Umor Satka Zovka: zaradi domnevne procesne napake lahko osumljenec za umor, Cezar, kmalu na prostosti?

4 hours ago 32

Primer umora Satka Zovka, ki je konec novembra 2024 pretresel Ljubljano, se je znašel pred novim in zelo občutljivim zapletom. Po poročanju POP TV naj bi sodišče iz spisa izločilo več ključnih dokazov, odločitev pa zdaj čaka višje sodišče.

Umor pri Monsu, ki je pretresel Slovenijo

Satko Zovko je bil ubit 29. novembra 2024 na območju ljubljanskega Brda, v bližini hotela Mons. Po navedbah iz obtožnice naj bi ga storilci počakali v zasedi in vanj izstrelili najmanj 26 nabojev iz avtomatskega orožja. Zovko je zaradi hudih poškodb umrl na kraju zločina. V središču postopka je Dino Muzaferović, znan kot Cezar, ki mu tožilstvo očita vlogo domnevnega naročnika oziroma vodje združbe. Obtožnica zoper njega in še pet soobtoženih je postala pravnomočna lani poleti, predobravnavni naroki pa so sledili avgusta.

Zdaj pa zaplet, ki lahko spremeni vse

Današnja novica POP TV odpira vprašanje, ki zveni skoraj neverjetno: ali bi lahko glavni osumljenec v tako odmevnem primeru zaradi procesnih napak kmalu prišel na prostost? Po poročanju 24ur naj bi ljubljanski sodnik iz sodnega spisa izločil številne ključne dokaze proti domnevnim Zovkovim krvnikom, ker naj bi bili pridobljeni nezakonito. Po informacijah, ki krožijo med poznavalci postopka, naj bi šlo za domnevno grobo napako tožilstva in policije pri pridobivanju dokazov. Dnevnik je že februarja poročal, da obramba problematizira tajno opazovanje, tožilstvo pa naj bi pojasnjevalo, da je v spisu pristala napačna odredba, kar je označilo za administrativno napako.

Bo izpuščen morilec S. Zovka? Zakaj je Trenta trajala 15 let brez dokazov? Zakaj je tožilka B. Oven brez dokazov 11 let mrcvarila R. Fojkarja? Zakaj so besede "pes, ki ga je treba likvidirati v primeru T. Fajon KD, v primeru A.Hojs pa ne? Odgovori na: https://t.co/6qCrSRNysd

— dr. Vinko Gorenak (@drVinkoGorenak) June 7, 2026

Vprašanje, ki visi nad celotnim primerom

Pomembno je poudariti: Muzaferović je po poročanju POP TV še vedno v priporu, o izločitvi dokazov pa naj bi zdaj odločalo višje sodišče. To pomeni, da zgodba še ni končana. A že sama možnost, da bi se eden najbolj odmevnih kazenskih postopkov zadnjih let zapletel zaradi procesnih napak, odpira neprijetno vprašanje o delu organov pregona. Če višje sodišče potrdi izločitev dokazov, bi to lahko močno zamajalo primer. In prav tu se skriva največja teža zgodbe: ne gre le za en sodni spis, ampak za zaupanje ljudi, da država v najhujših primerih ne sme delati napak, ki lahko porušijo celoten pregon.

Ko lahko ena napaka zasenči celotno preiskavo

Primer Satka Zovka ni navaden kazenski postopek. Gre za domnevno mafijsko likvidacijo, močno varovano sojenje in zgodbo, ki je že od prvega dne burila javnost. Zato bo odločitev višjega sodišča toliko bolj pomembna. Ne samo za obtožene in tožilstvo, ampak tudi za občutek javnosti, da pravica v najtežjih primerih ne sme obstati na proceduralni napaki.

Pripravil: I.M.

Vir: Omrežje X

<p>The post Umor Satka Zovka: zaradi domnevne procesne napake lahko osumljenec za umor, Cezar, kmalu na prostosti? first appeared on NaDlani.si.</p>

Read Entire Article