ARTICLE AD
Pretirano razmišljanje je pogosto tihi spremljevalec vsakdana. Misli se vrtijo v krogih, odločitve se zapletajo, telo je navidez pri miru, a um beži v vse smeri. Preveč analiziranja, premlevanja, tehtanja. Pojavi se notranji nemir. Namesto jasnosti pride utrujenost.
Četudi je misel akt dejanja, je tišina dejanje brez odpora
Zato se vedno več ljudi obrača k preverjenim metodam, ki izvirajo iz japonske filozofije življenja. Tam ni v ospredju hiter uspeh, temveč vztrajna umirjenost in stabilno gibanje naprej. Zamisel, da lahko preprosti vsakodnevni rituali zmanjšajo miselni kaos, ima presenetljivo moč. Najbolj znani pristopi so ikigai, kaizen, shoshin in hara hachi bu.

Ikigai – smisel, ki vas usmeri in razbremeni
Smisel ni v cilju, temveč v občutku, da živimo z namenom
Ikigai pomeni imeti namen. Gre za občutek, da nas vsak dan vodi nekaj, kar presega seznam opravil. V nasprotju z zahodnim pristopom k sreči, ki pogosto temelji na dosežkih, je ikigai notranje usklajeno stanje. Ni nujno velik, plemenit cilj – lahko je skodelica jutranje kave ali skrb za majhen vrt. Pomembno je, da se z nečim poistovetimo.
Štiri smeri ikigaija
Delajte tisto, kar imate radi
Ljubezen do dejavnosti nas usmeri stran od notranjih monologov. Če nekaj počnemo z veseljem, ne razmišljamo pretirano.
Uporabljajte svoje sposobnosti
Izvajanje nalog, pri katerih smo dobri, prinaša samozavest. S tem se zmanjšuje potreba po dvomih in analizah.
Prispevajte k svetu
Povezanost z drugimi nas osredišči. Čutimo, da imamo mesto v širšem okolju.
Poiščite način, da ste za to tudi plačani
Finančna varnost krepi občutek svobode. Ko nekaj, kar nas veseli, postane del preživljanja, se notranji pritisk zmanjša.
Kaizen – majhni koraki, velike spremembe
Niti gora ne raste nenadoma
Kaizen pomeni neprestano izboljševanje. Filozofija temelji na prepričanju, da so drobne vsakodnevne spremembe bolj trajne in učinkovite kot veliki, redki premiki. Človek, ki vsak dan napreduje za odstotek, na koncu prehodi pot, ki je sprva delovala nedosegljiva.
Osredotočenost na današnji dan
Pretirano razmišljanje se pogosto začne s pogledom v prihodnost. Kaizen nas uči, da gledamo na danes. Kaj lahko danes naredim bolje? Ne iščemo popolnosti, temveč droben napredek. To omogoča, da se misli umirijo, ker imajo konkreten cilj.
Shoshin – miselnost začetnika, ki odpre prostor tišini
Prazna skodelica lahko sprejme več
Shoshin pomeni pristop z miselnostjo začetnika. To je zavestna odločitev, da ne nastopamo kot nekdo, ki že vse ve, temveč kot nekdo, ki vse želi razumeti. Pretirano razmišljanje pogosto izvira iz občutka, da moramo nadzorovati, razumeti, predvideti. Misel začetnika pa je odprta, radovedna in brez pričakovanj.
Ne borite se z mislijo, opazujte jo
V tej miselnosti ni tekmovanja. Ni nujno, da rešimo vse. Dovolj je, da poslušamo, beremo, opazujemo. Tak pristop preprečuje mentalno izčrpanost. Um ne beži več, temveč se zadržuje pri tem, kar je tukaj in zdaj.
Hara hachi bu – tudi hrana vpliva na misli
Um in telo nista ločena
Ta japonski nasvet izhaja iz otočja Okinava, kjer ljudje že stoletja živijo dolgo in zdravo življenje. Hara hachi bu pomeni, da se nehate prehranjevati, ko ste 80 odstotkov siti. Ne jeste do popolne polnosti, ampak nekoliko prej.
Prenajedanje vpliva na jasnost uma
Poln želodec pomeni več krvi v prebavnem traktu, manj v možganih. Posledica so utrujenost, megla v glavi, počasnejše odločanje. Telo ima energijo, toda um nima ostrine. Zmeren obrok pa omogoča, da ostanemo osredotočeni, prisotni in manj nagnjeni k čustvenemu prenapihovanju težav.

Tehnike, ki jih lahko uvedete že danes
Zapišite en smisel dneva
Vsako jutro si v beležko zapišite nekaj, kar vam pomeni ikigai za ta dan. Lahko je pogovor s prijateljem, dokončanje projekta ali urejanje vrta. Ta namen bo usmeril vašo energijo.
Izberite eno stvar za izboljšanje
Po načelu kaizen se odločite, da boste danes izboljšali le eno stvar. Morda bo to bolj jasna komunikacija, morda boljša organizacija elektronske pošte. Ni pomembno, kaj – pomembno je, da naredite nekaj.
Ustavite misel z začetniškim pogledom
Ob vsakem notranjem dvomu se vprašajte: kaj bi naredil nekdo, ki ne zna nič, a hoče poskusiti? Odstranite ego, odstranite strah pred napako.
Upočasnite ob obroku
Jejte počasi, zavedno, brez zaslona. Ko se počutite skoraj siti, zaključite. Ta navada bo imela učinek še ure kasneje.
Dovolite si manj in boste našli več
Miselni hrup ne nastane iz enega velikega vprašanja, temveč iz tisočerih majhnih misli, ki se ne umaknejo. Japonske tehnike nam ne ponujajo enotne rešitve. Ne obljubljajo, da bodo misli izginile. Obetajo pa nekaj drugega – prostor, v katerem misel nima več moči nad vami.
Vse, kar potrebujete, je en začetek. Ena tiha odločitev, da misel ni gospodar, temveč sopotnik. In takrat postane življenje manj zahtevno, pa čeprav je še vedno polno izzivov.
Objava Japonske tehnike, ki vam lahko pomagajo ustaviti pretirano razmišljanje se je pojavila na Vse za moj dan.