ARTICLE AD
V Spominskem muzeju Auschwitz-Birkenau so letos milijon obiskovalcev zabeležili že v začetku julija, kar je mesec dni prej kot lani. Mejnik so letos dosegli natanko 9. julija, je muzej zapisal v svojem sporočilu za javnost.
Lani je Spominski muzej Auschwitz-Birkenau obiskalo več kot 1,83 milijona ljudi. Devetdeset odstotkov jih je zgodovino nekdanjega nacističnega taborišča med drugo svetovno vojno spoznavalo z muzejskim vodičem.
Ob tem so v muzeju še dodali, da zaradi velikega števila obiskovalcev vsakomur, ki se odloči za obisk spominskega muzeja, priporočajo, da v naprej rezervira svoj obisk zgolj prek uradne muzejske spletne strani visit.auschwitz.org. Število vstopnic je sicer omejeno. Tako organizirane skupine kot individualni obiskovalci pa lahko rezervirajo vodene oglede do tri mesece vnaprej.
“Medtem ko so vstopnice za vodene oglede za individualne obiskovalce običajno na voljo v centru za obiskovalce na dan obiska, rezervacija vnaprej zagotavlja vstop ob želenem času,” je ob tem dodal tiskovni predstavnik muzeja Bartosz Bartyzel.
Poleg tradicionalnega ogleda na kraju samem skozi avtentično območje nekdanjega nacističnega taborišča Spominski muzej Auschwitz-Birkenau omogoča tudi obiske skupin prek spleta. Z uporabo platforme, ki so jo poimenovali Auschwitz in Front of Your Eyes (Auschwitz pred vašimi očmi), je na voljo virtualni ogled spominskega muzeja v živo, ki ga spremlja pripoved o zgodovini taborišča. Ob tem v spominskem muzeju šole, univerze, izobraževalne ustanove in podjetja po vsem svetu spodbujajo, da izkoristijo to priložnost in spoznajo zgodovino Auschwitza. Tudi te obiske je mogoče rezervirati prek spletne strani visit.auschwitz.org.
Auschwitz-Birkenau je bil med drugo svetovno vojno največje in najhujše nacistično koncentracijsko taborišče. V njem so nacisti pobili več kot milijon ljudi, zadnje še tik pred osvoboditvijo taborišča 27. januarja 1945. Večina taboriščnikov je umrla v plinskih celicah. Poleg tega so številni umrli zaradi izčrpanosti, mučenja, lakote in posledic psevdomedicinskih poskusov.
Poljski znanstveniki na podlagi nemških dokumentov in ocen preživelih ocenjujejo, da so nacisti v Auschwitz prepeljali 1,1 milijona Judov, 70.000 Poljakov, 20.000 Romov, 15.000 sovjetskih vojnih ujetnikov in več tisoč ljudi iz drugih držav. V Auschwitz (poljsko Oswiecim) je bilo deportiranih tudi več kot 2300 Slovencev, od tega jih je v taborišču umrlo več kot 1300.