ARTICLE AD
Tehnološki milijarder Elon Musk je nedavno napovedal ustanovitev nove politične stranke z imenom Ameriška stranka, s čimer se neposredno vključuje v politično dogajanje v Združenih državah Amerike. Čeprav zaradi ustavnih omejitev sam ne more kandidirati za predsednika, želi prek nove politične platforme vplivati na sestavo kongresa in smer ameriške politike. V političnih krogih so se ob tem pojavila vprašanja o tem, ali lahko najbogatejši človek na svetu s svojim premoženjem dejansko preoblikuje ameriški politični prostor.
Musk je ustanovitev stranke napovedal po razhodu z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, s katerim je pred tem sodeloval pri zniževanju javne porabe in reformi zvezne uprave. V objavi na družbenem omrežju X, ki ga sam tudi lastniško obvladuje, je zapisal, da želi “učinkovitejšo politiko, ki ne temelji na populizmu, temveč na racionalnih in fiskalno odgovornih rešitvah”.
Muskova kratkoročna politična ambicija ni predsedniška funkcija, temveč vpliv na kongresne volitve, ki bodo potekale prihodnje leto. Poudaril je, da želi s kandidati svoje stranke odstraniti nekatere republikanske kongresnike, ki so podprli t. i. “veliki, lepi zakon” o davčnih olajšavah in povečanem javnem trošenju, ki ga Trump zagovarja.