
Po objavi posnetka se iz sveta vrstijo nove obsodbe ravnanja z aktivisti s humanitarne flotilje za Gazo v izraelskem pridržanju, zlasti na račun izraelskega skrajno desnega ministra Itamarja Ben-Gvirja. Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je njegova dejanja označil za popolnoma nesprejemljiva, podobno se je odzvala tudi Avstralija.
Izraelski skrajno desni minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir je v sredo objavil posnetek aktivistov, ki jih je Izrael pridržal, potem ko je na morju prestregel plovila nove humanitarne flotilje za Gazo. Na njem je skupina več deset aktivistov, ki klečijo z zavezanimi rokami, in s čeli, prislonjenimi na tla.
Videti je tudi Ben-Gvirja, kako spodbuja varnostnike in nato maha z izraelsko zastavo ter pridržanim v hebrejščini pove: “Dobrodošli v Izraelu. Mi smo gospodarji.”
Ravnanje z aktivisti je že v sredo obsodilo več evropskih držav, vključno s Slovenijo.
“Zgrožen sem nad ravnanjem izraelskega ministra Ben-Gvira s člani flotilje. Tako obnašanje je popolnoma nesprejemljivo. Pozivamo k njihovi takojšnji izpustitvi,” je zgodaj davi na omrežju X zapisal Costa.
Ravnanje z aktivisti, med katerimi so številni evropski državljani, je kot nesprejemljivo označil tudi urad visoke zunanjepolitične predstavnice EU. “Vsako pridržano osebo je treba obravnavati z varnostjo, dostojanstvom in v skladu z mednarodnim pravom,” je zapisal tiskovni predstavnik urada in prav tako pozval k njihovi izpustitvi.
Ameriški veleposlanik v Izraelu Mike Huckabee je dejanja Ben-Gvira označil za odvratna.
Kanadski premier Mark Carney je ravnanje z aktivisti v sredo opisal kot zavržno in dejal, da je pristojnim odredil, naj na pogovor pokličejo izraelskega veleposlanika.
Danes se je odzvala tudi avstralska zunanja ministrica Penny Wong in menila, da gre za posnetke šokantnega in nesprejemljivega ravnanja. “Obsojamo njegova dejanja in ponižujoče ravnanje izraelskih oblasti s pridržanimi,” je zapisala na omrežju X.
Do Ben-Gvira so bili sicer kritični tudi izraelski politiki, na čelu s premierjem Benjaminom Netanjahujem. Ta je sporočil, da njegovo ravnanje ni v skladu z izraelskimi vrednotami in normami. Zunanji minister Gideon Sar pa je dejal, da je Ben-Gvir z objavo posnetka zavestno škodoval Izraelu.

2 hours ago
18












English (US)