ARTICLE AD
Gruinard je otok na severozahodni obali Škotske. Otok je majhen, a zlovešč kraj, ki je nekoč služil kot prizorišče vojaških poskusov z biološkim orožjem. Med drugo svetovno vojno je britanska vojska izvedla eksperiment z antraksom, smrtonosno boleznijo, ki je otok za desetletja spremenila v izolirano in močno onesnaženo območje. Gruinard je postal sinonim za nevarnost, vojaško skrivnost in dolgotrajno okoljsko krizo.
Danes naj bi bil otok varen, a njegova temačna zgodovina še vedno vznemirja in vabi le najbolj radovedne popotnike.
Majhen otok ob severozahodni obali Škotske.
Najbolj divji in najmanj naseljen kotiček Velike Britanije.
Znan tudi kot “otok antraksa” ali vraničnega prisada. Leta 1942 je bil uporabljen za tajne britanske poskuse z biološkim orožjem, in sicer z antraksom. Ostal je onesnažen več desetletij, vendar naj bi bil zdaj “varen”.

Antraks
Da bi ugotovili, ali je antraks mogoče dostaviti z eksplozivnimi bombami, je britanska vojska izvedla teste na majhnem škotskem otoku Gruinard.
Vlada ga je kupila posebej za ta namen.
Test, ki je bil izveden leta 1942, sredi druge svetovne vojne , je bil “uspešen” – bolj kot je bilo pričakovano.
- Ovce ki so bile uporabljene v poskusu, so poginile zaradi antraksa, Izpostavljene so bile namreč smrtonosnim količinam spor antraksa. Rezultat je bil pričakovan.
- Nato so jih sežgali in pokopali na otoku. Vendar: Domneva se, da so bile spore zelo virulentne, ki žal niso propadle.
Ugotovljeno je bilo, da je antraks še vedno živ in zelo nevaren v zgornji plasti zemlje otoka.
Dekontaminacija otoka
Začetna prizadevanja za dekontaminacijo niso bila uspešna. Območje otoka so zato zaprli, postavili v karanteno prepovedano območje! S pomočjo opozorilnih znakov so preprečili oglede morebitnim radovednežem.
Čiščenje otoka – tone formaldehida
Otok je bil zaprt za obiske vse do poznih osemdesetih let prejšnjega stoletja. Takrat so se lotili usklajenega čiščenja otoka.
- Po vsem otoku so poškropili na stotine ton formaldehida,
- Odstranili pa so tudi zemljo na žariščih onesnaženja.
Leta 1990 so opozorilne table odstranili in otok je bil uradno razglašen kot varen za obisk. Vendar pa si tja ne bi želeli veliko ljudi. Preprosto zato, ker tam ni ničesar.
Danes pa se na otoku pasejo ovce. Najdemo pa tudi veliko kuncev.
Gruinard ponuja …
Kaj ponuja Gruinard? Nič drugega kot sam raven otok. Kar je ostalo od njegove mračne zgodovine, je le neka temačna avra.
Morda boste upravičeno menili, da vam ni treba dejansko stopiti na otok – kar bi bil tako ali tako nesorazmeren logističen napor, čeprav ni nemogoče. Ampak res ni potrebe. Tam ni absolutno ničesar za videti. Lahko se preprosto ustavite ob cesti na celini in si ogledate pusto zemljo, ki leži tam v zalivu, ter premišljujete o temni zapuščini. Ni čisto podoben otoku Vozrozhdeniya, vendar je po naravi dovolj blizu, da izžareva določeno neprijetno vznemirjenje.

Gruinard lokacija
Lokacija: v zalivu Gruinard, v severozahodnem višavju Škotske. Google maps lokator: [ 57.882,-5.466]
Otrok je zelo oddaljen, ni redno dostopen, vendar se lahko mimo njega peljete po obalni cesti.
- Otok Gruinard boste videli z avtoceste A832, ki prihaja iz Gairlocha, ko boste šli mimo vasi Laird (kjer je majhen kamp za prikolice) in se v naslednjih približno šestih miljah prestopali.
- Cesta se najbližje otoku približa tik preden se pri Mungasdalu spusti v notranjost proti vzhodu, stran od zaliva Gruinard.
- Prihod do samega otoka je težaven (in nezadovoljiv). Vendar pa bi lokalni ovčerejci (eden uporablja otok za svojo čredo) ali ribiči lahko zagotovili prevoz z ladjo.
Potreben čas: Le kratek postanek za trenutek premišljevanja. Pet minut ali približno – razen če želite izkoristiti priložnost za piknik z razgledom na otok antraksa.
Poskus, da bi prišli do samega otoka in dejansko stopili nanj (čeprav precej nesmiseln), bi trajal bistveno dlje, če bi se to sploh dalo izpeljati.

Druge destinacije ob otoku
Na skrajnem severozahodnem koncu britanske celine, Cape Wrath, se skala ob severni obali. Ta se je že desetletja uporablja kot testna tarča bombe. Skala je še vedno tam. Pot do Cape Wrath vodi skozi vojaško nevarno območje in je dostopna le, ko ne potekajo vaje.
- Ker ni pravih cest, je treba do rta prečkati reko Kyle of Durness s čolnom in nato z vožnjo z minibusom mimo zapuščenih naselij.
- Te izlete (od maja do septembra, odvisno od vremena in vojaških dejavnosti) je mogoče organizirati prek turistične informacijske službe Durness.
- Mimogrede, ime Cape Wrath nima nobene zveze z dramatično pokrajino. Klifi Clo Mor v bližini Cape Wrath so najvišji na britanski celini).
Niti nima nobene zveze z vremenom, ki je tukaj lahko resnično divje. Ne, preprosto izhaja iz staronordijske besede za “prelomnico“.
Potovanje proti vzhodu vzdolž severne obale Škotske proti Thursu vas bo popeljalo mimo zloglasnega jedrskega objekta Dounreay , še enega zelo temnega in zloveščega (in precej nedostopnega) kraja v tem sicer tako prijaznem delu sveta.
Destinacije bolj impresivne narave
Na voljo fascinantni odseki, izjemno impresivne pokrajine. Ullapool je priročno izhodišče za raziskovanje območja, saj ima največ objektov v tej redko poseljeni deželi. Tu je mogoče najti veliko odsekov za pogled in raziskovanje slikovite Škotske pokrajine.
Zato si vzemite dovolj časa in izkoristite turistične informacijske pisarne.
Upoštevajte letne čase. Pozimi veliko krajev bolj ali manj zapre, poleti pa so lahko nastanitve v glavni sezoni polne.
Najboljši čas za potovanje je pomlad ali zgodnja jesen, zlasti september.
Pripravila AK
Viri:
dark-tourism.com
NASA
unsplash.com
The post Gruinard: otok antraksa in biološkega orožja first appeared on NaDlani.si.