
Predsednik španske severnoafriške enklave Ceuta je opozoril na “popolno humanitarno in socialno izredno stanje” po tem, ko je v zadnjih dneh več sto ilegalnih migrantov iz Maroka priplavalo na špansko ozemlje na severni obali Afrike.
Lokalne televizijske postaje so objavile posnetke, na katerih migranti plavajo okoli meje in nato tečejo v mesto. Ceuta skupaj z Melillo predstavlja edino kopensko mejo Evropske unije z Afriko, zato je migracijski pritisk iz Maroka že dolgo politično občutljiva tema med obema državama.
“V zadnjih dneh je v Ceuto po morju prišlo več kot 1.500 migrantov, tako odraslih kot mladoletnikov,” je dejal predsednik Juan Jesús Vivas. Poudaril je, da so sprejemni centri popolnoma polni in da dnevno vstopi več kot 200 oseb. Kapacitete za nenasledene mladoletnike so po njegovih besedah obremenjene kar za 2.400 odstotkov.
Špansko notranje ministrstvo je sporočilo, da so različna ministrstva usklajeno in hitro ukrepala za reševanje razmer v Ceuti. Notranji minister Fernando Grande-Marlaska bo v petek obiskal enklavo, kjer se bo sestal z lokalnimi oblastmi in spremljal stanje na terenu.
North African Muslim criminals have just broken into Spain from Morocco via Ceuta. Europe is under attack. pic.twitter.com/kehj5LHvec
— RadioGenoa (@RadioGenoa) July 30, 2026
Vlada je okrepila vire za zagotavljanje varnosti, nadzor nad migracijami ter humanitarno pomoč, “da ne bi ogrozili nobenega človeškega življenja na morju”. Hkrati so izpostavili tesno sodelovanje z Marokom. Maroške varnostne sile naj bi preprečile prihod številnih oseb, ki so poskušale doseči Ceuto.
BREAKING:
Moroccan media reports that over 30,000 Moroccans are currently invading Ceuta
On the eve of Throne Day, Moroccan King Mohammed VI pardoned 1,788 prisoners. In May, he pardoned 1,376 prisoners, including terrorists.
They are now entering Spain with no controls
🇪🇸🇲🇦 pic.twitter.com/WzKlFN6zrf
— Visegrád 24 (@visegrad24) July 30, 2026
Sodišče je sicer že pred kratkim odločilo, da migrantov, ki jih prestrežejo na morju pri poskusu prihoda v Ceuto ali Melillo, ni mogoče samodejno vrniti po posebnem režimu zavrnitve na meji.
Razmere v Ceuti ostajajo napete, saj se število migrantov še naprej povečuje, sprejemni objekti pa so na robu zmogljivosti.
T. P.

13 hours ago
34









![[Intervju] “Na čelu URI Soča je človek, ki mu Slovenija ni bila intimna opcija in je v kazenskem postopku”](https://nova24tv.si/wp-content/uploads/2026/07/26_2_Zvone-Cadez_foto_Polona-Avanzo.jpg)
English (US)