ARTICLE AD
Evropska komisija je izbrala 94 infrastrukturnih projektov, prijavljenih na zadnji poziv za sofinanciranje z nepovratnimi sredstvi EU iz mehanizma za povezovanje Evrope (Cef). Med projekti, ki bodo skupaj prejeli 2,76 milijarde evrov, je deset slovenskih, med njimi tudi drugi tir s sofinanciranjem v višini 156 milijonov evrov.
Razpis je bil namenjen vzpostavitvi standardov vseevropskega prometnega omrežja TEN-T na železniški, pristaniški, delno tudi na cestni infrastrukturi ter na multimodalnih platformah ter rečnih plovnih poteh. Sodelovali so prijavitelji iz vseh članic EU ter iz Moldavije in Ukrajine za čezmejne projekte.
Rok za oddajo vlog je bil od septembra 2024 do januarja 2025, skupno pa je bilo oddanih 239 ustreznih projektnih prijav in izbranih 94, so sporočili z ministrstva za infrastrukturo. Med njimi je deset projektov slovenskih prijaviteljev, s čimer se Slovenija uvršča med najbolj uspešne države na razpisu, so dodali. Slovenski prijavitelji so sicer oddali 14 predlogov projektov.
Izboljšanje in posodobitev prometne infrastrukture
Za izvedbo izbranih projektov v Sloveniji bo Evropska komisija namenila nekaj nad 167 milijonov evrov nepovratnih sredstev. “S tem bomo nadaljevali naša prizadevanje za izboljšanje in posodobitev prometne infrastrukture ter učinkovitejše povezovanje s preostalimi deli Evrope,” so napovedali na ministrstvu. Slovenija je po njihovih navedbah dokazala, da ima izjemno dobro pripravljene projekte, ki izkazujejo najvišjo dodano vrednost na ravni EU, kar je prepoznala tudi Evropska komisija.
Za dva projekta družbe 2TDK na drugem železniškem tiru Divača – Koper, to je za opremljanje proge in elektro naprave ter za uvedbo evropskega sistema za upravljanje železniškega prometa, bo Evropska komisija namenila skupaj 156,1 milijona evrov.
Iz 2TDK so ob tem sporočili, da je projekt drugi tir že v zaključni fazi gradnje, glavna gradbena dela se zaključujejo, pospešeno pa se izvajajo železniška dela. Na razpisu pridobljena nepovratna evropska sredstva so za 101 milijon evrov višja od predvidenih in predstavljajo pomembno finančno razbremenitev projekta ter zagotavljajo pogoje za njegovo kakovostno, sodobno in tehnološko napredno izvedbo, so zadovoljni.
Uspešna sta bila tudi dva projekta ureditve varovanih parkirišč za tovornjake v Postojni in Hočah s sofinanciranjem v višini 1,9 oz. 3,3 milijona evrov.
Pri preostalih izbranih slovenskih podjetjih nastopajo prijavitelji iz Slovenije kot partnerji. Gre za projekte digitalizacije železniških upravljalcev, nadgradnje informacijskih storitev upravljanja cestnega prometa, odpornih in trajnostnih intermodalnih transportnih poti, implementacije informacijskega sistema eFTI v sistem držav članic za podporo izvajanja okolja za izmenjavo elektronskih informacij o tovornem prometu, uvedbe in testiranja digitalne avtomatske spenjače ter nadgradnje več lokomotiv z novim sistemom za nadzor vlakov.
Železniški promet bo prejel največji delež sredstev, to je 77 odstotkov celotnega zneska, so sporočili iz Evropske komisije. Med izbranimi projekti so našteli izgradnjo železniške povezave Rail Baltica v baltski regiji in na Poljskem ter izboljšave v Grčiji in na Slovaškem. Hitre železniške proge bodo zgradili tudi na Češkem in Poljskem.
Poleg tega se bo v okviru 46 projektov v 11 državah članicah – vključno z Avstrijo, Nemčijo, Madžarsko, Italijo in Švedsko – uvedlo evropski sistem za upravljanje železniškega prometa na vlakih in tirih, s čimer se bo izboljšala varnost železnic in čezmejna interoperabilnost.
Med naložbami v projekte za zmanjšanje vpliva pomorskega in celinskega vodnega prometa na okolje so v Bruslju našteli nadgradnjo pristanišč na Irskem, Cipru, Malti, Hrvaškem in Poljskem za zmanjšanje izpustov ladij na privezu. Projekti upravljanja zračnega prometa pa bodo prispevali k zmanjšanju zastojev, znižanju emisij in izboljšanju splošne izkušnje zračnega potovanja.
Sredstva so dodelili tudi projektom mestne mobilnosti, in sicer bodo sofinancirali pripravo gradnje ali nadgradnje multimodalnih potniških vozlišč v mestih, kot so Leuven (Belgija), Norrköping (Švedska), Nica in Marseille (Francija) ter Bolzano v Italiji. Ta vozlišča bodo zagotavljala nemotene povezave med različnimi načini prevoza, kar bo ljudem olajšalo premikanje po mestih, so navedli v Evropski komisiji.
Komisar za trajnostni promet in turizem Apostolos Cicikostas je dejal: “S skoraj 2,8 milijarde evrov sredstev EU izpolnjujemo evropsko obljubo o sodobnem, trajnostnem in odpornem prometnem omrežju.” Izbranih 94 projektov po njegovih besedah ne bo le okrepilo čezmejne povezljivosti in učinkovitosti, temveč bo tudi povečalo konkurenčnost na vsej celini.
VIR: STA
The post Slovenija uspešna na evropskem razpisu za nepovratna sredstva na področju prometa appeared first on Lokalec.si.