ARTICLE AD
Vroči dnevi, dolgi večeri in sončni žarki pogosto napolnijo telo z energijo, a marsikdo konec julija občuti nasprotno. Namesto živahnosti se prikrade utrujenost, ki ne izgine z nekaj dodatnimi urami spanja. Počutje se zdi brezvoljno, koncentracija peša, telo pa je počasno. Takšne spremembe niso redke, a vseeno jih ne gre prezreti.

Nepojasnjena utrujenost ob koncu poletja
Visoke temperature preizkušajo notranje ravnovesje
Organizem se z veliko težavo prilagaja vročinskemu valu, zlasti če se temperaturne razmere hitro spremenijo. Prekomerno potenje lahko vodi v dehidracijo, izgubo mineralov in občutek šibkosti.
Sonce vpliva na kakovost spanja
Čeprav so dnevi daljši, to ne pomeni nujno več kakovostnega počitka. Spanje v pretoplih prostorih ali zaradi povečane aktivnosti v večernih urah pogosto ni dovolj globoko, da bi se telo obnovilo.
Skriti primanjkljaji v telesu
Pomanjkanje železa in vitaminov
Utrujenost je lahko posledica pomanjkanja železa, vitamina B12 ali folne kisline. Takšni primanjkljaji se ne pokažejo čez noč, temveč se stopnjujejo tedne in mesece. Pogosto jih poleti pripisujemo vročini, v resnici pa gre za resnejšo presnovno težavo.
Izčrpanost zaradi sezonskega tempa
Poletje za mnoge pomeni čas počitnic, a zanj je pogosto treba pospešeno delati spomladi in v začetku poletja. Dolgi delovni dnevi, visoka pričakovanja in hiter življenjski ritem terjajo svoj davek, ki se pokaže prav ob koncu julija.
Psihološki vplivi in duševna utrujenost
Tihi stres, ki ga ne prepoznamo
Občutek, da bi morali uživati in biti polni energije, lahko vodi v notranje napetosti. Če pričakovanja ne sovpadajo z dejanskim razpoloženjem, se pojavi stres, ki ga ne znamo imenovati. Tak stres se lahko izrazi kot kronična utrujenost.
Pomanjkanje motivacije
Pri mnogih se konec julija začne tiho odštevanje do jeseni. Po dopustih se obeta vrnitev v vsakdanjo rutino, otroci se pripravljajo na šolo, izzivi pa se spet kopičijo. Čustvena pripravljenost na ta prehod je pogosto nizka, kar vpliva na počutje.
Hormonska nihanja in njihov vpliv
Spremembe ravni melatonina in serotonina
Poleti se zaradi več sonca zvišajo ravni serotonina, kar spodbuja dobro počutje. Ob koncu meseca pa se dnevi že začnejo krajšati, kar vpliva na cirkadiani ritem in zmanjšuje stabilnost razpoloženja.
Utrujenost kot opozorilni znak
Če utrujenost traja več kot dva tedna, je ne spremljajo bolezni ali naporen fizični napor, lahko kaže na hormonsko neravnovesje, ki ga je smiselno preveriti pri osebnem zdravniku.
Kako ukrepati pri utrujenosti konec julija?
Poskrbite za hidracijo in elektrolite
Pijte vodo redno, tudi kadar niste žejni. V vročini se izgubljajo tudi kalij, natrij in magnezij, zato so lahko koristni napitki z elektroliti ali mineralnimi dodatki.
Preverite zaloge železa in vitaminov
Laboratorijska preiskava krvi hitro pokaže morebitna pomanjkanja. V primeru nizkih vrednosti je smiselno prehrano obogatiti z živili, ki vsebujejo meso, stročnice, jajca in listnato zelenjavo.
Vrnite se k spalni rutini
Čeprav poletje vabi k daljšemu druženju, telo potrebuje redni ritem. Ugasnite ekrane pravočasno, prezračite spalnico in si omogočite vsaj sedem ur spanja.
Umirite tempo in zmanjšajte pričakovanja
Poletje ni tekmovanje v tem, kdo bo več doživel. Umik v senco, branje knjige ali preprost sprehod so dragoceni za obnovo telesne in duševne energije.
Kdaj poiskati zdravniško pomoč?
Kronična izčrpanost ni običajna
Če se stanje ne izboljša niti po počitku in spremembi življenjskega sloga, se lahko za utrujenostjo skrivajo ščitnična obolenja, anemije, okužbe ali motnje v delovanju nadledvične žleze.
Dodatni simptomi naj bodo alarm
Na zdravniški pregled naj vas napotijo tudi: nepojasnjeno hujšanje, zasoplost, pogoste vrtoglavice, stalne bolečine v mišicah ali glavoboli.

Preventivna skrb za energijo poleti
Ne preskočite zajtrka
Poleti mnogi izpustijo prvi obrok zaradi vročine. Lahek zajtrk z vlakninami in beljakovinami pomaga stabilizirati krvni sladkor in preprečuje energijski zlom dopoldne.
Gibanje naj bo prilagojeno
Telesna aktivnost krepi vzdržljivost, a naj bo prilagojena temperaturam. Jutranji ali večerni sprehodi, plavanje ali raztezanje so odlična izbira.
Ohranjajte stike in delite občutke
Samota lahko poveča duševno napetost. Povezovanje z drugimi, tudi ob preprostih aktivnostih, krepi občutek smisla in zmanjšuje psihološko izčrpanost.
Pogosti vzroki za utrujenost poleti
Povečan vnos sladkorja in alkohola
Sladoledi, koktajli in poletne dobrote prinašajo užitek, a pogosto obremenijo telo. Nenadni skoki krvnega sladkorja povzročajo utrujenost, nihanja razpoloženja in željo po počitku.
Klimatske naprave in suh zrak
Zrak v zaprtih prostorih brez vlage lahko draži dihalne poti, povzroča glavobole in zmanjšuje telesno energijo. Redno zračenje in vlažilci zraka pomagajo ublažiti te vplive.
Izguba rutine in občutka nadzora
Dnevi brez urnikov so prijetni, a telo hrepeni po strukturi. Če občutek, da izgubljate nadzor nad svojim časom, traja predolgo, se pojavi psihološka utrujenost.
Učinkoviti naravni pristopi za več energije
Zeliščni čaji za krepitev vitalnosti
Čaji iz koprive, mete, šentjanževke ali rožmarina so znani po blagodejnih učinkih na telo in počutje. Pomagajo okrepiti prebavo, zmanjšujejo napetost in podpirajo presnovo.
Eterična olja za poživitev
Citrusna olja (limona, pomaranča, bergamotka) osvežijo um in zmanjšujejo utrujenost. Nekaj kapljic v difuzorju ali na blazini lahko pripomore k boljšemu počutju.
Hladen tuš za začetek dneva
Namesto kave naj vas prebudi kratek hladen tuš, ki poživi krvni obtok in poveča raven energije. Učinek je še posebej izrazit v vročih mesecih.
Objava Ste konec julija utrujeni brez razloga? To so lahko znaki, ki jih ne smete spregledati se je pojavila na Vse za moj dan.