Zakaj so pohodniške palice nujne za zahtevne terene in starejše pohodnike?

13 hours ago 7
ARTICLE AD

Pohodniške palice – Pohodništvo je med Slovenci izredno priljubljeno, kar glede na nadvse razvejano mrežo urejenih in označenih poti ter večjega števila koč, v katerih se je možno okrepčati in marsikje tudi prespati, ne preseneča. A zanimivo je, da večina med obvezno opremo še vedno šteje le pohodne čevlje, pohodniški nahrbtnik in športna oblačila, ne pa tudi pohodne palice, s katerimi je možno razbremeniti sklepe spodnjih okončin.

Pohodne palice je treba izbrati z mislijo na učinkovitost in udobje

Pohodne palice nudijo podporo ter omogočajo udobno in učinkovito gibanje po razgibanih terenih, v neprecenljivo pomoč pa so tudi na zahtevnejših poteh (kjer so korenine, kamni, izrazitejši vzponi in spusti, spolzka tla itn.) ali ko gre za nekoliko starejše pohodnike. Kljub temu je njihova funkcija odvisna od načina uporabe pohodnih palic in njihove izbire. Palice morajo biti prilagojene potrebam posameznika.

Za najboljše pohodne palice tako veljajo tiste, katerih višina je usklajena z višino samega pohodnika. Ker so pohodne palice po višini praviloma nastavljive – obstajajo dvodelne in trodelne teleskopske palice ter zložljive pohodne palice –, jih je vselej možno nastaviti na način, da je komolec upognjen pod kotom 90°, pri čemer je treba vedeti, da ta meritev narekuje stanje na ravnem terenu.

  • Dvodelne pohodne palice sodijo med najbolj trpežne, a so le delno zložljive, zaradi česar zavzamejo precej prostora, poleg tega pa so tudi težje od ostalih modelov. Te so zato primerna izbira za enodnevne izlete, manj za večdnevne gorske ture in trekinge, ki zahtevajo nošnjo več opreme.
  • Trodelne teleskopske pohodne palice so lahke in kratke, ker jih je mogoče zložiti na najmanjše enote, so pa zato manj trpežne od denimo dvodelnih. Dobra izbira so za pohode, ki zahtevajo veliko opreme, ali za terene, ki vključujejo dele poti, na katerih uporaba pohodnih palic nikakor ne pride v poštev.
  • Zložljive pohodne palice so lahke, kompaktne in priročne, a nekateri proizvajalci ne omogočajo nastavitev njihove dolžine, kar jih dela manj trpežne.

Ob dolžini je pri izbiri pohodnih palic treba upoštevati material izdelave, ker ta vpliva na težo in trpežnost samih pohodnih palic. Najpogostejši so aluminijasta zlitina, ki poskrbi za trpežnost, in ogljikova vlakna z lastnostmi, kakršni sta lahka teža ter visoka vzdržljivost, nezanemarljiv pa ni niti tip ročaja. Slednji je lahko ergonomske oblike ali oblazinjen – čeprav gre za detajl, ročaj vpliva na varnost in udobje oprijema pohodne palice.

 ArhivFoto: Pohodništvo – Pohodne palice Vir: Arhiv

Prednosti uporabe pohodnih palic

Pripomoček, ki se povezuje predvsem z daljšimi, zahtevnejšimi pohodi in starejšimi pohodniki, je pravzaprav eden pomembnejših kosov pohodniške opreme, brez katerega se ne gre odpraviti v naravo, in to ne glede na leta ali izkušenost. Pohodne palice namreč pomembno prispevajo k učinkovitemu premagovanju izbranih razdalj, hkrati pa zagotavljajo varen korak, s čimer preprečujejo morebitne poškodbe in nezgode.

  • Pohodne palice zmanjšujejo obremenitve kolen in izboljšujejo ravnotežje, ki je s težo na ramenih zaradi obteženega pohodniškega nahrbtnika že tako ogroženo, toliko bolj, če so tereni zahtevni ali vremenske razmere ne zagotavljajo optimalnih pohodnih pogojev.
  • Nudijo stabilnost in razbremenijo sklepe, predvsem kolenski sklep ter hrbtenico, tudi gležnje in kolke, kar je posebej dobrodošlo pri spustih, pri katerih pohodne palice poskrbijo za delni prenos teže z nog na roke oziroma palice.
  • Pohodne palice okrepijo vzdržljivost in pospešijo hitrost hoje, ker se je z njimi pri hoji navkreber možno odrivati ter s tem moč porazdeliti med noge in roke.

