ARTICLE AD
“V prehod zasavske regije je nujno potrebno vključiti mlade in jim ponuditi prostor, da izrazijo svoj glas in tako ustvariti priložnost, da sooblikujejo vizijo pravičnega prehoda in prihodnosti regije,” je poudarila vodja hrastniškega mladinskega centra Nina Kavzar. “Odločitev, kako se bo Zasavje razvijalo, bo zelo vplivala na kakovost njihovega življenja. Če bo regija upoštevala njihove potrebe po dobrih zaposlitvenih možnostih, stanovanjih, dostopu do izobraževanja, kulture, rekreacije, bodo bolj motivirani, da v domači regiji ostanejo in prispevajo k njeni rasti.”
Vsi štirje mladinski centri v Zasavju so se zato združili in pričeli z organizacijo aktivnosti, ki vključujejo mlade in njihove vizije za prihodnost. “Prav oni so tisti, ki bodo v tej regiji živeli in jo soustvarjali v prihodnosti, zato je pomembno, da aktivno sodelujejo pri preobrazbi.”
Sodelovaje na natečaju prinaša lepe nagrade
Kot pravi Kavzar, mladi razmišljajo drugače, bolj odprto in kreativno. “Njihove rešitve pogosto presegajo ustaljene okvirje, kar je izjemno dragoceno pri iskanju trajnostnih, digitalnih in družbeno odgovornih pristopov.” Da bi mlade vključili v soustvarjanje prihodnosti skozi ustvarjalnost, pogovore in delavnice, so zasavski mladinski centri objavili natečaj za plakat “Zasavje prihodnosti”, v katerem lahko sodelujejo mladi, stari od 14 do 30 let.
Do 15. septembra sprejemajo izdelke na temo prehoda iz rudarske v zeleno, inovativno in sodobno regijo, z močnim občutkom skupnosti. Pri tem mlade spodbujajo, da razmislijo, kako si Zasavje predstavljajo kot kraj novih priložnosti, kot skupnost, kjer se tradicija srečuje z inovacijami in kot regijo, ki stavi na okoljsko odgovornost, sodelovaje, ustvarjalnost in skupno dobro ter svojo vizijo prelijejo na plakat. Najbolj izstopajoče bo strokovna komisija nagradila s tabličnim računalnikom, polaroidnim fotoaparatom ter vstopnicami za Pustolovski park Geoss, Virtualni muzej rudarstva 4. DRITL in Rudnik Sitarjevec litija.
Za vse, ki bodo sodelovali, so mladinski centri dodali še namig
V dokumentaciji natečaja, ki je trenutno objavljen na spletnih straneh litijskega in zagorskega mladinskega centra, so zapisali, da plakat obenem sporoča, obvešča, oglašuje, prepričuje in izziva javnost. Dober plakat naj bi izstopal v množici vizualnih dražljajev, z jasnim sporočilom in idejo, preprost inovativen in z ravno pravo mešanico kompozicije, kontrasta, barv in berljivosti. Dodali pa so še namig: “Plakat mora biti učinkovit že z razdalje nekaj metrov. Vprašaj se, če bi tvoj plakat visel sredi mesta – kaj bi mimoidočemu povedal v petih sekundah?”
Povabilo k sodelovanju mladinski delavci zaključujejo z besedami: “Skupaj gradimo Zasavje kot prostor svežih idej, priložnosti in močne skupnosti. Ne zamudi priložnosti, da svoj glas in ideje deliš z nami in sodeluješ pri gradnji boljše prihodnosti!”
Sorodni članek:
Zaljubljeno dekle na vseh kanalih išče 28-letnega Trboveljčana
The post Prestrukturiranje regije – čigav glas naj se sliši najglasneje? appeared first on ZON.