ARTICLE AD
Brisače na kampiranju pogosto predstavljajo majhno, a nadležno težavo. Po kopanju na plaži ali tuširanju v kampu postanejo mokre in težke, sonce pa ni vedno dovolj močno, da bi jih hitro posušilo. Kdor nima s seboj stojala za sušenje ali dostopa do vrvice, mora poiskati drugačno rešitev. Na srečo obstaja preprosta metoda, ki ne zahteva nobenega posebnega pripomočka, le nekaj razumevanja gibanja zraka in pametne uporabe prostora.

Najpomembnejši dejavnik je pretok zraka
Zakaj zrak posuši brisačo hitreje kot sonce
Ljudje pogosto mislijo, da so brisače najbolje sušiti neposredno na soncu. Resnica je, da je gibanje zraka veliko pomembnejše. Tudi v senci se bo brisača posušila presenetljivo hitro, če je dovolj pretoka zraka okoli nje. V kampu, kjer stojalo pogosto ni pri roki, je ta informacija lahko odločilna.
Razlika med sušenjem v senci in na soncu
Če brisačo obesite na mesto, kjer jo nežno premika veter, se vlaga iz tkanine odvaja hitreje. Statično sonce brez vetra bo ogrelo površino, vendar vlaga ne bo odšla v ozračje tako hitro. Vetroven kotiček med dvema drevesoma je zato lahko boljši od vroče, a zadušljive terase šotora.
Najdite najboljše naravne sušilo
Med drevesa napnite improvizirano vrv
Če imate pri roki vrvico ali daljšo elastiko, jo napnite med dve drevesi. To naj bo v višini ramen ali višje, saj se zrak bolj premika višje od tal. Tudi če nimate ščipalk, lahko brisačo le preložite čez vrv. Če je vreme suho in vetrovno, bo suha v nekaj urah.
Uporabite stran šotora ali avtomobila
Druga možnost je, da brisačo obesite na stransko ogledalo avtomobila, na odprta vrata prtljažnika ali na drog šotora. Pomembno je le, da ne leži čisto ob površini, ampak da ima prostor za dihanje. Zrak naj kroži z obeh strani.
Neposreden stik s tlemi je napaka
Brisače, ki jih ljudje obesijo čez stole ali jih razprostrejo po tleh, se pogosto posušijo zelo počasi. Dotik s tlemi zadržuje vlago. Čeprav se zdi, da bo brisača na toplem tlaku hitro suha, se v resnici voda vpija v podlago in nato vrača v tkanino.
Pametno izkoriščanje vetra v kampu
Kje v kampu najbolj piha
Kampi so pogosto urejeni z mislijo na senco in zavetje, kar pomeni, da vetra ni povsod enako. Najboljše mesto za sušenje brisač je tam, kjer je naravni prehod zraka, na primer med šotori ali ob robu travnika. Zjutraj so to pogosto območja med vzhodom in osrednjim delom kampa, popoldne pa ob obali.
Varnost naj ima prednost pred sušenjem
Čeprav se zdi avtomobil idealen kraj za sušenje, bodite previdni. Brisače ne smejo zastirati ogledal ali registrske tablice. Tudi obešanje na anteno ali kolesa ni priporočljivo, saj lahko ovirajo vožnjo ali poškodujejo tkanino.
Kako zvezati brez vrvice
V nuji lahko uporabite tudi oblačila, ki jih ne potrebujete, kot začasne povezovalne trakove. Majica, zavezana med dve drevesi, lahko služi kot opora za brisačo. Če je dovolj napeta, bo služila enako dobro kot vrv.
Tehnika zvijanja pred sušenjem
Brisačo najprej ožemite z drugo brisačo
Preden brisačo obesite, jo zvijte skupaj z drugo, suho ali polsuho brisačo. To bo iz nje potegnilo veliko več vlage, kot bi to storili z golimi rokami. Zvitek naj bo tesen, vendar ne tako močan, da bi poškodoval tkanino. Po odvijanju bo brisača občutno lažja in pripravljena na učinkovito sušenje.
Ne preobremenjujte tanke vrvi
Če brisačo ožamete in nato preložite čez zelo tanek kos vrvice ali vejo, bo teža manjša, tkanina pa se ne bo natrgala. Še posebej to velja za brisače iz mikrovlaken, ki so lahke in tanke, a se hitro raztrgajo ob ostrih robovih.
Taktike za hitro sušenje ponoči
Sušenje ponoči zahteva pretok zraka
Če želite brisačo posušiti čez noč, jo obesite na mesto, kjer zrak še vedno kroži. Tudi ponoči je gibanje zraka pomembno. Če ni vetra, brisačo razprite čez dve točki, da ne leži ob nobeni površini. Idealno je pod pokritim predprostorom šotora, kjer je zaščitena pred roso.
Ne sušite v notranjosti šotora
Brisače v šotoru ustvarjajo vlago in zadržujejo kondenz. Tkanina bo ostala vlažna, poleg tega se bo povečala zračna vlažnost znotraj prostora. Če ni druge možnosti, raje obesite brisačo v predprostor ali ob vhod, da je izpostavljena kroženju zraka.
Naj bo sušenje del dnevne rutine
Obesite takoj po uporabi
Ne čakajte, da se v nahrbtniku ali kopalni torbi brisača začne greti. Takoj po uporabi jo stresite, ožemite in obesite. Vsaka ura šteje, če želite imeti suho brisačo že čez nekaj ur. Moker zvitek bo do takrat že razvil neprijeten vonj.
Zjutraj je najboljši čas za začetek sušenja
Če brisačo uporabite zvečer, jo pustite obešeno že čez noč. Jutranji sončni žarki in naraščajoča temperatura bodo poskrbeli za hiter začetek sušenja. Tudi če jutro ni sončno, se bo vlaga hitreje izločila kot v zaprti torbi.
Objava Preprosta metoda za sušenje brisač brez stojala v kampu se je pojavila na Vse za moj dan.