ARTICLE AD
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je v DZ o sestanku koalicije o obrambnih referendumih dejal, da konsenza o tem še ni. Na petkovem parlamentarnem vrhu bo jasna usoda referendumov, Levica na umik referenduma o obrambnih izdatkih ne more pristati, je dejal. V Svobodi pa poudarjajo le, da mora biti morebitno referendumsko vprašanje jasno.
Premier Robert Golob je s pogovorom s koalicijskimi partnerji pred sejo vlade danes nadaljeval niz sestankov o usodi obrambnih referendumov.
Koalicija se je po skoraj dve uri dolgem sestanku dajanju izjav na to temo izognila, kasneje pa je v izjavi v DZ Vatovec dejal, da se odločitev o usodi obrambnih referendumov prelaga oziroma bodo z njo počakali do petkovega vrha parlamentarnih strank. Konsenza o tem po njegovih besedah še ni.
“Tega ne morem komentirati, lahko pa rečem, da v Svobodi ostajamo na stališču, da če do referendumov pride, mora biti volja ljudstva jasna, vprašanja morajo biti jasna,” pa je na vprašanje, ali so so kaj bližje dogovoru, odgovorila podpredsednica in poslanka največje vladne stranke Sara Žibrat.
Za zdaj tako še vedno ni uradno znano, kakšen dogovor bo poskusila doseči politika glede napovedanih referendumov o dvigu obrambnih izdatkov in o članstvu v Natu. Prav tako ne, ali bodo volivci že kmalu izrazili svojo voljo na bodisi dveh referendumih bodisi zgolj na enem, ali pa referendumskega izrekanja volivcev sploh ne bo.
Levica pa ta trenutek ne more pristati na umik ali kakšen drug manever, ki bi preprečil njihovo pobudo za referendum o obrambnih izdatkih, pri svojem predlogu referenduma bodo vztrajali, je zatrdil Vatovec.
“Državni zbor je prejšnji teden sprejel odločitev, jaz verjamem oziroma upam, da poslanke in poslanci v državnem zboru delujejo v skladu z interesi, ki jih imajo v programih svojih strank in v skladu z interesi prebivalk in prebivalcev te države, ki jih zastopajo,” je dejal.
Vodja poslancev najmanjše koalicijske stranke je obenem še poudaril, da je dojemanje parlamenta kot igrišča, na katerem se glasuje “oportuno ali iz inata” proti vladi, neodgovorno. “To veliko pove o poslankah in poslancih, ki na tak način glasujejo, ampak jaz mislim, da pač rezultat imamo, sklep je sprejet,” je izpostavil.
Po besedah koordinatorice Levice Aste Vrečko pa pozdravljajo tudi odločitev Gibanja Svoboda in predsednika vlade, ki so napovedali referendum o članstvu Slovenije v Natu. “Kar se nas tiče, z veseljem odidemo na volišča in povemo, zakaj smo proti članstvu v Natu in se bomo seveda javno in aktivno zavzemali, da iz te organizacije, ki ne služi miru, ampak vojnam, tudi izstopimo,” je še ponovila znano stališče najmanjše vladne stranke.
V koalicijski SD medtem izjav po današnjem sestanku pri predsedniku vlade ne dajejo.