ARTICLE AD
Državni zbor je danes na tajnem glasovanju za tri slovenske člane arbitražnega sodišča v Haagu izvolil Veroniko Fikfak, Ano Stanič in Jureta Vidmarja. Stanič in Vidmar sta tako dobila nov šestletni mandat, Fikfak pa bo zamenjala dosedanjo članico sodišča Verico Trstenjak, ki ni dobila zadostne podpore. Na razpis se je prijavil še Matej Avbelj.
Ministrstvo za pravosodje je februarja objavilo razpis za tri člane arbitražnega sodišča za šestletni mandat z začetkom 7. avgusta. Mandat se namreč izteka trem od štirih članov iz Slovenije, ki so bili imenovani leta 2019.
FikFak je na tajnem glasovanju, na katerem je bilo oddanih 83 veljavnih glasovnic, dobila 58 glasov, Stanič in Vidmar pa 55 oziroma 51, medtem ko je Trstenjak prejela 32 glasov poslancev. Avbelj je prejel devet glasov.
Od leta 2017 funkcijo članice sodišča opravlja tudi Miša Zgonec-Rožej, ki jo je DZ znova izvolil oktobra 2023.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je 27. junija DZ predložila kandidate, se je strinjala z oceno vlade in Sodnega sveta, da je vseh pet kandidatov primernih.
Vlada je menila, da vsi kandidati izpolnjujejo formalne pogoje. Sodni svet pa je ugotovil, da so vsi kandidati vrhunski strokovnjaki z dolgoletnimi in obsežnimi izkušnjami v mednarodnem okolju. Za najbolj primerno kandidatko je izpostavil Fikfak.
Veronika Fikfak je redna profesorica za človekove pravice in mednarodno pravo na univerzitetnem kolidžu v Londonu in stalna gostujoča profesorica na Univerzi v Koebenhavnu. Do leta 2019 je bila predavateljica prava na Homerton College Univerze v Cambridgeu. Pred tem je delala na Meddržavnem sodišču v Haagu, od leta 2022 pa je ad hoc sodnica je na Evropskem sodišču za človekove pravice, navaja spletna stran Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije .
Jure Vidmar je redni profesor in predstojnik katedre za mednarodno javno pravo na pravni fakulteti Univerze Maastricht in glavni urednik haaškega letopisa za mednarodno pravo, med letoma 2018 in 2022 pa je bil ad hoc sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice. Evropska komisija ga je od leta 2022 imenovala za arbitra v več zadevah. Predaval in raziskoval je tudi na univerzah Oxford in Harvard. Je tudi član spravnega in arbitražnega sodišča Ovseja v Ženevi, piše na spletni strani Univerze Maastricht.
Strokovnjakinja za evropsko in mednarodno pravo Ana Stanič pa živi v Veliki Britaniji. Je članica več mednarodnih inštitucij in predava po vsem svetu. Leta 2007 je v Londonu ustanovila odvetniško pisarno E&A Law, ki je med drugim specializirana za energetiko, okoljsko pravo, pravo EU, mednarodno pravo ter arbitražne postopke. Svetuje vladam, mednarodnim organizacijam in podjetjem, piše na spletni strani njene odvetniške pisarne.
Stalno arbitražno sodišče v Haagu je bilo ustanovljeno leta 1899 kot prvi globalni mehanizem za reševanje sporov med državami. Vsaka država, ki je podpisnica haaških konvencij, ima lahko do štiri člane sodišča.
Člani predstavljajo nabor, iz katerega lahko države, ki nameravajo rešiti spor z arbitražo, izberejo arbitre. Na Stalnem arbitražnem sodišču je sicer potekala tudi ad hoc arbitraža o meji med Slovenijo in Hrvaško.