ARTICLE AD
“Od kdaj so Logarjevi Demokrati parlamentarna stranka? Kdaj so bile te volitve?” se na omrežju X sprašuje dolgoletni novinar Vinko Vasle, ki je te dni spremljal razpravo v državnem zboru. Kdor je postopal enako, je lahko opazil, da je poslanka Eva Irgl pred sebe postavila napis Demokrati, čeprav poslanske skupine s tem imenom v DZ sploh ni.
Ko sta poslanca Eva Irgl in Anže Logar najavila odhod iz stranke SDS, so se pričeli nekateri obregati ob njuno odločitev, da še naprej delujeta kot poslanca, ker sta bila izvoljena na listi SDS in bi kot taka morala delovati v interesu izpolnjevanja političnih ciljev stranke SDS. Še posebej kritičen je bil dolgoletni prvak stranke SDS, ki ju je pozval k vrnitvi mandata. Kakor koli, ker so volivci tisti, ki poslancem podeljujejo mandat, sta Irglova in Logar sprejela odločitev, da nadaljujeta po svoje. Po ustanovitvi stranke Demokrati sta uspela v svoje vrste privabiti poslanca iz vrst vladajoče Svobode Tineta Novaka, in tako so izpolnili pogoje za vzpostavitev poslanske skupine.
Predsednica DZ je prikimala vzpostavitvi Poslanske skupine nepovezanih poslancev
Trojica si je želela ustanovitve poslanske skupine Demokrati. Predsednica Državnega zbora RS Urška Klakočar Zupančič se s tem ni strinjala, ker vsi poslanci na zadnjih državnozborskih volitvah niso bili izvoljeni na listi iste stranke. Kot je ta povedala po navedbah MMC, “2. odstavek 31. člena poslovnika govori o istoimenski listi, kar pomeni, da lahko poslansko skupino s strankarskim imenom ustanovijo zgolj poslanci, ki so bili na volitvah izvoljeni na isti listi”.
“Upoštevala sem poslovnik državnega zbora, poslušala sem vse argumente, tako zakonodajnopravne službe kot poslanskih skupin, in še koga drugega sem vprašala za mnenje ter na koncu sprejela pretehtano odločitev,” je v Odmevih povedala predsednica DZ in dodala, da je ni prepričal argument s strani “zakonodajnopravne službe, da je to pravzaprav okoliščina, ki nima bistvenega pomena”.

Ker je odločitev o tem v rokah predsednice DZ, ne pa zakonodajnopravne službe, je prišlo do vzpostavitve Poslanske skupine nepovezanih poslancev, ne pa Poslanske skupine Demokrati. Je torej dopustno, da se postopa, kot si je dovolila poslanka Irgl? V primeru da se takšno ravnanje tolerira ali se bo, bodo lahko zgledu seveda sledili tudi drugi, ki bodo tekom mandata začutili, da bi v DZ zastopali interese ene od neparlamentarnih strank. Z vprašanjem o tem smo se obrnili na državni zbor. Ko odgovor prejmemo, ga objavimo naknadno.
S. K.
The post Poslanka Irgl v DZ z napisom stranke Demokrati, čeprav poimenska poslanska skupina sploh ne obstaja first appeared on Nova24TV.