Zakaj so poleti najboljše breskve prav domače

7 hours ago 11
ARTICLE AD

Noben sadež ne opiše poletja tako preprosto kot zrela, sočna breskev. Njena nežna, puhasta koža skriva zlatorumeno meso, ki pri ugrizu popusti z značilnim sokom, ki spolzi po roki. Ob vročih dneh jo je skoraj greh olupiti – in prav v tem se skriva bistvo. Breskev ni le sadež. Breskve so simbol zorenja, toplote in domačega vrta, ki da največ takrat, ko sonce najbolj pripeka. Nič ne diši tako kot domače breskve, ki so dozorele v vinogradu ali ob južni steni domače hiše.

Dišeča koža in sok, ki teče po prstih

Med poletnimi meseci, zlasti v prvi polovici julija, se na slovenskih kmečkih tržnicah začne prava sezona breskev. Domači pridelovalci, zlasti tisti z Dolenjske, Posavja, Goriške in območja ob Kolpi, ponujajo breskve, ki po kakovosti presegajo marsikaj, kar pripeljejo iz Španije, Italije ali Grčije. Vinogradniške breskve, ki so bolj drobne in rožnato obarvane, imajo svojevrstno aromo, ki se ujame le z vonjem po sveže pokošeni travi in poletni vročini.

Breskve na drevesuNa drevesu

Kje najti najboljše domače breskve?

Vinogradi kot naravni nasad

Na sončnih pobočjih, kjer uspeva trta, se breskve počutijo kot doma. Vinogradniške breskve so posebna sorta, ki raste kot spremljevalka med vrstami vinske trte. Imajo nežno lupino, bolj intenziven okus in pogosto malo več kisline. Njihova posebnost je v tem, da kljub manjši velikosti ponujajo več sladkorja v manjši količini.

Najboljše breskve rastejo pri hišah in vikendih

Nekateri najboljši sadeži ne prihajajo iz nasadov, temveč iz posameznih dreves pri domačijah. Vrtne breskve, ki rastejo v zavetju hiš, ob ograjah ali med kozolci, imajo naravno prednost: ne potrebujejo pesticidov, zaščitnih mrež ali intenzivne obdelave. Njihova prednost je prav v mikroklimi, kjer ni industrijske proizvodnje.

Na tržnici vprašajte po vinogradniških breskvah

Če kupujete na tržnici, vprašajte prodajalce, ali prodajajo breskve z domačega vrta ali vinogradniške sorte. Ti sadeži so pogosto cenejši, manj uniformirani po obliki, a bistveno boljši po okusu. Zrele breskve, ki niso prepotovale sto kilometrov, so mehkejše, bolj aromatične in zadržijo več naravne sladkosti.

Kaj vse lahko naredimo z domačimi breskvami?

Breskve za vlaganje ohranijo poletje v kozarcu

Najboljše breskve za vlaganje so tiste, ki jih lahko enostavno olupimo in narežemo na krhlje. Vinogradniške sorte so sicer drobnejše, a ravno prav čvrste, da se pri kuhanju ne razkuhajo. Klasična priprava vključuje sladkorno raztopino z dodatkom limoninega soka ali vanilije. Domači recepti pogosto vključujejo tudi kapljico belega vina.

Preprosto pecivo z breskvami

Ena najboljših poletnih sladic je pecivo iz breskev, ki zahteva le nekaj osnovnih sestavin: jogurt, jajca, sladkor, moko, pecilni prašek in narezani sadeži. Polovico jih zmešamo v maso, drugo polovico položimo po vrhu in spečemo. Rezultat je mehka, dišeča sladica, ki jo lahko postrežemo toplo ali hladno.

Sveže breskve v solati ali jogurtu

Breskev se dobro ujame tudi z nesladkimi jedmi. Narezana na tanke rezine se poda v poletne solate z rukolo, pinjolami in feta sirom. V kombinaciji z navadnim jogurtom in žlico medu postane naravni zajtrk, ki osveži in nasiti hkrati.

Domače breskveDomače breskve

Zdravstvene koristi, ki jih pogosto spregledamo

Vsebnost kalorij v breskvah

Breskve imajo nizko energijsko vrednost. Ena srednje velika breskev vsebuje okoli 39 do 45 kalorij, odvisno od sorte in zrelosti. So odlična izbira za malico ali popoldanski prigrizek, še posebej za tiste, ki pazijo na telesno težo.

Vlaknine in voda za prebavo

Sadež vsebuje veliko prehranskih vlaknin, ki spodbujajo prebavo in preprečujejo zaprtje. Poleg tega vsebuje okoli 89 % vode, kar pomaga pri hidraciji in delovanju ledvic. Vlaknine skupaj z naravnimi sladkorji nudijo daljši občutek sitosti.

Antioksidanti in vitamini

Breskve vsebujejo vitamin C, vitamin A, beta-karoten, flavonoide in polifenole. Te snovi delujejo proti prostim radikalom, ščitijo celice in podpirajo zdravje kože. Redno uživanje breskev izboljšuje imunski sistem in zavira prezgodnje staranje.

Rez breskev in njihova nega

Kako rezati drevo za boljši pridelek

Breskve zahtevajo vsakoletno rez pozimi ali zgodaj spomladi, saj rodijo na enoletnih poganjkih. Pravilna rez pomeni odstranjevanje starih in poškodovanih vej, redčenje krošnje in spodbujanje rasti mladih vej, kjer bodo poleti zoreli plodovi.

Nega med sezono

Poleti je pomembno spremljati razvoj plodov in jih po potrebi redčiti. Če je na veji preveč sadežev, se bo drevo utrudilo, plodovi bodo manjši in manj sladki. Ob dobri zrelosti je priporočljivo obiranje vsakih nekaj dni, saj breskve zorijo postopoma.

Naravna zaščita pred škodljivci

Za zaščito breskev pred listnimi ušmi in gosenicami se pogosto uporablja razredčen čaj iz pelina ali žajblja. Tudi škropljenje z vodo, v katero smo dodali kapljico naravnega mila, odganja nekatere škodljivce. Vinogradniške sorte so sicer manj občutljive na bolezni.

Ali breskve vplivajo na sladkor v krvi?

Naravno sladke, a s počasnim sproščanjem

Kljub naravni sladkosti imajo breskve nizek glikemični indeks, kar pomeni, da sladkor v njih počasi prehaja v kri. To je koristno za ljudi s težavami pri uravnavanju krvnega sladkorja ali pri zmanjševanju nihanj energije.

Primerne tudi za diabetike

V zmernih količinah so breskve primerne tudi za osebe s sladkorno boleznijo, predvsem kot del uravnoteženega obroka. Pomembno je, da jih uživamo sveže in ne v obliki kompota ali industrijskih sadnih jogurtov.

Objava Zakaj so poleti najboljše breskve prav domače se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article