ARTICLE AD
Zakaj v Sloveniji ponavljamo tuje napake, ne da bi se iz njih kaj naučili? Vlada je pred dnevi na seji potrdila predlog Zakona o lastniški zadrugi delavcev, ki vzpostavlja pravno podlago za udeležbo delavcev v lastništvu. Ob tem nihče ne govori, da so se takšni eksperimenti iz ZDA klavrno končali, delavci pa ostali brez ficka!
Vlada Roberta Goloba je pred dnevi na redni seji potrdila predlog Zakona o lastniški zadrugi delavcev, ki naj bi vzpostavljal pravno podlago za urejanje stabilne in sistemsko regulirane udeležbe delavcev v lastništvu. Minister za delo Luka Mesec je dejal, da “predlog zakona združuje in prinaša v Slovenijo najboljše prakse, ki delujejo v svetu glede vključevanja zaposlenih v lastništvo.”
Slovenija si po njegovem prizadeva zagotavljati “odgovorne lastnike”, nekatera podjetja v Sloveniji naj bi lastništvo zaposlenih že poznala in ga izvajala, vendar to lastništvo do zdaj ni imelo ustrezne pravne podlage, niti ni bilo ustrezno spodbujano, v naši državi pa naj bi se celo že pojavljala podjetja, ki jih vzpostava novega sistema zanima.

Mesec: “Nikjer v Evropi ta sistem še ni vzpostavljen na način, kot ga načrtujemo, kar pomeni, da smo med prvimi.” A dejstvo je, da so se podobni primeri v tujini klavrno končali.
Bodo tudi slovenski delavci izgubili vse?
Komentator Mitja Iršič: “”Zadruga” delavcev Delta Airlines, ko so piloti, stevardese in tehnični delavci leta 1994 kupovali deleže podjetja, da ne bi prišlo do prevzema, se je klavrno končala. Firma je 2002 bankrotirala in so delavci vse izgubili. Obstaja razlog, zakaj so taki heci v ZDA obskurna zadeva.”
United Airlines je bila v devetdesetih letih največje podjetje s sistemom lastništva zaposlenih (ESOP). Vendar je podjetje kmalu prekinilo ESOP sporazum in leta 2002 razglasilo stečaj. (več tukaj).
Domen Mezeg
The post Mesec bi propadle podjetniške prakse iz tujine implementiral v Sloveniji first appeared on Nova24TV.