ARTICLE AD
Motorista napadel medved in ga potegnil v globoko sotesko – tragedija, ki je pretresla romunske Karpate
»Čeprav je nosil čelado in vso zaščitno opremo, to žal ni bilo dovolj,« je dejal vodja reševalne službe Ion Sanduloiu.
Četrtek, 3. julij. Gorska pot v osrčju Karpatov.
Motorist je izgubil življenje po brutalnem napadu medveda. Bil je sam. Parkiral je motor ob tabli, ki turiste opozarja, naj ne hranijo zveri – in nato… grozljiv zasuk. Medved ga je napadel, odvlekel navzdol po strmem pobočju in ga – dobesedno – zgrabil in odvlekel v sotesko, globoko kar 80 metrov, poroča BBC.
Ko so reševalci prispeli, ni bilo več upanja.
»Ko smo prišli na kraj dogodka, je bil žal že mrtev,« je za BBC povedal Ion Sanduloiu, vodja gorske reševalne službe v okrožju Argeș.
Dodaja: »Poškodbe so bile izredno hude. Čeprav je bil opremljen s čelado in zaščitnimi oblačili, to ni pomagalo.«
Dogodek še vedno preiskujejo. Romunska policija – za zdaj – uradnega komentarja ni podala, poroča tudi People.com.

Karpati – čarobni, nevarni, divji
Gorska veriga Karpatov, ki se razteza čez več držav, velja za eno najlepših v Evropi. A prav v romunskem delu je narava… drugačna. Brutalno neukročena.

Romunija je – kar se tiče rjavih medvedov – evropski prvak. Po podatkih romunskega Inštituta za raziskovanje gozdov naj bi jih bilo kar 13.000 – skoraj dvakrat več, kot so domnevali še pred nekaj leti. Tako poroča The Guardian.
Gre za največjo populacijo rjavega medveda v Evropi, takoj za Rusijo.
Od začetka 2000-ih so medvedi v Romuniji ubili 26 ljudi. Poškodovali? Skoraj 300. Vlada je zaradi tega lani odobrila odstrel večjega števila živali – kar pa je sprožilo burne odzive naravovarstvenikov, opozarja The Guardian.

Tragedija, ki deli javnost: odstrel ali sobivanje?
Kaj torej – več pušk? Več ograj? Ali več spoštovanja?
Rjavi medvedi so zaščiteni z romunsko zakonodajo. A v praksi – ko pride do tragedij, kot je bila ta – se družba razcepi.
Del ljudi (večinoma prebivalci podeželja in lovci) zahteva večji nadzor, hitrejši odstrel, manj medvedov. Trdijo, da jim divjad uničuje pridelke, pobija živino in ogroža življenja. Drugi pa – naravovarstveniki, biologinje, obiskovalci rezervatov – poudarjajo nujnost zaščite habitata.
»Ne moremo si lastiti narave, moramo se naučiti sobivati,« je za BBC povedala Cristina Lapis, ustanoviteljica rezervata Libearty Bear Sanctuary v Zărneștiju – največjega zavetišča za rešene medvede v Evropi.
Ta zavetišče daje dom več kot 100 živalim, večina jih je bila v preteklosti izkoriščana v cirkusih, restavracijah, celo verigah pred hoteli.

Srečanje z medvedom?
Se sliši kot scena iz filma? Ne več. Realnost postaja, da bo vsak turist, pohodnik ali motorist moral poznati osnove vedenja v bližini zveri.
Ameriška služba za narodne parke (NPS) navaja nekaj ključnih pravil (ki veljajo tudi za romunske gozdove):
- Hodite v skupini. Vedno.
- Ne hranite živali – nikoli.
- Bodite glasni (govorite, pojejte, ropotajte), da vas medved sliši in se izogne.
- Če ga zagledate: ne bežite. Počasi stopite nazaj, mirno.
- Če se vam približa: v skrajnem primeru uporabite sprej za medvede.
Čeprav so napadi redki, so – kot smo videli – lahko usodni.
In v Romuniji se turizem v gorah povečuje. Samo lani je narodna cesta čez Transfăgărășan, kjer se je zgodila tragedija, privabila več kot 1,2 milijona obiskovalcev.
Divjina se ne šali
Transfăgărășan – serpentinasta cesta med gorskimi vrhovi, ki jo je v 70. letih dal zgraditi diktator Nicolae Ceaușescu, je znana kot ena najlepših v Evropi. Tudi Top Gear jo je označil za »najbolj spektakularno cesto na svetu«. In tam – prav tam – je medved potegnil motorista v smrt.
Simbolno? Morda. A hkrati opozorilo.
Oblasti zdaj – vsaj po poročanju lokalnih medijev – znova razmišljajo o začasni zapori določenih poti, kjer se pogosto zadržujejo zveri. V preteklosti so sicer že nameščali table, opozorila, kamere… A očitno to ni dovolj.
Nekateri opozarjajo tudi na vse večji problem turističnega hranjenja medvedov, zlasti v upanju, da bi jih lahko fotografirali. Nekatere slike s TikToka in Instagrama prikazujejo ljudi, ki se smejijo s sendvičem v roki, medtem ko medved išče smeti dva metra stran.
Zdaj je jasno: to ni zabavno. Je nevarno. In smrtonosno.
Motorist, katerega identiteta za zdaj ostaja neznana, je umrl strašljive smrti. A morda bo ravno njegova zgodba tisti premik. Opozorilo. Klic k spremembi.
Kjerkoli že ste – v Trenti, v Logarski dolini, na Pokljuki ali pod Svinjsko glavo nad Trbovljami – če se znajdete v divjini, je zdaj pravi čas, da razmislimo: kdo je tam gost in kdo domačin?
Viri:
- Reuters, BBC, People.com
Pripravil: N. Z.
The post Groza v Romuniji: medved ubil turista tik ob cesti, ki jo označujejo za najlepšo v Evropi first appeared on NaDlani.si.