ARTICLE AD

Kot poroča poslanec SDS Andrej Kosi, je v obravnavi nov zakon o gostinstvu, ki naj bi med drugim omejeval kratkoročni najem stanovanj. Vlada Roberta Goloba ta ukrep oglašuje kot domnevno rešitev za stanovanjsko krizo, a gre za še eno v vrsti zgrešenih, površnih in škodljivih potez, ki v resnici ne rešujejo ničesar. Nasprotno – kažejo na popolno nerazumevanje razmer in popolno nesposobnost trenutne oblasti.
Po poročanju Kosija in kot opozarja Slovenska demokratska stranka, zakon ne naslavlja bistvene težave – pomanjkanja dostopnih stanovanj. Namesto ustvarjanja pogojev za povečanje dolgoročnega najema in gradnjo novih stanovanj, se vlada loteva omejevanja lastnikov, ki želijo svoje nepremičnine zakonito oddajati turistom ali začasnim najemnikom. To pomeni neposreden napad na podjetniško pobudo, znižanje ponudbe in še večjo nepreglednost na že tako napetem trgu.
V SDS zato predlagajo konkreten in premišljen ukrep: diferencirano davčno politiko, ki bi lastnike stimulirala k dolgoročnemu oddajanju stanovanj. Kot predlaga SDS, bi bila davčna stopnja za najem do enega leta 25 %, za najem od enega do treh let 15 %, ter le 10 % za najeme, daljše od treh let. To je pristop, ki ne kaznuje, temveč spodbuja – in ki bi dolgoročno povečal dostopnost stanovanj za vse.
Še bolj zaskrbljujoče je, kot izpostavlja Kosi, da zakon posega tudi v pristojnosti občin, saj jim nalaga nove administrativne in nadzorne obveznosti. To pomeni dodatne stroške za občinske proračune, ki so že tako obremenjeni. Centralizacija in birokratska ošabnost Golobove vlade torej ne prizanašata nikomur – ne državljanom, ne lokalnim skupnostim.
Popolno dvoličnost vlade razkriva tudi dejstvo, da sam predsednik vlade uporablja točno tiste oblike kratkoročnega najema, ki jih skuša zdaj z zakonom omejiti. Kot opozarja poslanec SDS, gre za očitno sprenevedanje in dokaz, da vlada deluje po dvojnih merilih – zase privilegiji, za druge prepovedi.
Po dostopnih podatkih, kot navaja vir, v Sloveniji obstaja ogromno praznih stanovanj, ki niso niti kratkoročno niti dolgoročno oddana. Težava torej ni pomanjkanje nepremičnin, ampak pomanjkanje motivacije lastnikov, da bi jih dali v uporabo. Namesto pametne politike dobivamo zmedene ukrepe, ki kažejo na to, da je vlada Roberta Goloba izgubila stik z realnostjo.
Stanovanjska politika mora biti usmerjena v spodbujanje, gradnjo in sproščanje trga, ne pa v kaznovanje in omejevanje. SDS to razume in to tudi dokazuje s konkretnimi predlogi, medtem ko Golobova vlada še naprej izpostavlja svojo nesposobnost in ideološko zaslepljenost. Kot edina politična sila z jasno vizijo in izkušnjami na področju urejanja stanovanjskega vprašanja, ostaja SDS edino upanje za resno, dolgoročno rešitev te pereče težave.
MR