Hrvaški natakarji povedali, s čim jih Slovenci najbolj razjezijo

1 day ago 20
ARTICLE AD

Obisk restavracije na Jadranu je za večino Slovencev sestavni del poletnih počitnic. Kava na terasi z razgledom, morska rižota pod borovci in večerja ob sončnem zahodu spadajo med trenutke, ki jih radi delimo na družbenih omrežjih. A z druge strani pladnja – pri strežnem osebju – ni vedno tako romantično.

Slovenski gostje niso vedno takšni, kot mislijo

Hrvaški natakarji, ki so z leti nabrali precej izkušenj s slovenskimi turisti, niso redko glasni o tem, kaj jih pri naših sonarodnjakih zmoti. Gre za kombinacijo navad, pričakovanj in vedenjskih vzorcev, ki Slovence – kljub navidezni kulturni bližini – ločijo od drugih gostov.

Grah ob ribiGrah ob ribi

Pričakovanja, ki niso usklajena z realnostjo

»A nimamo mi isto kot vi?« – pa nimamo

Slovenci pogosto vstopijo v restavracijo z občutkom znanega okolja. Jezik ni ovira, meni je razumljiv, natakarjevi odgovori pa zvenijo domače. Prav zato se pogosto pojavijo nesporazumi.

»Največ težav imamo s pričakovanji glede cene in hitrosti,« pravi Ivan, natakar iz restavracije v Biogradu. »Slovenci pogosto primerjajo naše cene s slovenskimi, čeprav smo mi v obmorskem kraju. Mislijo, da jim pripadajo posebni popusti, ker so ‘domači’.«

Dodaja še, da se večkrat zgodi, da gostje naročijo izven delovnega časa kuhinje in se nato jezijo, če hrane ni. »Zelo radi rečejo: ‘Saj samo solato rabimo!’ – ampak to ni razlog, da kuhar ne sme že počivati.«

Nepotrpežljivost, če ni takoj vse na mizi

Po pričevanju več natakarjev, ki delajo v turističnih središčih Dalmacije, Slovenci pogosto postanejo nestrpni, če naročilo ne pride v 10 ali 15 minutah. »Ne razumejo, da imamo tudi po 30 miz in le dva strežna,« razlaga Katarina iz Zadra. »In če naročijo zrezek, ga ne bomo prinesli v petih minutah.«

Komuniciranje brez pozdrava ali hvaležnosti

»Ni prosim, ni hvala, je samo ‘eno veliko pivo’«

Več sogovornikov med natakarji poudarja, da je med Slovenci pogosta navada naročanja brez pozdrava. Pristopijo k mizi in rečejo: »Eno veliko pivo, dve mineralni in karte za Uno, prosim.« Pogosto brez očesnega stika, brez osnovnega vljudnostnega tona.

»Zdi se, kot da je samoumevno, da jih strežemo. Ne gre za to, da bi pričakovali klečeplazenje, ampak vsaj ‘dober dan’ in ‘hvala’ bi bilo lepo slišati,« dodaja Luka iz restavracije na otoku Ugljan.

Neprimerno komentiranje v slovenščini

Zaradi podobnosti jezikov si Slovenci včasih dovolijo komentarje v lastnem jeziku, prepričani, da jih nihče ne razume. A številni natakarji govorijo slovensko dovolj dobro, da ujamejo ton ali celo vsebino. Komentarji o ceni, kakovosti hrane ali izgledu osebja niso tako prikriti, kot gostje mislijo.

Zapletena naročila brez predhodnega dogovora

»Brez česna, ampak z malo limone, pa da ni ocvrto«

Natakarji soglasno opozarjajo na kompleksna naročila, ki pogosto nimajo zveze z jedilnikom. »Imamo ribe na žaru, pa pride gost in reče, če je lahko file brez kosti, a naj vseeno diši po dimu in brez olja,« pravi Danijel iz Šibenika.

Pogosto to spremljajo še dodatna vprašanja, ali se lahko kaj menja, zamenja, doda ali odstrani. »Nič nimam proti zahtevam, ampak najprej vprašajte, če je možno. Ne da ob koncu rečejo: Saj ni problem, ne?«

Spremenjeno naročilo in nato zavrnitev

»Včasih naročijo brez ene sestavine, potem pa rečejo, da ni dobro in vrnejo. In ja, potem se pričakuje, da ne bodo plačali,« razlaga Marija iz restavracije v Trogirju. Takšna praksa naj bi bila redkejša, a toliko bolj neprijetna.

Občutek posebnega statusa zaradi »bratskega naroda«

»Mi smo vaši stalni gosti« in zato imamo več pravic?

Del natakarjev opozarja še na poseben ton, ki ga včasih zaznajo pri slovenskih gostih. Ta naj bi izražal občutek, da si Slovenci zaslužijo boljšo obravnavo, ker so redni obiskovalci Jadrana, zgodovinsko povezani s Hrvati in predvsem – ker prinesejo denar.

»Pridejo, rečejo, da hodijo že trideset let sem in da naj jim zato zaračunamo po starih cenah,« razlaga Silvija iz Krka. »Smešno, a pogosto slišimo prav to – ‘Mi smo vaši stalni, mi vam nosimo denar!’«

Kultura pitja in obračanje miz

Dolgo sedenje brez novih naročil

»Slovenci lahko eno pivo pijejo 90 minut,« pravi Dario iz Reke. »V redu je, razumem, da si na dopustu. Ampak če imaš mizo na promenadi in ne naročiš nič več, izgubljamo prihodke.«

Ob tem dodaja, da slovenski gostje redkeje kot drugi naročajo dodatke – predjedi, sladice, vino. »Radi pridejo samo na glavno jed, delijo solato in potem gredo. Gost, ki porabi malo, ni problem – če vsaj pusti mizo prostovoljno. Ampak pogosto se to ne zgodi.«

Vsak narod ima svoje posebnosti, a trud šteje

Sogovorniki članka poudarjajo, da niso vsi Slovenci taki. Daleč od tega. »Imamo goste, ki so čudoviti – prijazni, hvaležni, zabavni. A tiste stvari, ki nas zmotijo, se pač ponavljajo,« priznavajo.

Kultura prehranjevanja in obnašanja v gostinskem obratu je kombinacija navad, značaja in pričakovanj. Slovenci na dopustu pogosto sproščeno vstopajo v vsak prostor, a morda pozabijo, da tudi natakarji ne delajo le za nasmeh. Vljudnost, spoštovanje in potrpežljivost so tiste lastnosti, ki naredijo goste resnično dobrodošle.

Objava Hrvaški natakarji povedali, s čim jih Slovenci najbolj razjezijo se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article