ARTICLE AD
Polnjene paprike so jed, ki v marsikateri slovenski kuhinji prebudi spomine na poletne počitnice, nedeljska kosila in vonj, ki se širi iz babičine kuhinje. Gre za preprosto, a bogato jed, ki združuje sladkost paprike, aromatičnost začimb in toplino domače omake.
Čeprav obstaja nešteto različic, od brezmesnih do veganskih, si bomo v tem članku ogledali klasičen recept za pečene polnjene paprike z mletim mesom, nato pa se sprehodili še skozi zanimive različice, začimbe, predloge za omake in ideje, kako jih pripraviti malo drugače. Pripravili smo tudi popoln postopek, nasvete za peko v pečici in razlago, kako lahko z majhnimi spremembami zadovoljimo tudi vegetarijance.

Zakaj so polnjene paprike tako priljubljene?
Domačnost na krožniku
Polnjene paprike imajo nekaj, kar redke jedi zmorejo. So hkrati nostalgične in praktične. Primerne za hladnejše dni ali poletna kosila. Naredimo jih lahko vnaprej, postrežemo takoj ali pogrejemo naslednji dan. Prilagodimo jih lahko vsem prehranskim navadam.
Vsaka družina ima svojo različico
Ponekod uporabljajo paradižnikovo omako, drugje jih pečejo suhe. Nekateri v mesno zmes dodajo riž, drugi ajdovo kašo. Včasih najdemo tudi skutino različico ali vegetarijansko s stročnicami. V tem je čar – vsakdo jih zna malo po svoje.
Klasičen recept za pečene polnjene paprike
Sestavine za 4 osebe
- 8 srednje velikih rdečih paprik
- 500 g mletega mešanega mesa (govedina in svinjina)
- 100 g riža
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- 1 jajce
- 2 žlici sesekljanega peteršilja
- sol, poper po okusu
- 1 čajna žlička mlete rdeče paprike
- 500 ml paradižnikove mezge
- 1 žlica moke
- 1 žlica olja
Postopek priprave
- Paprike operemo in jim odrežemo vrhove, odstranimo semena.
- Riž skuhamo do polovice in ohladimo.
- Na drobno sesekljamo čebulo in jo popražimo na olju, dodamo strt česen.
- V večji posodi zmešamo meso, riž, jajce, čebulo, česen, peteršilj, sol, poper in mleto rdečo papriko.
- Paprike napolnimo z zmesjo in jih zložimo v pekač.
- V manjši posodi na žlici olja popražimo moko, zalijemo s paradižnikovo mezgo, začinimo po okusu in zavremo.
- Omako prelijemo čez paprike, pokrijemo s folijo in pečemo 45 minut na 180 °C. Nato folijo odstranimo in pečemo še 20 minut, da se paprike lepo zapečejo.
Triki za popolno teksturo in okus
Paprike naj ne bodo prevelike
Srednje velike paprike omogočajo enakomerno peko in boljši nadzor nad polnjenjem. Večje paprike pogosto ostanejo surove ali pa se razmočijo.
Omako lahko obogatimo
Paradižnikovi osnovi lahko dodamo ščepec sladkorja, malo bazilike, timijan ali celo ščep mlete kumine. Kdor ima rad bolj kremasto omako, lahko doda žlico kisle smetane tik pred koncem peke.
Mesna zmes naj bo rahla
Ne pretiravajte z jajcem in ne tlačite mase preveč. Rahlo premešana in zračno vstavljena zmes bo po peki ostala sočna.
Različice za vse okuse
Vegetarijanske polnjene paprike
Namesto mesa uporabimo kuhano lečo, čičeriko ali ajdovo kašo. Dodamo na drobno nasekljan korenček, malo naribanega sira ali pa skutni nadev z jajcem. Okus je lahko prav tako bogat, tekstura pa zanimiva.
Polnjene paprike s krompirjem
Zelo priljubljena različica v Prekmurju, kjer se mesni zmesi doda nariban krompir. Jed postane bolj nasitna, bolj rustikalna in primerna za hladnejše dni.
Paprike z ajdovo kašo in skuto
Ajdova kaša v kombinaciji s skuto in jajcem ponuja prijetno oreškasto teksturo. To je odlična izbira za vse, ki iščejo brezmesno, a beljakovinsko bogato jed.
Najboljša omaka za polnjene paprike
Klasična paradižnikova osnova
Omaka iz paradižnikove mezge, olja, moke in malo česna ostaja zmagovalna. Lahko jo obogatimo z jušno osnovo ali pa kuhamo dlje časa, da se okusi poglobijo.
Omaka iz pečene zelenjave
Za posebno priložnost lahko pripravimo omako iz pečenih paradižnikov, paprike in čebule. Zmešamo jih s paličnim mešalnikom, dodamo malo oljčnega olja in limoninega soka ter prelijemo čez paprike.
Priloge, ki se odlično ujemajo
Pire krompir ali kruh
Klasična spremljava polnjenim paprikam je pire krompir. V poletnih dneh pa jih lahko postrežemo tudi le s kosom belega kruha in veliko skledo solate.
Rižota ali pečen krompir
Lahka zelenjavna rižota ali pečen krompir z zelišči lahko lepo dopolnita jed, zlasti če delamo večji obrok za goste.
Začimbe, ki naredijo razliko
Osnovna trojka
Sol, poper in rdeča paprika so osnova vsakega nadeva. Lahko pa dodamo tudi origano, timijan, mlet koriander ali dimljeno papriko za globlji okus.
Sveža zelišča po peki
Po peki lahko paprike posujemo s svežim peteršiljem, drobnjakom ali baziliko. S tem dodamo svežino in vizualno privlačnost.
Kako jih pripraviti vnaprej?
Priprava dan prej
Polnjene paprike lahko pripravimo dan prej, shranimo v hladilniku in naslednji dan spečemo ali pogrejemo. Okus bo še bolj izrazit.
Zamrzovanje
Paprike lahko zamrznemo surove ali pečene. V obeh primerih jih shranimo v zaprti posodi ali vrečki, ločeno od omake, ki jo dodamo ob pogrevanju.
Jed, ki jo radi jedo vsi
Polnjene paprike so ena tistih jedi, ki jih redko kdo zavrne. So hranljive, vsestranske in preproste za pripravo. Omogočajo igro z nadevi, začimbami, omakami in prilogami. So kosilo, ki ga lahko pripravimo za delovni teden ali praznično nedeljo. So domače in hkrati brezčasne. In prav zato ostajajo na jedilnikih tudi dolgo potem, ko se poletje že poslovi.
Objava Najboljše polnjene paprike iz domače kuhinje se je pojavila na Vse za moj dan.