V DZ ta teden pričakovati predlog za referendum o članstvu v Natu

3 hours ago 10
ARTICLE AD

Svoboda bo ta teden vložila predlog za posvetovalni referendum o članstvu Slovenije v Natu, ki so ga napovedali po zeleni luči DZ posvetovalnemu referendumu o obrambnih izdatkih. Koalicija medtem bržkone ne bo mogla mimo pogovorov o nadaljnjem sodelovanju. Pogovor s premierjem Robertom Golobom pričakuje tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Tempo na političnem parketu bodo ta teden narekovale posledice petkovega glasovanja v DZ.

Ta je najprej na predlog Levice podprl razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov. Soglasno so ga podprli še v SD, pa tudi v opozicijskih SDS in NSi. Proti so bili vsi poslanci največje vladne stranke Gibanje Svoboda. V slednji so po glasovanju sporočili, da bodo ta teden vložili predlog posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu, saj da je to pravo vprašanje, na katerega morajo dobiti odgovor državljanov.

“Možni sta samo dve poti: ali ostanemo v zvezi in plačujemo članarino ali pa iz zveze izstopimo. Vse ostalo je populistično zavajanje državljanov Slovenije,” je v petek na omrežju X sporočil prvak Svobode in predsednik vlade Golob.

Predlog je tako v DZ pričakovati v teh dneh, zatem pa bodo stekli nadaljnji postopki, jasno utegne postati, o katerih referendumskih vprašanjih se bodo že kmalu izrekali volivci, kot tudi kdaj.

Še pred tem mora sicer predlog največje vladne stranke dobiti zadostno podporo v DZ. Vodji poslanskih skupin manjših koalicijskih strank SD in Levice Jani Prednik in Matej Tašner Vatovec sta že povedala, da bi podprla referendum glede članstva v Natu. Medtem je prvak SDS Janez Janša dejal, da tak referendum ni smiseln, saj koalicija nima dovolj glasov za izstop iz zavezništva. Potrebna bi bila namreč dvotretjinska večina v DZ. Podpredsednik NSi Jernej Vrtovec, ki je zamisel o izstopu Slovenije iz Nata označil za absurdno, pa je predsedniku vlade očital izjemno tvegano ravnanje, s katerim je šel “najdlje čez rob v tem mandatu”.

Tudi sicer se vrstijo opozorila o posledicah takšne poteze za državo in njen ugled v mednarodni skupnosti. Predsednica republike Pirc Musar je tako izrazila željo, da si Slovenija ne dela sramote v mednarodni skupnosti, politika pa naj se pogovori in naj ne bo pri tako pomembnih temah na različnih bregovih. S premierjem se dogovarjata tudi za sestanek, saj si morata po oceni predsednice “odkrito povedati, kaj se pravzaprav v ozadju dogaja”.

Politična razčiščevanja pa je ta teden zagotovo pričakovati tudi med koalicijskimi partnerji, pri čemer bo bržkone jasno tudi, kakšne bi utegnile biti politične posledice petkovega odločanja za vladajoči levosredinski trojček. Čeprav so v petek zvečer predstavniki strank mirili, da koalicija dela naprej, pa je dogajanje očitno napelo odnose, kar je bilo zaznati tudi med besednim obračunavanjem na družbenih omrežjih, med drugim med Marjanom Šarcem (Svoboda), Luko Gorškom (SD) in Natašo Sukič (Levica). Tako je bilo moč zaznati očitke Levici in SD, da rušita vlado in sklepata nenačelno koalicijo z opozicijo, pa tudi očitke Svobodi, da manjših vladnih strank pri nekaterih vprašanjih, tudi vprašanju obrambnih izdatkov, ne dojema kot partnerici.

Read Entire Article