Slovenijo spet streslo in to zvečer! Tule najmočnejši potres, podrobnosti razkrivamo

5 hours ago 10
ARTICLE AD

Potres – Je res, da se zemlja pod nami ne umiri povsem. V zadnjih dneh so na Agenciji RS za okolje, oziroma ARSO, spet zabeležili nekaj potresov po Sloveniji. Najmočnejšega med njimi so občutili na Dolenjskem, v okolici Mokronoga. Ti dogodki so nam jasen opomin, da živimo na območju, kjer se tla pač premikajo.

Potres pri Mokronogu

Najbolj zaznaven potres v zadnjih dneh se je zgodil v sredo, 9. julija 2025, ob 22:43 zvečer po lokalnem času. Njegov izvor je bil le 6 km jugovzhodno od Mokronoga. Potres je imel moč (magnitudo) 1,4 in je izviral iz globine 8 km pod površjem. Ljudje so ga v Sloveniji občutili z intenziteto IV. stopnje po evropski makroseizmični lestvici. Po podatkih ARSO ga je občutilo 70 ljudi. Seizmologi so podatke o tem potresu že preverili in potrdili.

 ARSO potresiFoto: Podatki o potresu Vir: ARSO potresi

Tudi drugi manjši potresi po Sloveniji

Poleg potresa pri Mokronogu je slovenska seizmološka mreža v zadnjih dneh zaznala tudi nekaj drugih, šibkejših sunkov po državi. Večine teh potresov ljudje sploh ne opazimo, saj so prešibki.

Med zadnjimi zabeleženimi potresi so bili:

10. julija 2025, ob 21:24, je bil zabeležen potres z močjo 0,6. Njegov izvor je bil 10 km jugozahodno od Babnega Polja.

10. julija 2025, ob 21:13, je bil potres z močjo 0,6. Ta se je zgodil 2 km zahodno od Cerknelj na Gorenjskem in ni bil občuten.

Zgodaj zjutraj, 10. julija 2025, ob 0:57, je bil zaznan še šibkejši potres z močjo 0,2. Njegov izvor je bil 3 km severovzhodno od Pivke in ga prav tako ni občutil nihče.

9. julija 2025, ob 19:50, je bil potres z močjo 1,2. Njegov izvor je bil 4 km jugovzhodno od Topolšice, občutilo pa ga je 13 ljudi.

Ti manjši potresi so naraven pojav. Pomagajo sproščati napetosti v zemeljski skorji in so del vsakdanjosti našega geološko aktivnega območja.

 ARSO potresiFoto: Podatki o potresu Vir: ARSO potresi

Kaj storiti, če se močneje zatrese?

Čeprav so zadnji potresi šibki, je dobro vedeti, kako ravnati, če bi se kdaj zatreslo močneje. Pripravljenost in znanje namreč lahko rešita življenja. Tukaj so ključni nasveti:

  • Ostanite mirni: Pomembno je, da ne paničarite. Poskusite se umiriti in razmisliti, kaj boste storili.
  • Poiščite varno mesto: Takoj se umaknite stran od oken, stekla, luči, pohištva in vseh predmetov, ki bi lahko padli. Najbolj varno je, da se skrijete pod trdno mizo, posteljo ali se zatečete ob močno nosilno steno. Če ste zunaj, pojdite na odprt prostor, daleč od zgradb, dreves in električnih žic.
  • Po končanem tresenju: Ko se tla umirijo, previdno preverite, ali so poškodovani plinovod, električna napeljava ali vodovod. Če sumite na uhajanje plina ali poškodbe elektrike, takoj zaprite glavne ventile in izklopite elektriko.
  • Izogibajte se dvigalom: Med potresom ali takoj po njem nikar ne uporabljajte dvigala. Lahko bi ostali ujeti. Uporabite stopnice.
  • Spremljajte obvestila: Pozorno poslušajte navodila in obvestila civilne zaščite ter drugih pristojnih služb. Spremljate jih lahko prek radia, televizije ali interneta.

Redno preverjajte tudi stanje svoje hiše ali stanovanja. Protipotresna gradnja in dobro vzdrževanje zgradb močno prispevajo k vaši varnosti.

PotresFoto: Potres Vir: Potresi Arso

Seizmologi v Sloveniji budno spremljajo dogajanje

Slovenska mreža za spremljanje potresov je ves čas budna in natančno beleži vsak premik tal, pa naj bo še tako majhen. Vsi zaznani sunki se hitro preverijo in objavijo na spletnih straneh ARSO, kar zagotavlja preglednost in stalno obveščenost javnosti. Nedavni potresi, zlasti tisti pri Mokronogu, so le del vsakdanjosti našega geološko aktivnega območja in poudarjajo pomen stalnega spremljanja seizmičnega dogajanja.

Napisal: K. J.

Vir: ARSO potresi

The post Slovenijo spet streslo in to zvečer! Tule najmočnejši potres, podrobnosti razkrivamo first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article