ARTICLE AD
Spodbudno je, da Slovenija končno dobiva podnebni zakon, vendar predlagana različica ni dovolj ambiciozna in ne ustreza dejanskim potrebam, so danes opozorili v nevladnih organizacijah. Najbolj kritični so do subvencij za fosilna goriva, ki bi jih morali po njihovem mnenju iz predloga v celoti črtati. Za obravnavo v DZ predlagajo več dopolnil.
Predlog podnebnega zakona, ki ga bo prihodnji teden obravnaval DZ, sicer pomeni določen korak naprej, a je hkrati nezadosten in ne odgovarja na vedno bolj uničujočo podnebno krizo, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejala direktorica okoljevarstvene organizacije Umanotera Gaja Brecelj.
“Zakon, ki bi moral biti preboj, je žal zgolj kompromis. V ključnih delih je premalo ambiciozen, nejasen je glede mehanizmov nadzora in – kar je najbolj zaskrbljujoče – ohranja subvencije za fosilna goriva,” je poudarila.
Podnebne spremembe niso nekaj abstraktnega, temveč težava, s katero se že soočamo, je opozoril dekan Fakultete za znanosti o okolju Univerze v Novi Gorici Griša Močnik. “To je enomesečni vročinski val, ki smo ga ravnokar preživeli in ki se je končal s strašnimi neurji, ki so povzročili veliko škode, to so poplave izpred dveh let ter strašni gozdni požari na Krasu izpred treh let,” je dejal.
Podnebni zakon naj bi po njegovih besedah omogočil učinkovitejše reševanje teh težav, vendar predlog v trenutni obliki za kaj takega ni dovolj ambiciozen. “Davkoplačevalci bomo podjetjem plačevali za večje izpuste fosilnih goriv, namesto da bi jim pomagali pri zelenem prehodu,” je dejal.
Kot je izpostavila Sara Kosirnik iz organizacije Greenpeace Slovenija, so subvencije za fosilna goriva glavni krivec za podnebni zlom, predlog podnebnega zakona pa jih kljub temu ne ukinja. “V koalicijski pogodbi je jasno zapisano, da so fosilna goriva stvar preteklosti. Zakaj vlada torej krši svoje zelo nazorne predvolilne obljube, zakaj naj torej z javnim denarjem še naprej spodkopavamo temelje prihodnosti,” je vprašala.
Docentka na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani Maša Kovič Dine je poudarila, da ima Slovenija skladno s pariškim sporazumom obveznost narediti vse, kar je v njeni moči, za dosego ciljev iz sporazuma. Spomnila je na opozorila mednarodnih okoljevarstvenih organizacij, da teh ciljev ni mogoče izpolniti brez ukinitve subvencij za fosilna goriva. “Mednarodno pravo je precej jasno, da so subvencije za fosilna goriva v nasprotju z obveznostjo dolžne skrbnosti, ki jo ima država,” je povedala.
V okoljevarstvenih organizacijah so za obravnavo v DZ pripravili več predlogov dopolnil predlaganega zakona. Med drugim bi ukinili subvencije za fosilna goriva, dodali jasno odgovornost pristojnih institucij in mehanizme nadzora, določili vmesne podnebne cilje, uvedli obdavčitev uporabe zasebnih letal ter zagotovili dodatne finančne vire za odpornejšo družbo.
“Slovenija na eni strani financira in podpira umeščanje sončnih panelov, električne avtomobile in toplotne črpalke, na drugi strani pa še naprej finančno podpira rabo fosilnih goriv. Takšna država ne more biti zdrava,” je dejal Aljoša Petek iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij.