Jankovićeva umetnina: Milijon evrov za cev, ki bi jo Kitajci naredili za pet tisočakov

9 hours ago 17
ARTICLE AD

V Ljubljani so po dolgih zaostankih končno zgradili še eno avantgardno postmodernistično skulpturo, t. i. “vodno fontano”. Gre za cev, ki se vije po zraku in tleh, stane pa skoraj 900 tisočakov. Očitno pa bi lahko kitajski izvajalci skulpturo naredili veliko, veliko ceneje. 

Skulptura se nahaja v središču Ljubljane, kjer se srečata Slovenska in Tomšičeva ulica, in sicer tik pred pred arkadami Konzorcija. Skulptura je zasnovana kot zanka iz gladke, bleščeče in polirane cevi iz nerjaveče pločevine. Čeprav gre v resnici za eno samo, na videz povsem nekoherentno postavljeno cev, ki se vije v tridimenzionalnem prostoru in po kateri nato teče voda pod nekimi strogo izračunanimi koti, so na Mestni občini Ljubljana (MOL) že ob začetku postavljanja leta 2023 trdili, da gre za zahteven projekt, “saj da izvedba zahteva kompleksnost povezave med geometrijo vodne skulpture, hidravličnimi lastnostmi in prostorom, ki ga omejuje obstoječa infrastruktura”.

Na RTV Slovenija so jo sicer želeli zaščititi in izdatno promovirati, a ni pomagalo skulptura, kot vsi drugi javni projekti v Ljubljani, razen zasebnih (npr. Emonika), je postala deležna že folklornega posmeha. Na RTV Slovenija so jo sicer želeli zaščititi in izdatno promovirati, a ni pomagalo.

“Vodna skulptura na Slovenski ni nobena izmišljija ali podtaknjeno kukavičje jajce, ampak dobro premišljen in lepo zamišljen del celostne preureditve Slovenske ceste v glavno ulico glavnega mesta, ki se je začela leta 2008,” je za MMC povedal Janez Koželj, nekdanji ljubljanski podžupan in predsednik ocenjevalne komisije natečaja za ureditev vodne skulpture.

“Skulptura je že veliko časa pritegovala poglede mimoidočih in izvabljala komentarje, vendar je šele pred nekaj dnevi zares ‘polno zaživela’. Zasnovana je kot objekt, ki vabi k interakciji, saj se nanjo lahko usedete in se v poletni sopari nekoliko ohladite ob curku hladne vode, ki ustvarja prijetno mikroklimo. Nenazadnje pa se lahko tudi ‘neposredno’ ohladite z vodo; občasno se namreč kdo opogumi in se poda pod curek,” romantično pišejo na MMC.

Pri Kitajcih za manj kot pet tisočakov?!

A pozor! Spletni uporabniki socialnega omrežja X so hitro našli urbano skulpturo skoraj enakega izgleda ampak ne za 900 tisoč evrov, ampak le za neverjetnih 5.500 ameriških dolarjev oziroma nekaj več kot 4.700 evrov.

Foto: zajem zaslona/X

Sicer je bilo navadnemu davkoplačevalcu seveda takoj ob pogledu na stvaritev jasno, da je “odtekal” predvsem davkoplačevalski denar. Vrednost dela je bila namreč že v osnovi vrtoglavih 544.000 evrov (brez DDV), skupaj torej 663.680 evrov, cena, ki je potem na koncu projekta še folklorno zrasla na 909.581 evrov. Izvaja ga družba KPL, ki je bila kakšno naključne edina, ki se je prijavila na razpis. Avtorji skulpture so Primož Boršičmag. Mojca Kocbek VimosSašo Vrabič in Jan Filipec. Projektno dokumentacijo za izvedbo so pripravili arhitekti iz P plus in Mojca Kocbek Vimos.

