu. S tem se zmanjša napor klimatske naprave ali gretja, kar pomeni hitrejše uravnavanje temperature in manjšo porabo energije oziroma goriva.

Kje se nahaja in kako prepoznati simbol?

Gumb ima najpogosteje obliko avtomobilčka, v katerega je narisana puščica v krogu. Pogosto se nahaja ob upravljalnikih za klimo ali ventilacijo. V starejših vozilih je včasih gumb z mehaničnim vzvodom, pri novejših pa elektronski z osvetljenim indikatorjem. V večini primerov ima lučka, ki označuje, ali je funkcija aktivna ali ne.

Kdaj uporabiti recirkulacijo poleti

Ohlajanje notranjosti vozila po vročem dnevu

V poletnih mesecih se notranjost avtomobila lahko segreje tudi na več kot 60 °C. Če v takem trenutku takoj vklopite recirkulacijo in klimo, bo sistem moral hladiti pregreti notranji zrak, ki ostaja ujet v vozilu. Zato je priporočljivo, da najprej za eno minuto spustite okna, izklopite recirkulacijo in omogočite izpust vročega zraka. Šele nato zaprite okna in vključite recirkulacijo skupaj s klimatsko napravo. Tako bo hlajenje hitrejše in učinkovitejše.

Zakaj recirkulacija pomaga pri hlajenju

Če sistem vleče zrak od zunaj, mora hladiti vedno nov, vroč zrak. S tem se podaljša čas hlajenja in poveča poraba. Ko kroži že ohlajen zrak iz notranjosti, sistem potrebuje manj moči za vzdrževanje temperature. Avto se ohladi hitreje, potniki se počutijo udobneje, motor in klima pa delujeta bolj varčno.

Uporaba recirkulacije pozimi

Kdaj je smiselno funkcijo izklopiti

V hladnejšem delu leta uporaba recirkulacije ni vedno najboljša izbira. Zaradi kroženja notranjega zraka se poveča vlažnost, ki jo oddajajo dihanje, mokra oblačila in čevlji. To lahko vodi v hitro zarositev stekel, kar zmanjša vidljivost in varnost. Zato večina avtomobilskih strokovnjakov svetuje, da pozimi funkcijo večino časa pustite izklopljeno – razen če ste v prometnem zastoju ali izpostavljeni zunanjim vonjavam in dimu.

Izjeme in posebne situacije v hladnih mesecih

Če stojite v koloni, vozite skozi predor ali ob tovornjaku, ki izpušča gost dim, je smiselno recirkulacijo vseeno vključiti. S tem preprečite vnos onesnaženega ali neprijetnega zraka v kabino. Ko promet steče ali pridete na odprto cesto, funkcijo ponovno izklopite, da preprečite vlago v zraku.

Vpliv na zdravje in onesnaženost kabine

Kako recirkulacija zmanjša vnos škodljivih snovi

Raziskave so pokazale, da uporaba notranjega kroženja zraka med zastoji zmanjša vnos škodljivih delcev in plinov v kabino tudi do 20 odstotkov. V prometnih konicah je v zraku veliko trdih delcev, dušikovih oksidov in ogljikovega monoksida, ki prihajajo iz izpušnih cevi. Če uporabljate funkcijo, ki zapre dotok zunanjega zraka, zaščitite sebe in sopotnike pred vdihavanjem teh snovi. To je še posebej pomembno za otroke, starejše osebe in tiste z dihalnimi težavami.

Vožnja po ljubljanski obvoznici

Voznica iz Ljubljane pripoveduje, kako ji je ob jutranjih zastojih pogosto postalo slabo zaradi izpušnih plinov iz sosednjih vozil. Po nasvetu mehanika je začela uporabljati recirkulacijo med počasno vožnjo in zastoji. Razlika je bila takojšnja – zrak v kabini je bil boljši, počutila se je manj utrujeno in vožnja je postala bolj znosna.

Najpogostejše napake pri uporabi gumba

Recirkulacija ni namenjena neprekinjeni uporabi

Ena največjih zmot je, da naj bi gumb za notranji zrak stalno ostal vklopljen. Dolgotrajna uporaba brez svežega zraka vodi v kopičenje vlage, pomanjkanje kisika in neprijeten vonj. To se dogaja predvsem pri krajših vožnjah v hladnem in vlažnem vremenu. Prav tako se lahko notranjost začne rositi, kar predstavlja nevarnost za vidljivost.

Kombinacija z avtomatsko klimo ali prezračevanjem

Moderni avtomobili imajo pogosto avtomatsko upravljanje z recirkulacijo. Sistem sam zazna onesnaženost zraka ali temperaturo in preklopi med notranjim in zunanjim zrakom. Če imate takšen sistem, ne izklapljajte ročno funkcije, če ni potrebe. Raje spremljajte indikatorje in upoštevajte priporočila proizvajalca vozila.

Uporabna vrednost za vsakdanjega voznika

Zakaj poznavanje te funkcije zmanjša stroške in izboljša udobje

Pravilna uporaba funkcije recirkulacije pomeni manjšo obremenitev klimatske naprave, hitrejše ohlajanje ali ogrevanje in boljše počutje v vozilu. Vozniki, ki razumejo, kdaj vključiti ali izključiti funkcijo, lahko prihranijo gorivo, zmanjšajo obrabo sistema za klimatizacijo in izboljšajo zdravje vseh potnikov. Vse to prispeva k bolj varni in udobni vožnji – pa tudi k manjšim stroškom dolgoročno.

Objava Kdaj uporabiti gumb za notranji zrak v avtu in zakaj je to pomembno? se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article