ARTICLE AD
V hladilniku shranjujemo marsikaj, od ostankov kosila do svežih sestavin, ki jih želimo ohraniti čim dlje. Med najbolj občutljivimi živili je sadje, ki lahko že po nekaj dneh postane mehko, izgubi aromo ali celo zgnije. Pogosto se to zgodi kljub temu, da smo ga pravilno oprali in shranili v hladilnik. Zakaj sadje tako hitro propade, in kako lahko podaljšamo njegovo svežino brez posebnih pripomočkov?
Sadje se pogosto pokvari prehitro
Rešitev se skriva v triku, ki ga uporabljajo izkušene gospodinje, vrtnarji in kuharji. Preprost, poceni in presenetljivo učinkovit.

Zakaj se sadje pokvari
Vlažna okolica pospešuje propadanje
Sadje, kot so jagode, borovnice, breskve in grozdje, vsebuje veliko vlage. Če je v hladilniku visoka zračna vlaga, se lahko na površini sadja hitro razvije plesen. Plodovi postanejo mehki, lepljivi in izgubijo naravno aromo.
Etilen pospeši zorenje
Nekatere vrste sadja, kot so jabolka, hruške in banane, izločajo etilen – naravni plin, ki spodbuja zorenje. Če so skupaj shranjeni plodovi, ki izloe so skupaj shranjeni plodovi, ki izlo\u010jajo etilen, in tisti, ki nanj močno reagirajo (kot so jagodičevje ali kivi), se proces zorenja močno pospeši. Posledica je prehitro mehčanje in gnitje.
Najboljši trik za daljšo obstojnost
Papirnate brisače so vaš zaveznik
Ena najpreprostejših in najbolj učinkovitih metod za podaljšanje svežine sadja je uporaba papirnatih brisač. V posodo ali vrečko, v kateri hranite sadje, položite plast suhe papirnate brisače. Ta vpije odvečno vlago in preprečuje, da bi se sadje začelo kvariti zaradi kondenzacije.
Preizkušeno doma in na kmetiji
Gospodinja iz Poljanske doline pravi, da z brisačami v hladilniku podaljša življenjsko dobo jagod za tri dni. Podobno izkušnjo ima tudi kmetovalec iz okolice Ormoža, ki na tržnici prodaja sadje. Sadje, shranjeno na suhi podlagi, ostane dlje trdno in brez plesni.
Kako pravilno shraniti sadje v hladilniku
Ne spirajte ga takoj
Sadja ne perite, preden ga shranite. Vlažno okolje pospešuje kvarjenje. Operite ga tik pred zaužitjem. Izjema so plodovi, ki so bili v neposrednem stiku z zemljo ali so vidno umazani. Tudi takrat jih po pranju posušite.
Uporabite primerno posodo
Plastične posode z odprtinami za zračenje ali steklene posodice z dobro prilegajočimi pokrovi so idealne. Na dno vedno položite papirnato brisačo in jo po potrebi zamenjajte, če postane vlažna.
Ločujte vrste sadja
Sadja, ki izloča veliko etilena, ne shranjujte skupaj z občutljivimi vrstami. Jabolka, banane in breskve naj bodo ločeni od jagodičevja, kivija ali grozdja.
Koliko časa zdrži sadje po tem triku?
Dnevi, ki naredijo razliko
Z uporabo papirnatih brisač lahko čas shranjevanja sadja v hladilniku podaljšate za 2 do 4 dni. Pri nekaterih vrstah, kot so borovnice ali maline, pa tudi do enega tedna. Ključna je redna menjava brisač in pregled sadja vsak drugi dan.
Upoštevajte temperaturo
Idealna temperatura za shranjevanje sadja v hladilniku je med 1 in 4 stopinje Celzija. Pri višjih temperaturah se bakterije hitreje razmnožujejo, pri nižjih pa se pojavijo mrazne lise in spremenjena tekstura.
Druge naravne rešitve za svežino
Kis kot prepreka plesni
Če želite očistiti sadje in obenem podaljšati svežino, lahko pripravite raztopino iz kisa in vode (1:4) in sadje na hitro potopite, nato dobro osušite. Kis uniči plesni in bakterije, ki povzročajo gnitje.
Steklene posode pred plastičnimi
Steklo bolje uravnava vlago in ne zadržuje vonjav. Poleg tega je bolj primerno za dolgotrajno shranjevanje, saj ne reagira s kislinami v sadju.
Preprost trik z veliko vrednostjo
Vsako poletje nas preseneti količina sadja, ki ga zavržemo. Naj gre za domače jagode, borovnice z izleta ali grozdje iz trgovine – po nekaj dneh se pogosto znajdejo v košu. Trik s papirnato brisačo je na videz nepomemben, a v praksi izjemno učinkovit.
Z nekaj vaje, malo pozornosti in brez dodatnih stroškov lahko znatno podaljšate svežino sadja. In hkrati zmanjšate količino zavržene hrane.
Objava Tako lahko z enim trikom podaljšate svežino sadja v hladilniku se je pojavila na Vse za moj dan.