Politični analitik Tomaž Štih je opozoril, da dobimo še veliko neskončno lepših vodovodnih skulptur, kot je ljubljanska ukrivljena cev, če iščemo pod “large metal park decoration”. In to za smešen denar.

Foto: X

Foto: X
Foto: X

Tudi če prevoz s Kitajske s carino ceno podraži za dvakrat ali celo trikrat, bi bil končni izdelek še vedno večkrat cenejši od slovenskega. Morda pač na desni in na Kitajskem ne razumemo, “kaj je to umetnina”.

Občani že od začetka niso bili zadovoljni s stvaritvijo

Občani že v testni fazi niso bili zadovoljni z “umetnino”. Za N1 je bralka povedala, da “voda na skulpturi že teče”, a ni bila prepričana, da je to res končni videz vodne fontane. “Voda ne sledi formi skulpture, temveč curlja navzdol,” je opisala. Še nekdo je komentiral, da je skulptura “videti kot tuš v središču Ljubljane”. Župan Zoran Janković je sicer za portal Ljubljanainfo obljubljal, da bo voda iz jeklenih cevi tekla, krožila, se iztekala in padala. Videti je, kot da za to  vsaj trenutno  še ni poskrbljeno.

Milan Kučan in Zoran Janković (Foto: Žiga Živulović jr./Bobo)

Težko je subjektivno ocenjevati nekaj, kar so si avtorji očitno zamislili kot urbano umetnost za uporabno vrednost, vsekakor pa lahko objektivno ocenimo naslednje – videti je, kot da “fontana” ne služi svojemu namenu. Prav tako izgleda, da stvaritev niti približno ni vredna blizu milijona evrov.

Pri tem je pomembno, da je bila skulptura po dveh letih (graditi so jo začeli leta 2023) letos še vedno zakrita z neestetskimi delovnimi ograjami in je dajala videz nedokončanega projekta. Vsekakor ni opravljala dela fontane. Pa še danes je pred objektom razpis, ki pravi, da je objekt vroč, čeprav je bil izvirno namenjen ohlajanju mesta:

Foto: X

Projekt, ki je sicer zmagal na natečaju leta 2016, sicer že dolgo povzroča izvedbene težave. Zamujal je namreč že več kot leto dni, in sicer “zaradi težav pri krivljenju cevi”. Občina zdaj sicer obljublja, da je že funkcionalna, a delovne ograje pred stvaritvijo pričajo drugače. Na predstavitvi projekta so sicer obljubili, da bi lahko voda v skulpturi tekla po ceveh tudi pozimi, a zdaj na občini pravijo, da ne bo tako fontana v zimskem času zaradi možnosti poledice ne bo delovala. Gre torej za dragoceno urbano umetnost oziroma fontano, ki deluje le v toplih mesecih.

Posmeh avtorjem in občini

Ljudje so se seveda začeli hitro zgražati, ko so videli, kaj so jim “zrihtali” na občini skupaj s svojimi dvornimi izvajalci.

“Jankovićeva komisija izbere božjastno drag projekt, ker bo le ta poudarjal pomen pitne vode za življenje. Na koncu, ob “presežku”, stoji tabla ”Voda ni pitna”. Je pa zato cena izjemna. Dvakrat tolikšna kot policijska hiška pred parlamentom. #SVOBODA@Janković,” je zapisal bivši minister za notranje zadeve Aleš Hojs.

“I shit you not. 🤣🤣🤣🤣 Janković: 900.000EUR, Alibaba: cca. 4.700 EUR,” pravi Jan Poniž, med tem ko je Matjaž Nabergoj dodal: “Razlika do 900.000 je šla za plačilo gravitacije.”

“Najprej sem mislil, da gre za hec, ampak je res. Celo dizajn lahko izbiraš,” je izpostavil uporabnik Aleš MrDok.

I. K.

The post Jankovićeva umetnina: Milijon evrov za cev, ki bi jo Kitajci naredili za pet tisočakov first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article