ARTICLE AD
Občina Piran se je znašla v središču polemik zaradi domnevnega ignoriranja temeljnih pravil prostorskega načrtovanja.
Med prvimi gre izpostaviti primer odloka o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu (OPPN) Ob Belokriški, ki ga je ustavno sodišče leta 2021 razveljavilo zaradi »očitnih postopkovnih napak«. Kljub temu je občina isti prostorski akt znova sprejela in to brez novega postopka, pri čemer se je oprla na pravna mnenja, ki po mnenju Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) niso v skladu z zakonodajo.
»Pri svoji odločitvi se je [župan] oprl na pravno mnenje, da je vnovičen sprejem odloka pravno dopusten, predvsem pa z namero, da uresniči javni interes. Tako interes občank in občanov, ki so dali pobudo za sprejem tega prostorskega akta in sofinancirali njegovo izdelavo, ter interes občank in občanov, ki so se o vsebini tega prostorskega akta želeli izreči na referendumu,« so nam sporočili iz občine in priznali, da so seznanjeni s tem, da je odločitev za nekatere sporna in pričakujejo, da bodo svoje stališče lahko utemeljili na sodišču. »Verjamemo pa, da bi se v morebitnih sodnih postopkih izkazalo, da je občina ravnala zakonito, pravilno in v javnem interesu,« so dodali.
Čeprav MNVP opozarja, da občina krši določbe Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3) in se izogiba spoštovanju odločb ustavnega sodišča, v Piranu ta opozorila zavračajo z argumentom, da zakonitosti sprejetih sklepov Občinskega sveta Občine Piran ne presojajo posamezna ministrstva, temveč sodišča, ki so pri opravljanju svoje funkcije neodvisna od izvršne veje oblasti. Kot pojasnjujejo, je Občinski svet Občine Piran na podlagi Zakona o lokalni samoupravi in statuta občine pristojen za sprejem takšnih splošnih aktov. Postopek priprave in sprejetja odloka je v celoti v pristojnosti lokalne skupnosti, pri čemer statut določa, da se natančen postopek ureja s poslovnikom občinskega sveta. Na vprašanje, ali bodo začeli nov postopek priprave prostorskega akta, občina neposredno ne odgovarja, temveč poudarja zakonitost obstoječega.
Piran sicer še vedno nima sprejetega občinskega prostorskega načrta (OPN), ki je temeljni dokument za prostorsko načrtovanje. Brez njega je legalnost vseh lokacijskih preveritev, sprememb rabe prostora in izvedbenih aktov resno omejena. Na občini ob tem priznavajo, da je OPN še vedno v fazi osnutka in ga pripravljajo skupaj z omenjenim ministrstvom. »Sprejem bo odvisen od odzivnosti in zahtevnosti mnenj nosilcev urejanja prostora, okoljske presoje ter pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve,« so še sporočili.
Ana Zupan