Za Zasuk dvoodstoten prispevek za dolgotrajno oskrbo samozapolenih v kulturi krivičen

6 hours ago 13
ARTICLE AD

Samozaposleni v kulturi morajo, ne glede na pravico do plačila prispevkov za socialno varnost, od 1. julija plačevati prispevek za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo in sicer dva odstotka od zavarovalne osnove. V sindikatu delavcev kulturno-ustvarjalnega sektorja Zasuk so v odzivu za STA izpostavili, da se jim to zdi krivično.

Hkrati jih tudi skrbi trend prelaganja plačila novih davkov na pleča samozaposlenih v kulturi s strani ministrstva za kulturo, “ob sočasnem zagotavljanju, da je za socialno varnost prekarnih kulturnih delavcev pod ministrico za kulturo Asto Vrečko bolje poskrbljeno”.

Ob tem so v sindikatu Zasuk še opozorili, da po treh letih pogajanj še vedno čakajo na vladno uvedbo t.i. Zasukove minimalke, “torej zagotovitve minimalnih plačnih standardov za zunanje izvajalce, ki delajo z javnimi kulturnimi inštitucijami in jih le-te v 40 odstotkih sploh ne plačajo za njihovo delo”.

V Zasuku so za STA še navedli, da bi moralo omenjeni prispevek za dolgotrajno oskrbo za samozaposlene v kulturi plačevati ministrstvo za kulturo. Ob tem so izpostavili, da pozdravljajo uvedbo prispevka za dolgotrajno oskrbo, “saj se na ta način bolj pravično prerazporeja breme skrbi za starejše”.

Kot so še pojasnili, v Zasuku združujejo delavce, ki so zunanji izvajalci javnim kulturnim zavodom, nevladnim organizacijam in drugim ustanovam na kulturno-ustvarjalnem polju.

“Večina teh delavcev je samozaposlenih, torej samostojnih podjetnikov ali samozaposlenih v kulturi. Te ljudi država tolmači kot delodajalce in delavce obenem, kar pomeni, da za razliko od ostalih delavcev, ki bodo ta prispevek plačali v višini odstotka, se samozaposlene bremeni z dvema odstotkoma. To se nam zdi krivično in to ni problem le znotraj sektorja kulture, ampak dvojno obremeni vse samozaposlene delavce v Sloveniji, ki jih je približno 100.000,” so v odgovoru na vprašanja STA zapisali pri Zasuku.

Hkrati so opozorili še na specifičen problem za samozaposlene v kulturi, ki je ta, da je ministrstvo za kulturo, kljub temu, da večini samozaposlenih v kulturi krije prispevke zdravstvenega in pokojninskega zavarovanja, prispevek za dolgotrajno oskrbo prevalilo na pleča samozaposlenih.

“Seveda je naše stališče, da bi ga moralo pokriti ministrstvo za kulturo, saj ni jasno, na podlagi česa bi bila ta izjema upravičena. Na enak način se je ministrstvo za kulturo nedavno izvilo iz plačevanja dodatnega zdravstvenega zavarovanja samozaposlenim v kulturi, ko jim v času dolgotrajnih bolnišk in porodniške tega prispevka ne krije,” so še opozorili pri sindikatu Zasuk.

Po zakonu o dolgotrajni oskrbi, ki se je začel postopno izvajati januarja lani, so vsi zaposleni in delodajalci od 1. julija obvezani plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo in sicer odstotek od bruto plače, upokojenci pa odstotek od neto pokojnine.

Samozaposleni v kulturi bodo morali plačevati dva odstotka od zavarovalne osnove. V primeru delne samozaposlitve v kulturi in delne redne zaposlitve bo zavezanec za sorazmerni del delovnega časa samozaposlitve v kulturi plačal prispevek za dolgotrajno oskrbo. Tudi v tem primeru bo vrednost prispevek dva odstotka, a od zneska zavarovalne osnove, ki se določi sorazmerno glede na število ur vključenosti v zavarovanje iz naslova samozaposlitve. Za sorazmerni del redne zaposlitve pa bo delodajalec od izplačane plače obračunal odstotek prispevka za dolgotrajno oskrbo v breme delojemalca ter odstotek prispevka v breme delodajalca.

Read Entire Article