Iz vsega sledi, da pohodne palice prispevajo k večji varnosti, udobju in učinkovitosti, zmanjšujejo utrujenost. Izboljšujejo stabilnost in ravnotežje ter so na splošno v pomoč tako pri hoji po ravnem kot pri vzponih in spustih. Med nekatere druge prednosti uporabe pohodnih palic sodijo še izboljšanje drže in s tem preprečitev pojava bolečin v hrbtu. Omogoča globlje dihanje, redna uporaba vratnih, ramenskih in ročnih mišic, zaščita kolen ter okrepitev podpornih mišic hrbtenice.

Na uporabo pohodnih palic se mora telo prilagoditi

Gibanje s pohodnimi palicami zahteva nekaj prilagoditev, ki v začetnem obdobju lahko privedejo do utrujenosti zgornjega dela telesa. Prav zato je smiselno dolžino pohodov ob pomoči pohodnih palic podaljševati postopoma, da se telo nanje navadi in navkljub njim ohrani sproščeno držo.

 ArhivFoto: Pohodništvo – Pohodne palice Vir: Arhiv

Pomembna je predvsem pravilna drža, ki jo je možno doseči, če so konice pohodnih palic posajene malce pred korakom. Tem pa pohodnik s svojimi nogami in telesom sledi, še preden palico odstrani ter jo znova postavi predse. Pravzaprav je hoja s pohodnimi palicami povsem nespremenjena oziroma enaka hoji brez pohodnih palic. S to razliko, da je pri hoji s pohodnimi palicami aktiven zgornji del telesa. Leva roka sicer sledi desni nogi in obratno, leva noga sledi desni roki.

Ko gre za strme terene, se pogosto sočasno uporabljata obe roki, nakar sledita dva do trije koraki. Konice pohodnih palic je v tem primeru treba postaviti predse soročno, pohodnik pa se na pohodne palice upre. Naredi omenjene korake ter pri tem pohodnih palic nikoli ne pušča za seboj. Dobro je prav tako vedeti, da se lahko pri vzponih palice skrajšajo za od 5 do 10 cm. Pri spustih pa za to isto dolžino podaljšajo, s čimer še dodatno olajšajo hojo.

Zanimivosti …

  • Pohodnik zaradi uporabe pohodnih palic porabi tudi 20 % več kalorij, saj vseskozi delajo mišice zgornjega dela telesa.
  • Pohodne palice omogočajo daljše in hitrejše korake, celo med nošnjo težjega pohodniškega nahrbtnika ali med vzpenjanjem.
  • Hoja zmanjšuje tveganja za razvoj bolezni srca, znižuje krvni tlak in izboljšuje kardio-respiratorno pripravljenost. Uporaba pohodnih palic pa ob tem spodbudi vrsto ugodnih fizioloških ter biomehanskih telesnih odzivov.

Široko ponudbo pohodnih palic, ki združujejo tradicijo in vrhunsko kakovost, si je možno ogledati v spletni trgovini Vita ProShop, hčerinski prodajalni podjetja Vita. Je prodajalna generalnega zastopnika številnih znamk športne opreme za slovenski trg. Nudijo palice znamke One Way, ki so primerne za najštevilčnejše želje in potrebe.

 ArhivFoto: Pohodništvo – Pohodne palice Vir: Arhiv

Znamka One Way je bila ustanovljena leta 2004 na Finskem in je od leta 2018 pod Fischerjevim lastništvom, znanim po športni opremi za zimske športe, med njene lastnosti pa sodijo inovativnost, kakovost ter izkušenost, ki zadovoljijo tudi najzahtevnejše uporabnike.

Pohodniške palice so več kot le pripomoček – predstavljajo nepogrešljivo oporo za vse, ki se podajate na zahtevne terene ali želite ohraniti varnost in udobje pri hoji v zrelejših letih. Ne glede na izkušnje ali telesno pripravljenost omogočajo varnejše raziskovanje narave in uživanje v gibanju brez nepotrebnih skrbi. Ravno zato so prava izbira za vse, ki želite aktivno in odgovorno uživati v pohodništvu.

Naročnik – Vita Proshop

The post Zakaj so pohodniške palice nujne za zahtevne terene in starejše pohodnike? first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article