ARTICLE AD
Novembra lani so bili objavljeni rezultati Mednarodne raziskave računalniške in informacijske pismenosti ICILS (angleško International Computer and Information Literacy Study) iz leta 2023.
Gre za raziskavo, ki preverja podatke o računalniški in informacijski pismenosti učencev osmih razredov iz različnih držav, iz Slovenije pa je v njej sodelovalo 169 šol s 170 oddelki.
V desetih letih so zabeležili padec rezultatov
Kar se tiče računalniške in informacijske pismenosti se je Slovenija komajda uvrstila nad povprečje raziskave ICILS. Kot so ob tem zapisali na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje (MVI), so dosežki slovenskih učencev sicer statistično primerljivi s tistimi, ki so jih dosegli njihovi hrvaški vrstniki. Kljub temu pa so s povprečjem 485 točk znižali rezultat iz leta 2013, ko je ta znašal 511 točk. Podobno so bili odklonilni tudi preizkusi, ki so testirali računalniško mišljenje – pri tem so slovenski učenci dosegli podpovprečen rezultat.
Nespodbudni rezultati za evropske cilje
EU si sicer želi do leta 2030 delež osmošolcev z nizkimi dosežki spraviti pod 15 odstotkov, a rezultati ICILS 2023 kažejo v nasprotno smer, saj se je podobno kot v Sloveniji padec dosežkov zgodil tudi v večini drugih sodelujočih držav, omenjene ciljne vrednosti pa ni dosegla še nobena. V Sloveniji je bilo učencev z nizkimi dosežki 51 %, delež tistih, ki dosegajo drugo zahtevnostno raven pa se je v primerjavi z letom 2013 zmanjšal za skoraj 15 odstotnih točk.
Ali veste, kaj je to računalniška pismenost?
Računalniška pismenost je sposobnost posameznika, da uporablja računalnik za raziskovanje, ustvarjanje in sporazumevanje, da lahko učinkovito sodeluje doma, v šoli, na delovnem mestu in v družbi.
Računalniško mišljenje se nanaša na sposobnost posameznika, da prepozna vidike problemov iz resničnega sveta, da razvije ter vrednoti algoritemske rešitve teh problemov, ki so primerni za računalniško obravnavo.
(Definicije po Raziskavi ICILS 2023)
Tudi nralna pismenost ni na dobri poti
Bralna pismenost je ključna, a skrb vzbujajoče slaba
The post Občuten padec digitalne pismenosti med mladimi appeared first on Eko Dežela.