Stopnja brezposelnosti je bila v zadnjem lanskem četrtletju 4,1-odstotna ali za pol odstotne točke višja kot v enakem predlanskem obdobju. Na četrtletni ravni je bila 0,2-odstotna nižja. Delovno aktivnih je bilo 996.000 oseb, kar na četrtletni ravni predstavlja 0,8-odstotni padec, na letni pa 0,5-odstotnega, so sporočili statistiki.
Med 42.000 brezposelnimi v zadnjem lanskem četrtletju je bilo 44 odstotkov moških in 56 odstotkov žensk. Stopnja brezposelnosti je med moškimi znašala 3,3 odstotka, med ženskami pa 4,9 odstotka. Pri prvih je bila za 0,4 odstotne točke, pri drugih pa za 0,7 odstotne točke višja kot pred enim letom, so danes sporočili z državnega statističnega urada.
Med delovno aktivnimi v zadnjem četrtletju je število samozaposlenih ostalo na enaki ravni kot pred enim letom (110.000), v primerjavi z lanskim tretjim četrtletjem pa se zmanjšalo za približno 15.000 oz. 12 odstotkov.
Za 15.000 se je po drugi strani na četrtletni ravni povečalo število zaposlenih v delovnem razmerju. Na medletni ravni pa je bilo teh za nekaj več kot odstotek oz. 10.000 oseb manj, njihovo število je upadlo na 831.000.
V primerjavi s predhodnim četrtletjem je bilo v zadnjem četrtletju manj študentskega dela, kar statistiki pripisujejo tudi začetku novega šolskega in študijskega leta.
Študentsko delo je opravljalo 29.000 oseb, 23 odstotkov manj kot med poletnimi meseci, po drugi strani pa je to pomenilo za 19 odstotkov ali 5000 oseb več kot predlani v zadnjem četrtletju.
Med prebivalci, starimi 15 let ali več, je bilo 56,1 odstotka delovno aktivnih, kar je za pol odstotne točke manj kot v predhodnem četrtletju in za 0,4 odstotne točke manj kot v zadnjem četrtletju 2024.
Medtem ko se je stopnja delovne aktivnosti med mladimi (15-29 let) nekoliko zmanjšala – z 48,8 odstotka v predlanskem zadnjem četrtletju na 47,5 odstotka v lanskem – se je med starejšimi povečala. Med starimi od 55 do 64 let jih je bilo delovno aktivnih 58,8 odstotka ali za 2,6 odstotne točke več kot leto prej.
Kot so še zapisali na statističnem uradu, 736.000 prebivalcev v lanskem zadnjem četrtletju ni bilo delovno aktivnih niti brezposelnih. Njihovo število se je v primerjavi z letom prej in s predhodnim četrtletjem malenkost povečalo.
Med neaktivnimi so največji delež, 68 odstotkov, predstavljali upokojenci. S skupno skoraj petino so sledili dijaki in študenti. Med preostale neaktivne spadajo tisti, ki so se opredelili za brezposelne, ter tisti, ki skrbijo za gospodinjstvo, so nezmožni za delo ali imajo drug status.
Vir: STA
The post Stopnja brezposelnosti ob koncu lanskega leta višja appeared first on Lokalec.si.

5 days ago
32




![[Intervju] Alenka Jeraj: To, kar se je zgodilo na glasovanju, je prava sramota za državni zbor in se bo zapisalo v zgodovino](https://nova24tv.si/wp-content/uploads/2026/02/44_2_alenka_jeraj_FOTO_Polona_Avanzo-1-200x300.jpg)
English (US)