Poslanci dokončno o omejitvi kratkotrajnega oddajanja stanovanj

5 hours ago 13
ARTICLE AD

Poslanci bodo danes glasovali o predlogu novele zakona o gostinstvu, ki med drugim kratkoročno oddajanje nepremičnin v občinah s stanovanjsko krizo omejuje na 60 dni, a jim daje tudi možnost razrahljanja te omejitve. Ministrstvo je prvotni predlog omejitev ob nasprotovanju sobodajalcev omililo, s tem pa razočaralo drugi del civilne družbe.

Odbor DZ za gospodarstvo je k predlogu novele zakona sprejel več dopolnil, ki so sledila pripombam zakonodajno-pravne službe DZ. Predlog tako določa, da bo kriterije za določitev občin s splošno časovno omejitvijo oddajanja določila vlada, pri tem pa bo upoštevala analizo o nedostopnosti stanovanj in obseg oddajanja v kratkotrajni najem. Seznam bo veljal dve leti. Te občine bodo lahko po opravljeni analizi omejitev spremenile, in sicer na najmanj 30 in največ 270 dni v koledarskem letu.

Po predlogu novele se ustvarja pravno podlago za regulacijo tudi v občinah, ki ne bodo uvrščene na seznam občin s krizo na stanovanjskem trgu, tako da bodo lahko na podlagi analize določile omejitev, ki je najmanj 60 dni oddajanja v koledarskem letu.

Predlog medtem ne predvideva več razlikovanja časovne omejitve glede na tip stavbe, potem ko je prvotni predlog predvideval omejitev na 90 dni v večstanovanjskih in 180 dni v eno- in dvostanovanjskih objektih. Ob tem črta omejitev, da je mogoče v večstanovanjskih stavbah dejavnost izvajati le s statusom sobodajalca.

Časovne omejitve bi začele veljati z letom 2027, leto prej bi začeli veljati splošni pogoji, predvsem obveznost pridobitve soglasja solastnikov.

Opozicija predloga ne podpira, prav tako mu kljub omilitvi omejitev še naprej ostro nasprotujejo sobodajalci. “Ne moremo sprejeti vloge grešnih kozlov v stanovanjski problematiki in ne pristajamo na vlogo poskusnih zajčkov,” je dejala predsednica Združenja sobodajalcev Katja Rezman.

Po mnenju koalicije pa predlog prispeva kamenček v mozaiku reševanja stanovanjske problematike, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež je dejal, da gre za kompromisne rešitve.

Na drugi strani so nad omilitvijo razočarani v Inštitutu za politike prostora, inštitutu Danes je nov dan, Inštituta za študije stanovanj in prostora ter Pravni mreži za varstvo demokracije. Ocenjujejo, da je vlada klonila pod pritiski interesnih skupin. Brez ustrezne regulacije se bo stanovanjska kriza še poglabljala, so opozorili.

Read Entire Article