Na Hrvaškem letos izdali manj delovnih dovoljenj za tujce

4 days ago 17
ARTICLE AD

Na Hrvaškem so po podatkih hrvaškega notranjega ministrstva v prvi polovici leta izdali 12 odstotkov manj delovnih dovoljenj za tujce kot v enakem obdobju lani. Junij je bil že tretji zaporedni mesec z medletnim padcem števila izdanih dovoljenj, piše hrvaški Poslovni dnevnik. Na Hrvaškem je marca sicer začel veljati nov zakon o tujcih.

Na Hrvaškem so v prvih šestih mesecih leta izdali skupno 99.100 dovoljenj, kar je 13.300 manj kot v prvem lanskem polletju. Samo v juniju so jih izdali 15.866, kar je za približno 15 odstotkov manj kot junija lani.

Najbolj je po pisanju Poslovnega dnevnika upadlo število izdanih dovoljenj za delo v gradbeništvu, ki poleg turizma in gostinstva najpogosteje sega po tuji delovni sili. Izdali so 28.352 dovoljenj, kar je za 23 odstotkov manj kot v prvih šestih mesecih minulega leta.

V turizmu so za delavce iz držav zunaj EU izdali več kot 35.500 dovoljenj, kar je za sedem odstotkov manj kot prejšnje leto. Manj delovnih dovoljenj so izdali tudi v večini drugih dejavnosti, rast pa je po drugi strani zabeležila trgovina, kjer se je število izdanih dovoljenj povečalo za petino na več kot 5000.

Povečalo se je tudi število izdanih dovoljenj za sezonsko delo in za podaljšanje zaposlitve, zmanjšalo pa število dovoljenj za novo zaposlitev.

Po podatkih hrvaškega zavoda za zaposlovanje je bilo do zdaj podanih več kot 106.000 vlog za mnenja glede dovoljenj za bivanje in delo tujih delavcev za skupno 367 poklicev.

Od 92.000 obravnavanih vlog so jih pristojni več kot 69.000 ocenili pozitivno. Največ vlog je bilo za pomožne kuharje in natakarje s povprečno bruto plačo okoli 1090 evrov, še navaja Poslovni dnevnik

Nov zakon o tujcih, ki je začel veljati v marcu, je okrepil nadzor nad delodajalci ter podaljšal dovoljenje za bivanje in delo za delavce iz tretjih držav z enega na tri leta. Glavni cilji zakona so zaščita domačih delavcev, zagotavljanje delovne sile in spodbujanje vračanja hrvaških izseljencev. Ko gre za delavce iz tretjih držav, se zakon osredotoča predvsem na nadzor delodajalcev.

Read Entire Article