Ana Mayer Kansky, prva doktorica znanosti Univerze v Ljubljani

6 hours ago 3
ARTICLE AD

Na današnji dan je Ana Mayer Kansky na Univerzi v Ljubljani zagovarjala svojo doktorsko disertacijo O učinkovanju formali na škrob in s tem postala prva doktorica znanosti Univerze v Ljubljani. V sodelovanju z Maksom Samcem je tako izvedla prvo raziskovalno delo v zgodovini prve slovenske univerze, izsledki raziskave pa so bili objavljeni v znanstveni reviji Kolloidchemische Beihefte. Bila je asistentka na univerzitetnem kemijskem inštitutu in tako prva ženska z akademskim položajem

Rodila se je 20. junija 1895 v Ložah pri Vipavi staršema Karlu in Ani Majer. Po ljudski šoli v Vipavi je nadaljevala s šolanjem na dekliškem liceju. Leta 1914 je z odliko opravila maturo na Klasični šoli v Ljubljani. Med letoma 1914 in 1918 je na dunajski filozofski fakulteti študirala kemijo. Po razpadu Avstro-Ogrske se je vrnila v Ljubljano, kjer je zaključila študij na novoustanovljeni univerzi.

Leta 1921 se je poročila  z Evgenom Kanskym, profesorjem na Medicinski fakulteti. Leto kasneje je izgubila zaposlitev na univerzi. Razlog za to ni popolnoma znan: pomankanje denarja, poroka ali nosečnost.

Sledila je odločitev za ustanovitev lastnega podjetja Dr. A. Kansky, kjer so se ukvarjali s proizvodnjo žveplenega etra, dietil etra in drugih izdelkov. O drznosti njene odločitve je Željko Oset zapisal: »Njena odločitev je bila zelo drzna, saj se v tistem obdobju znanstveniki, doktorji znanosti, praktično niso ukvarjali s podjetništvom. Podjetniško pobudo so raje prepuščali bankam in zavarovalnicam ter velikim podjetjem, skratka velekapitalu. Zadovoljili so se z dobro plačanimi mesti v upravnem odboru ali občasnim in donosnim svetovanjem.« Med drugo svetovno vojno je bilo podjetje zaseženo, po vojni pa podržavljeno. Do upokojitve se je Ana Kansky preživljala kot učiteljica kemije. Umrla je 3. novembra 1962 v Podgradu.

Od leta 2023 Univerza v Ljubljani podeljuje nagrade dr. Ane Mayer Kanskay za odmevna doktorska dela.

Viri: Željko, Oset. »Slovenske znanstvenice in njihove možnosti za akademsko kariero v obdobju Kraljevine SHS/Jugoslavije«; Wikipedija,  Jutro

Read Entire Article