ARTICLE AD

Zavajajoče interpretacije in popravki
Ko je Dnevnik poročal, da je premier Robert Golob na vrhu Nata v Haagu državo domnevno zavezal k 5 % BDP za obrambo do 2035, je članek sprožil takojšen val kritik in popravkov. Dnevnikov zapis se opira na informacijo, da »je premier državo zavezal k dvigu obrambnih izdatkov na pet odstotkov« Dnevnik. Kabinet predsednika vlade je istega dne pojasnil, da uradni cilj ostaja 2 % BDP za jedrne obrambne zmogljivosti, pri čemer naj bi do 3 % prišli z razširjenim pojmovanjem varnosti (kibernetika, infrastruktura, civilna zaščita) Dnevnik. Že to razgalja, kakšno zmedo o številkah prinaša politično komuniciranje: trgamo stavke iz konteksta in jih serviramo kot gotova dejstva.
Referendum: demokracija ali politična diverzija?
DZ je 4. julija potrdil posvetovalni referendum o dvigu obrambnih izdatkov na 3 % BDP do 2030 24ur. Ker največja koalicijska stranka Gibanje Svoboda temu nasprotuje, je Golob napovedal še referendum o članstvu v Natu – uradno zato, da se »odpravi vsak dvom o resnični volji ljudstva« 24ur. Kritiki pa poudarjajo, da je v trenutnih geopolitičnih razmerah to populistično in nevarno mešanje pojmov: članstvo v varnostni zvezi ni igra, ki jo prepuščaš naključju javnomnenjske kampanje.
Janša na portalu X: politični poker
Opozicijski vodja Janez Janša je premierja izzval, naj na glasovanje o referendumu veže zaupnico vladi, saj da koalicija ni enotna; v nasprotnem primeru gre za »politični blef« N1. Hkrati opozarja, da je zamisel o referendumu o članstvu v Natu »butasta«, ker za dejanski izstop ni dvotretjinske večine v DZ, ki je po ustavi potrebna za odvezavo od mednarodne pogodbe 24ur. V prevodu: referendum bi bil drag, pravno neobvezujoč in simbolno škodljiv.
Kritična ocena: vladna taktika odvračanja pozornosti
Referendumi so dragoceno orodje neposredne demokracije – a le, ko obstaja pristna potreba po ljudskem mandatu. V tem primeru pa delujejo kot politični varovalni ventil, ki premierju omogoča, da odgovornost za nepopularno proračunsko odločitev (3 % BDP za vojsko do 2030) preloži na volivce. S tem se izogne jasni politični odgovornosti in razpravo o dejanskih prioritetah – zdravstvu, pokojninah, stanovanjski politiki – potiska v ozadje.
Tuja medijska razmišljanja o slovenski obrambno‑referendumski sagi:
Politico: “Slovenia’s risky referendum on NATO”
-
Ocenjujejo, da je referendumska poteza neodgovorna in populistična, saj se ukvarja z notranjo politično vlogo namesto strateškega pristopa k obrambi.
-
Eksperti opozarjajo, da je bilo sprejemanje Golobovega predloga impulzivno – ne strateško in brez tehtnega premisleka v koaliciji Reddit+2Reddit+2Reddit+2.
-
Navedeni sta mnenji dveh političnih znanstvenikov:
-
Matjaž Nemec (SD): “emotional, rushed, and not strategic”
-
Jelena Juvan (UL): “very dangerous and it’s irresponsible of our government” POLITICO+1Nova24TV English+1
-
European Pravda: “Blackmailing with NATO exit”
-
To vidi kot “poseg v jedro zavezništva”: referendum o izhodu iz Nata lahko demoralizira javnost in destabilizira doma.
-
Poudarjajo, da ideja o izstopu ne izhaja iz varnostnih potreb, temveč iz koalicijskega političnega pritiska (Levica) .
-
Prav tako opozarjajo na tveganje ruskih propaganda-spletnih napadov, ki lahko izkoristijo to situacijo .
The European Conservative: “Slovenia Calls Consultative Referendum on NATO”
-
Pozitivno izpostavlja, da je Golobova poteza odgovor na vladno poraz pri glasovanju o obrambi.
-
A opozarjajo, da gre za “damage control gimmick”, ki razkriva resne ruptre v koaliciji Nova24TV English+3European Conservative+3Reddit+3Reddit+2Reddit+2Reddit+2.
-
Opozicija (Janša) je pozvala, da se referendum poveže z glasovanjem o zaupnici vladi China-CEE Institute.