ARTICLE AD
Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je bil sprejet brez predhodnega dogovora s stroko, opozarjajo v Slovenski medicinski akademiji.
Po mnenju Slovenske medicinske akademije so koalicijski poslanci brez predhodnega posvetovanja s stroko sprejeli nedomišljen zakon, ki na neprimeren način posega v odnose med bolnikom in zdravnikom.
“Zdravniki se opredeljujemo do zakona na nepolitični, nestrankarski, neverski, poklicno avtonomni način, in ne dovolimo, da bi nam zaradi izraženih stališč kdorkoli pripisoval drugačno kot le zdravniško-deontološko stališče, podprto z mednarodnimi predpisi, ki urejajo dolžnosti določenega poklica,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Zdravniki nočejo biti pomočniki pri samomoru človeka!
Med temeljnimi načeli zakona je izpuščeno načelo spoštovanja avtonomije zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev, so opozorili. Poklicna avtonomija po navedbah Slovenske medicinske akademije predstavlja temelj strokovne odgovornosti, ki jo pri zdravnikih določajo tudi sprejeta etična načela, ki glede evtanazije in pomoči pri samomoru izhajajo iz mednarodnih dokumentov kot je Ženevska deklaracija World Medical Associatio, ki je bil prvič sprejeta na Generalni skupščini leta 1948 in kasnejših posodobitev stališč Ethical Committee WMA.

“Slovenska medicinska akademija ugotavlja, da sedanje besedilo zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja kljub drugačnim obljubam zakonodajalca ohranja zdravnika v centru zakonske procedure kot pomočnika pri samomoru sočloveka, česar večina zdravnikov ne sprejema, saj je pomoč pri samomoru v nasprotju z zdravniško etiko in deontologijo,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Hkrati menijo, da lahko uvajanje pomoči pri prostovoljnem končanju življenja prinaša tudi za naše okolje specifične in izrazitejše družbene anomalije, ki bi bile za spoštovanje človekovih pravic hujše breme, kot je sedanje odtegovanje te pomoči. “Samomor predstavlja velik problem slovenske družbe, sprejetje zakona s spremenjenim odnosom do samomora pa bo pomenilo še dodaten izziv v širšem družbenem okolju,” so zapisali.