ARTICLE AD
V polnem amfiteatru portoroškega Avditorija se je odvil 44. festival Melodije morja in sonca, ki ga je obiskala tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. Presenetljivo ni sedela v prvi vrsti, kar je odstopalo od pričakovanj glede na njeno funkcijo, a je njen pozdrav množici po napovedi povezovalca spominjal na avtoritativen nastop, kar je sprožilo določene odzive.
Politični analitik Mitja Iršič je na omrežju X njeno napoved o prihodu na festival primerjal z diktatorskim nastopom severnokorejskega voditelja Kim Džong Una, znanega po strogem režimu in javnih nastopih, kjer občinstvo obravnava kot “podložnike”, kar je vzbudilo dodatne polemike.
Zmagovalec festivala je bil Dare Kaurič s pesmijo Kristalno jasno, ki je prepričala žirijo, občinstvo v Avditoriju in radijske ter televizijske poslušalce, saj je zbral največ točk. Predsednica Pirc Musar je bila med prvimi, ki mu je čestitala, a njena prisotnost ni minila brez komentarjev. Kljub njeni visoki funkciji so jo organizatorji posedli dlje od odra, kar je izpostavil strokovnjak za komuniciranje Edvard Kadič.
Mitja Iršič je v svojem komentarju na omrežju X zapisal: “Wow … Takole se je politike na zabavnih prireditvah posebej predstavljalo v nekih drugih časih. Leva politika se je zažrla v vse pore našega življenja. @nmusar pa namesto, da bi jo bilo sram, gre full-on Kim Jong Un še mahatat “podložnikom”. Kje mi živimo?” S tem je želel izraziti kritiko, da predsedničin nastop spominja na avtoritativno vedenje severnokorejskega voditelja Kim Džong Una, ki vodi totalitarni režim, kjer so javni nastopi skrbno zrežirani, občinstvo pa obravnavano kot podrejeno.
Wow… Takole se je politike na zabavnih prireditvah posebej predstavljalo v nekih drugih časih. Leva politika se je zažrla v vse pore našega življenja. @nmusar pa namesto, da bi jo bilo sram, gre full-on Kim Jong Un še mahatat “podložnikom”. Kje mi živimo. 😳 https://t.co/P3KvfjYkX2
— Mitja Irsic (@MitjaIrsic) July 6, 2025
Iršič s to primerjavo sugerira, da je napoved predsedničine udeležbe delovala pretirano pompozno, kar po njegovem mnenju odraža širši problem prekomernega vpliva leve politike na vse vidike družbenega življenja. Sugerira, da takšno vedenje v demokratični družbi ni primerno, in nakazuje na občutek politične samovšečnosti, ki je pod vlado, povezano z njenimi somišljeniki, vse manj sprejemljiv.

Iršičeva primerjava s Kim Džong Unom, ki vodi Severno Korejo z železno roko in kjer svoboda izražanja praktično ne obstaja, je bila namenjena poudarjanju zaznane pompoznosti tako v napovedi njene udeležbe kot v njeni reakciji, ki bi bila lahko na trenutno stanje v državi malce “skromnejša”.
A. H.
The post Predsednico so predstavili kot “diktatorko, ki je prišla pozdravit podložnike” first appeared on Nova24TV.